| Nilsson a întrebat:

Chiar credeti ca viata a aparut intamplator pe Pamant?

Oricine are un minim de cunostinte are habar ca chiar si cea mai simpla celula este extrem de complexa iar sansele ca acesta sa apara spontan aproape ca nici nu exista.

Multi invoca argumentul numarului imens de galaxii si stele din Univers ca o rezolvare acestei dileme (cu cat e un numar mai mare de planete aflate in zona locuibila cu atat sunt mai multe locuri unde viata poate aparea).

Dar cum de a indeplinit Universul inca de la inceput niste conditii care sa permita existenta vietii in forme complexe?
Sa enumer cateva:

1. In primul rand imensitatea Universului care le permite unora sa invoce argumentul mentionat mai sus este o conditie indeplinita din start.
Daca in urma Big Bang-ului nu ar fi rezultat decat cateva trilioane de atomi de hidrogen, noua ni se pare un numar mare, dar nu ar fi ajuns nici sa umple un fir de nisip, cu atat mai putin sa formeze stele sau galaxii.

2. Apoi sunt cele 4 forte fundamentale, daca una dintre ele ar lipsi, ori nu s-ar fi format atomii, ori moleculele, ori planetele si sistemele solare.

3. Mai departe, cum ar fi fost daca legile fizicii nu ar fi permis ca stelele sa aiba o durata lunga de viata iar ele si-ar fi consumat hidrogenul si l-ar fuziona in heliu cu viteza unui carbune care arde?
Sau si mai rau, daca stelele ar exploda imediat dupa formare precum supernovele?

4. In natura, elementul cu numarul atomic cel mai mare este uraniul (92), dupa acesta valoare elementele sunt instabile si au o durata de viata foarte scurta.
Cum ar fi fost daca acesta limita ar fi fost mult mai jos, sa spunem pe la vreo 10?
Nu ar mai fi existat niste elemente esentiale pentru sustinerea vietii precum carbonul, fierul, seleniul sau calciul.

5. Tot am adus vorba de carbon, cum ar fi fost daca nu ar fi existat acest element cu valenta 4? Nu am mai fi discutat de moleculele complexe organice care formeaza materia vie.

6. Uitasem de forta gravitatiei care este foarte importanta, daca acesta ar fi fost prea puternica, Universul ar fi colapsat la scurt timp dupa Big Bang. Daca ar fi fost prea slaba, acesta s-ar fi extins atat de mult incat nu ar mai fi fost posibila formarea stelelor.

Asadar, ca sa revin la intrebarea de la inceput, chiar credeti ca totul este o intamplare?

Răspuns Câştigător
| benny7 a răspuns:

Dacă ne plimbăm printr-o zonă necunoscută şi dăm întâmplător peste o frumoasă cabană, înconjurată de pajişti tunse cu grijă şi de grădini splendide, nu tragem concluzia că toate acestea au apărut, pur şi simplu, de la sine. Aceasta ar fi o concluzie complet lipsită de raţiune. Este clar că un constructor foarte bun şi un grădinar iscusit au făcut toate acestea!

19 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Daca vrei sa ai un raspuns cat mai avizat, respectiv de la un om de stiinta, iti recomand sa citesti " Inteligenta materiei " de Constantin Dumitru Dulcan.
Sau, o modalitate mai comoda despre acest subiect, poti urmari interviurile pe Youtube.

| Steregoi a răspuns (pentru foxsilver):

Dumitru Dulcan se da mare om de stiinta dar spune niste prostii. Materia nu are inteligenta de la sine. Omul asta habar nu are de Biblie de Dumnezeu.

| johnnny123 a răspuns:

Oare de ce creaționiștii încearcă întotdeauna să-și deghizeze discursul pur religios cu niște termeni științifici pe care nu-i stăpânesc? Vi se pare că sunteți mai convingători dacă vorbiți despre molecule, gravitație și forțe nucleare?

De ce nu aveți tăria de caracter să spuneți "cred pentru că cred", în loc să pozați în niște "cunoscători" de știință? (spoiler alert: nu sunteți)

Ai "învățat" știință de pe situri creaționiste care nu au absolut nici o treabă cu știința, iar opiniile tale sunt aprobate numai de cei cu "cunoștințe" similare, gen benny7 sau steregoi.

De ce nu vă faceți voi un site separat în care fiecare dintre voi le dă fundițe celorlalți pentru că sunt de acord cu el?

| SG1995 a răspuns:

Răspuns la această întrebare e viața s-a adaptat la condițiile Terrei nu viceversa amigo.

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

Mai las-o in colo adaptare. Adaptarea e zeul vostru. Adaptarea e peste tot in raspunsurile voastre.

Răspuns utilizator avertizat
| Yurisa a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa nu fi fost doar o intamplare.
Dar sa crezi ca Dumnezeul prezentat in biblie e cel adevarat mi se pare pur si simplu stupid si copilaresc.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

A nu crede in Biblie e o prostie. Satan a zis ca spune el adevarul si ca Dumnezeu a modificat dar Satan a dat la schimb numai minciuni. La fel fac si necredinciosii manipulati de Satan.

| Nilsson explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeul prezentat in Biblie este unul caruia ii pasa de soarta oamenilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

Asta e adevarat. Mai baga un potop sa omoare toti oamenii din lume, cu exceptia lui Noe si a familiei lui(inclusiv bebelusii)
Mai arde cateva cetati precum Sodoma si Gomora.
Dar e iubitor.
Stii, e foarte usor sa spui ca Dumnezeu e iubitor cand nu te pui in pielea unei mame care a nascut un copil cu o boala genetica precum progeria sau sindromul down sau autism, sindrom Turner sau alte mici,, cadouri'' ale Dumnezeului iubitor.
Eu cred ca e o discutie care nu duce nicaieiri. Fiecare crede ce vrea happy. Bafta pe mai departe

| Nilsson explică (pentru anonim_4396):

Uite, iti dau versete numai din Vechiul Testament in care Dumnezeu se descopera oamenilor aratant ca ii pasa de oameni si toata suferinta este inregistrata:

Geneza 4.9-10 „Domnul a zis lui Cain: "Unde este fratele tau Abel?" El a raspuns: "Nu stiu. Sunt eu pazitorul fratelui meu?"
Si Dumnezeu a zis: "Ce ai facut? Glasul sangelui fratelui tau striga din pamant la Mine"

Geneza 18.20 „Si Domnul a zis: "Strigatul impotriva Sodomei si Gomorei s-a marit, si pacatul lor intr-adevar este nespus de greu."

Exod 3.7 Domnul a zis: "Am vazut asuprirea poporului Meu, care este in Egipt, si am auzit strigatele pe care le scoate din pricina asupritorilor lui; caci ii cunosc durerile."

Ieremia 31.3 Domnul mi Se arata de departe: "Te iubesc cu o iubire vesnica; de aceea iti pastrez bunatatea Mea!"

Ezechiel 2.9-10 „M-am uitat, si iata ca o mana era intinsa spre mine si tinea o carte in chip de sul.
A desfasurat-o inaintea mea, si era scrisa si pe dinauntru si pe din afara; in ea erau scrise bocete, plangeri si gemete."

Ezechiel 33.11 Spune-le: "Pe viata Mea, zice Domnul Dumnezeu, ca nu doresc moartea pacatosului, ci sa se intoarca de la calea lui, si sa traiasca. Intoarceti-va, intoarceti-va de la calea voastra cea rea! Pentru ce vreti sa muriti voi, casa lui Israel?"

Iona 4.10-11 Atunci si Domnul a zis: "Tie iti este mila de curcubetele acesta, care nu te-a costat nicio truda si pe care nu tu l-ai facut sa creasca, ci intr-o noapte s-a nascut si intr-o noapte a pierit.
Si Mie sa nu-Mi fie mila de Ninive, cetatea cea mare, in care se afla mai mult de o suta douazeci de mii de oameni care nu stiu sa deosebeasca dreapta de stanga lor, afara de o multime de vite!"

Inainte de potop era o anarhie totala, un simplu verset descrie situatia din acea vreme:
„Lameh a zis nevestelor sale: "Ada si Tila, ascultati glasul meu! Nevestele lui Lameh, ascultati cuvantul meu! Am omorat un om pentru rana mea si un tanar pentru vanataile mele." (Gen 4.23)

| Raducons a răspuns:

Se pare ca viata a aparut intamplator, Daca se merge pe varianta creatiei lui Dumnezeu, atunci ne intrebam pe Dumnezeu cine l-a facut.

| Nilsson explică (pentru Raducons):

Un Dumnezeu infinit nu poate fi cuprins de mintea noastra limitata.

| Raducons a răspuns (pentru Nilsson):

Este limitata intr-adevar dar nu este creatia lui Dumnezeu, omul este intamplator stapan peste toate datorita inteligentei pe care o are, dar nu ii are nimeni grija, fiecare se descurca cum poate in functie de inteligenta si posibilitati.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru Raducons):

Ai mari probleme de logica si ratiune.

| Raducons a răspuns (pentru Steregoi):

Biblia este o colectie de mituri incluse in istoria Israelului.
Ce treaba avem noi cu ea cand ei nu o accepta, doar acolo este desfasurarea actiunii. Este de apreciat ca lucrare dar nu trebuie dat valoare asa mare unei mitologii.

| Steregoi a răspuns (pentru Raducons):

Necredinciosii devin mituri.