| AvalohAlyn a întrebat:

Acum aproximativ 2000 de ani, Mantuitorul Iisus Hristos a fost rastignit, s-a jertfit pentru tine. Tu ce faci ca sa-I multumesti, cu ce-L rasplatesti, cum Ii aratam recunostinta? El ne-a daruit viata vesnica si viata pe care o traim, noi ce Ii daruim?

Răspuns Câştigător
| BUBULINA a răspuns:

E ciudat cum oamenii Îl dispretuiesc pe Dumnezeu si apoi se întreaba de ce totul merge tot mai prost. E ciudat cum de credem tot ceea ce scriu ziarele, dar noi ne îndoim de ceea ce spune Biblia. E ciudat cum de toti oamenii vor sa mearga în ceruri, desi nu cred, gândesc, spun sau fac nimic din ceea ce scrie în Biblie. E ciudat cum de unii pot spune „Cred în Dumnezeu" si de fapt sa-l urmeze pe Satan, care, de fapt, crede si el în Dumnezeu. E ciudat cum ne repezim sa judecam, dar nu ne place sa fim judecati. E ciudat cum de se pot trimite mii de glume prin e-mail si ele se raspândesc precum focul salbatic, dar când începi sa trimiti mesaje privindu-L pe Dumnezeu, oamenii se gândesc de doua ori...

17 răspunsuri:
| syme a răspuns:

Eu n-as putea face nimic mai mult decat sa-i dau ceea ce a castigat cand a murit pentru mine. Pe mine insumi. Chiar si recunostiinta pe care i-as putea da-o eu este meritul Lui. Apoi despre rasplata sa nu mai vorbim.
Cred ca cel mai mare dar pe care i l-am putea oferi este tocmai faptul de a trai viata pe care ne-a daruit-o. Faptul de a accepta ceea ce vrea sa ne dea: viata din belsug.
Nu de alta, dar daca tot suntem atat de zgarciti, cel putin sa ne aducem aminte ca este gratis.

| Parintele a răspuns:

Eu ii daruiesc o pereche de papuci, ca sa plece mai repede din mintea celor slabi. Terminati-va cu piosenia asta falsa! Puneti mana la munca, puneti mana pe carte si lasati fanteziile in evul mediu.

| Razvan a răspuns:

Noi ce ii daruim? DisprethappyLa capitolul asta suntem the bestwinking
Poate ca daca ar fi trait in zilele noastre s-ar gandi de doua ori inainte sa faca sacrificiul suprem.Suntem mult prea rai si trist e ca nici macar nu ne dam seama de acest fapt

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Daca versiunea aia e oficiala si reala, Iisus a murit pentru iertarea pacatelor ceea ce inseamna ca un pacat e iertat dinainte de a fi savarsit.
Recunostinta? Recunostinta nu dureaza o vesnicie.
Viata vesnica? Cu asemenea oameni in jur, putea sa nu se mai lase rastignit.
Nu uita ca el i-a spus lui Iuda sa termine ce are de facut, adica i-a dat permisiunea, altfel rastignirea si tot episodul asta tragic nu mai exista. Si nu uita ca in ipoteza asta Iuda ar fi si el parte din "binecuvantarea" noastra. Daca el nu l-ar fi vandut, Iisus nu ar fi murit pentru noi. Pe Iuda cum il rasplatim?

Ce ii daruiesc eu? Sanatate.

| Gospell a răspuns:

In primul rand... ne iertam pacatele...
Apoi incercam sa nu le mai facem din nou (pacatele), si sa-i multumim pentru tot ce ne-a dat.
Iar noi oamenii, ne aratam credinta/iubirea fata de Dumnezeu prin fapte bune.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Tot ceea ce pot face eu ca simplu muritor este sa ma comport si sa traiesc asa cum i-ar placea Lui! Sa incerc, pe cat pot eu sa respect cele 10 porunci, care sunt baza comportamentului uman, idealul de viata! Nu stiu cat reusesc, dar eu continuui sa ma straduiesc in continuare sa fiu un OM BUN.

| hominid dreak a răspuns:

Ce piosi suntem de Paste si de Craciun...ca in restul anului dam dracului tot.

| laura64 a răspuns:

Credinta si iubirea noastra.

| Klara a răspuns:

Eu, ca pagana ce sunt, ma abtin, macar in saptamana mare, sa nu ma iau de Isus happy

| coosmin24 a răspuns:

Ca recunostiinta fata de El, ma multumesc cu pazirea poruncilor.Asta spune tot.

| someone_8322 a răspuns:

Dragostea noastra si credinta...astea ne-au mai ramas.
Insa, nu ar trebui sa ne comportam asa doar in Saptamana Mare, nu crezi?

| mariomario a răspuns:

Pacatele noastre.stim sa facem asta:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Assalamu alaikum, fratilor
Iisus a fost doar un profet al lui Dumnezeu.
Nu trebuie sa ii arat nici o recunostinta.
Exista un singur Dumnezeu si doar lui trebuie sa ii aratam recunostinta noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atit credinciosi cit si atei dati-mi tare cu stupizi pentru ca nu pot fi de acord cu nimeni cu toate ca "sint"credincios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant un om rau. orice as face nu cred ca e bine. Iisus nu are nevoie de o rasplata de la mine. darul lui e fara plata si este din dragoste pentru omenire.jertfa lui nu are egal. nici dragostea si mila lui Dumnezeu tatal, nu are egal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa il multumesc pe IIsus imi scot si un ochi.
"Daca deci ochiul tau cel drept te face sa cazi in pacat, scoate-l si leapada-l de la tine; caci este spre folosul tau sa piara unul din madularele tale si sa nu-ti fie aruncat tot trupul in gheena" Mat 5:29

| Ca1963 a răspuns:

Viata! trairea mea, sufletul meu, gandurile mele, vorbirea mea TOTUL apartin LUI