| Stitch92 a întrebat:

Marea Neagra este o apa statatoare sau curgatoare?

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

A fost statatoare pina la ruperea Bosforului.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Intrebarea e suficient de tampita incat sa atraga raspunsuri pe masura.
Incearca sa-ti mai folosesti putin creierul. Macar o data pe zi. Nu de alta, dar deja da semne de atrofiere. Stii vorba aia: functia creeaza organul.

| boogdan91 a răspuns:

Dar e o intrebare tampita!

| Chetrica a răspuns:

Este o apa curgatoare deoarece apa care vine din raurile care o,, adapa" nu stau in acel loc ele se scurg in oceanul planetar.

| ピンク a răspuns:

Chiar m-am gandit bine...Marea Neagra este o apa curgatoare, in ciuda apartentelor. De ce? Pentru ca se scurge in Marea Mediterana.

| Stitch92 explică:

Uite ce este oameni buni: eu nu am pus aceasta intrebare sa va certati voi, am pus-o mai mult din curiozitate.

| Ucynel a răspuns:

Cum sa fie curgatoare mai? De ce ii zice mare,pentru ca este o intindere mare de apa... Apele curgatoare se numesc:rauri, fluvii, parauri etc.Marea Neagra este un bazin de colectare al apelor curgatoare, cum ar fi Dunarea (curgatoare)si Nistrul R.Moldova(rau)cu un debit mai mare.

| Ucynel a răspuns:

Daca se scurge prin stramtoare...Da este adevarat, dar asta nu o face o apa curgatoare.Apa curgatoare curge de la A la Z.Pe cand Marea Neagra nu face acest lucru, in concluzie nu este curgatoare, daca ar fi sa te uiti atent la apa curge? Nu nu curge!

| Ucynel a răspuns:

Nu vreau sa ma contrazic cu tine NaturalBornMoron, deci daca marea nu este o `apa` atunci ce-i? Un munte, hai ca esti penibil mai citeste hidrografia europei atunci...pa

| Ucynel a răspuns:

BA! Eu ti-am vorbit frumos, tu ai intrat repede pe google si ai dat copy/paste la un articol.Asta nu e mare lucru,poate face oricine,pai bine ma,dar apa din mare nu este incolora,adica nu este tot apa? Marea sau oceanul este o intindere mare de apa, tu lasa-ma cu dex-ul tau, aici este vorba despre hidrografie si nu despre definitia apei...***.

| Ucynel a răspuns:

Wow siamo italiani, aberezi, si cu aceasta postare inchid topicul!

| Simina20021 a răspuns:

Marea neagra e o apa statatoare! desigur!

| Zaharia_Elena_1977 a răspuns:

Curgatoare