| AlecsNC11 a întrebat:

Care este cea mai mare apa statatoare din tara noastra ? Funda ! - repede - ... Marea Neagra ?

Răspuns Câştigător
| Mihai_Katalin_1996 a răspuns:

Razim este un liman format pe litoralul Mării Negre prin bararea de către cordoane litorale a golfului antic. Cu 394, 30 km², este întinderea de apă cea mai vastă din complexul lagunar înconjurător de 731 km². Adâncimea maximă este de 2.8 metri.
Limanul este o lagună sau un lac, formate prin închiderea parțială a unui fost golf maritim printr-un cordon litoral sau printr-un grind fluvial și comunicând cu marea printr-o "portiță " sau cu fluviul printr-un canal de revărsare. În general, limanele se formează la gura de vărsare a unui râu.

2 răspunsuri:
| claudiu1994 a răspuns:

Poi cel mai mare lac din Romania este Razim acum nu stiu daca Marea Neagra intra in categoria de ape statatoare cum te-ai exprimat tu.

| AlecsNC11 explică (pentru claudiu1994):

Pai. magandeam ca marea neagra este dar,. nu este a noastra!