| dragos9234 a întrebat:

Masoneria,buna sau rea?
De ce?

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cine a pus bazele arhitecturii, cine a jucat rolul crucial in dezvoltarea ei?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu.
Unde ar mai fi ratiunea atunci?
Ce s-ar mai intampla cu noi,oamenii? Vom fi doar niste animale sub controlul unui conducator menit sa distruga umanizarea si vom fi predispusi la o inconstienta notorie si,avand in vedere urmarile nefaste,chiar ne vom obisnui cu aceasta pseudo-democratie.
Ei promit perfectionare,moralitate, pozitivism, dar in final vom fi constransi de acest "adevar".
Nu trebuie sa inghitim ideologiile religioase doar pentru a fi pe plac societatii! Suntem in continua evolutie, nu avem nevoie de constrangeri, nu mai putem fi o "turma" ce asteapta poruncile asa zisilor oameni superiori!
Poate peste cateva sute de ani ne vom da seama cu totii de ceea ce este drept si ceea ce nu este.

| Darkmagic a răspuns:

Masoneria e buna pentru unii...si "ciuma" pentru altii.
Pentru Statele Unite de exemplu, a fost ok, mai mult de jumatate din cei care au pus bazele SUA si au elaborat Constitutia lor, au fost masoni.
Pentru altii... Membrii ce alcatuiesc asa-zisa Noua Ordine Mondială se crede ca ar fi masoni, CEO al FMI si Bancii Mondiale sunt tot masoni, zeci de sefi de state, au fost masoni... Acum judeca singur daca Masoneria e buna sau rea. happy

pentru Inferno: Sortul "zidarului" din ceremoniile masonice nu pare a avea nicio legatura cu arhitectura ca stiinta, se refera la "arhitectura" unei noi lumi. De altfel, cand mari civilizatii ca Egiptul, China ori imperiile pre-columbiene edificau cladiri ce uimesc si acum, NU exista nici curentul, nici organizatia masoneriei.

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

Sunt stiluri total diferite, observ ca aberezi. Ce legatura au piramidele cu arhitectura moderna si modul in care a influentat-o masoneria?

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

"...ceremoniile masonice nu pare a avea nicio legatura cu arhitectura ca stiinta,..." Aberezi mai grav decat am crezut, stiinta nu a avut nicio legatura cu arhitectura, ea nu era atat de semnificativa cum este in prezent. Masoneria a construit majoritatea catedralelor. Stiinta si arhitectura in evul mediu sunt doua lucruri total paralele.

| Darkmagic a răspuns (pentru Inferno):

Bine, aberez. big grin
Asa e, structurile piramidale de care abunda arhitectura moderna, sau sistemele de transport al apei si canalizare romane, de care beneficiaza si acum multe orase, sunt "stiluri total diferite".
Intereseaza-te mai amplu despre "Arhitect" si despre CE inseamna el in masonerie, si nu te mai grabi cu concluziile.
Juramantul lor incepe cu "Jur in fata Marelui Arhitect al Pamantului..." Ti se pare ca "Arhitectul" are vreo legatura cu...Arhitectura, ca stiinta a ridicarii unor cladiri?
Pai tot asa si "arhitectura" unui program IT poate ca a fost influentata tot de masonii aia, nu-i asa? laughing
Masonii au elaborat Constitutii, au "desenat" chiar bancnota americana numita dollar, au schimbat guverne, DAR n-au ridicat in viata lor un gard, cu exceptia perioadei Templiere in care erau nevoiti sa-si construiasca, ca tot omul, ceva cetati de aparare.
Hai s-o lasam balta, Masoneria e o organizatie semi-oculta, cu realizari EXCLUSIV politice, si atat.

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

Esti praf, intereseaza-te ce inseamna termenul Fracmason sau freemason si dupa sa-mi spui ca are sau nu legatura cu arhitectura. Eu vorbeam de masoneria in antichitate nu cea contemporana. Dar ce sa mai lungim discutia, iti spun direct: Francason-Zidar liber. La inceput masoneria nici nu era o organizatie secreta era formata doar din zidari si mesteri, cu timpul din dorinta de a pastra secrete invataturile a devenit societate secreta. Scuteste-ma de un alt raspuns al dumitale, fie el chiar unul afirmativ.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Inferno):

Trebuia Dragos sa fie mai explicit cu intrebarea...
Masoneria poate fi si de domeniul arhitecturii si, mai nou, un curent filosofic si religios care doreste sa atraga "publicul" cu anumite "strategii de dominare a planetei sclipitoare si perfecte".

| Darkmagic a răspuns (pentru Inferno):

Poate eu sunt praf, dar tu cu siguranta esti...prost.
Sau doar nesimtit, pentru ca e a doua oara cand jignesti, eu nejignindu-te pe tine.
Ti-am dat exemple de REALIZARI POLITICE ale masoneriei, si iti mai pot da 100, iar tu mi-ai venit cu vorbe goale, fara un singur exemplu de "cum au influentat masonii arhitectura", deci nu stiu care dintre noi e mai "praf" la capitolul asta, asa ca scuteste-ma tu de interpelari, ca nu dorm 24 din 24 pe site-ul asta sa ma cert cu toata lumea.

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu te-am jignit absolut deloc. Cand un doctor ii spune unui pacient ca sufera de un retard grav se considera o jignire?
Am spus ca esti praf, pentru ca nu ai habar exact de principalul lucru care descrie masoneria. N-am timp sa-ti aduc miliarde de lincuri pe care le gasesti oriunde in care este descrisa clar contributie masoneriei. In Evul Mediu majoritatea cladirilor erau ridicate de masonerie.

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

Situatia privilegiata a acestei asociatii a constructorilor medievali - careia putem sa-i spunem fara teama: breasla - vine din faptul ca membrii ei erau constructorii bisericilor si ai catedralelor. Toate domurile si catedralele artei gotice au fost ridicate de francmasoni. În perioada sec. al X-lea - sec. al XVII-lea aceasta a fost principala îndeletnicire a Francmasoneriei, careia i s-a spus Francmasoneria operativa.