| Steregoi a întrebat:

Materia s-a format ca o diviziune celulara dintr-o celula sau samanta primara in locul singularitatii big bang iar expansiunea universului este ca o migratie a progeniturilor fie ele planete, galaxii, organisme biologice, plante, etc?

A se vedea si acest film:

http://www.filmeonline.biz/annihilation-anihilarea-2018. html

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru DracuIa):

S-a inventat un termen amagitor. Termenul se numeste "dezordine ordonata". Dar chiar si mergand pe acest rationament am putea observa ca exista un echilibru intre ordine si dezordine. Daca e prea multa ordine atunci nu ar exista dezordine si variatie. Daca ar exista prea multa dezordine atunci nu ar exista ordine de nici un fel sau nimic organizat sau structurat. Acest echilibru nu ar exista fara o inteligenta reglatoare sau echilibratoare precum Dumnezeu si forta sa numita Duhul Sfant. Duhul Sfant este a cincea forta fundamentala ce unifica celelalte forte ( electromagnetica, tare, slaba, gravitationala ) adica le determina sa se armonizeze si sa se echilibreze intre ele. Despre a cincea forta fundamentala a vorbit si Einstein in termeni stiintifici.

| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Exista un singur infinit. Dumnezeu e o forma de existenta imateriala asupra caruia nu se aplica rationamentele omului ce nu pot concepe ceva fara un inceput desi deductiile logice ajung mereu la existenta a ceva fara inceput. Materia nu se poate structura singura la un nivel de ordonare si complexitate precum organismele biologice. Observ ca ai ajuns si tu la o concluzie asemanatoare cu a mea si anume ca pot exista nivele de energie nedetectabile sub constanta Planck. Materia e plina de goluri unde pot incapea duhuri subcuantice. Radiatia hawking demonstreaza ca nu exista densitate infinita adica materie fara astfel de goluri. Dumnezeu isi poate face o oglinda si el insusi e imaginatia pe care o are. Omul e dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu cand s-a privit in oglinda.

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Ce parere ai de ultimul meu raspuns despre Cern?

https://www.tpu.ro/......-mai-mici/

E inteligent?

Răspuns utilizator avertizat