| Parakeets a întrebat:

Mi-a plăcut mult o teorie propusă de cineva.
Voi credeți că femeile sunt mai "rele" din cauza faptului că ele nu se pot impune în fața bărbatului și atunci ele încearcă să compenseze pe alte părți, oare asta să fie cauza că "femeile sunt mai rele"?

Și de unde totuși izvorâtă în mentalitatea colectivă ideea că "femeile sunt mai rele" deși ele sunt cele mai emotive persoane, mai gingașe, mai dulci, sunt mai sensibile?

V-ați gândit că asta e doar o idee colectivă eronată perpetuată de-a lungul existenței umane? Sau are un sâmbure de adevăr?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
30 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E clar ca esti incepator in problema femeilor.

| RAY a răspuns:

Femeile sunt mai empatice de fel si mereu imi lasa ceva in plus, vorbesc ca persoana fizica autorizata, barbatul poate sta cu tine dar un pahar de apa nu ti ar da, dar femeile sunt mai empatice

| Parakeets explică (pentru RAY):

Opa, de când Ray este gentleman și vede această empatie în femei? happy Mă surprinzi măi Ray. happy

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Asta e adevarul, iti povestesc o poveste, intr o zi ma suna o fata, avea ochii albastri, ca sa ii fac pc ul, i am cerut cum era normal mi-a dat si 50 de lei bonus, am fost la un gunoi in afara timisoarei i-am dat bonul de la bolt 20 lei, ce crezi nu mi-a dat nici banii de bolt apoi am plecat si de acolo pe banii mei, exemplele pot continua, fetele sunt mai bune, empatice

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde ai scos acesta ipoteza?

| Parakeets explică (pentru suntserios):

Adică nu se spune mereu în popor "Femeile sunt rele"? happy
Eu am fost la un liceu pedagogic, și profesoarele râdeau când intrau la clasa noastră și propuneau câte ceva, pentru orice legat de clasă. Nimeni cu nimeni nu ajungea la o concluzie, apoi doamna profă râzând spunea "Dehhh, așa e în lumea femeilor și într-o clasă plină de ele." laughing) Iar cei doi elevi (băieți) erau aproape inexistenți laughing) de multe ori treceau la rang de "fetele noastre" și ei 2. rolling on the floor)
Așa că, femeile sunt rele rău. Spunea o vorbă din popor de când lumea și pământul. happy

| suntserios a răspuns (pentru Parakeets):

Eu nu am auzit acesta vorba.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici un sâmbure.

| doctorandus a răspuns:

Stii cum se spune: toate generalizarile sunt gresite.

| T0T a răspuns:

În ziua de azi se pot impune și, de cele mai multe ori, o și fac. Au trecut vremurile când impunerea însemna doar forță brută. Poate acele vremuri au lăsat urme, dar femeile sunt foarte putincioase. Ce spui tu că sunt mai emotive, mai dulci etc e doar o prejudecată. Multe nu sunt așa.

| dullcat a răspuns:

Se numeste dublu standard.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce prostie e asta? Alea care nu se pot inpune sunt inapte intelectual. Si mega-frustrate. Ca a te impune nu se transpune in a face mai multe flotari sau a fugi suta de metri mai repede...

| Hyperion7 a răspuns:

Eu consider că e o idee colectivă eronată, de ce?
Motivul este simplu. Unele femei au oferit prea mult în relații și au avut de suferit, iar ca efect, acestea pur și simplu considera că nu mai merita sau exista iubirea și devin toxice acide.Amestecandu-le prin societate,multi generalizează și în loc să repare astfel de suflete, trag concluzii pripite și generalizează.
Nu cred că o femeie poate fi rea din naștere, tot un factor extern ii perturba rațiunea, adică un bărbat sau chiar rudele.
Adică dacă părinții o fac sa fie rea, negativista și închisă în sine (cum sunt numeroase cazuri) și lumea o va considera drept "o femeie rea". Asta se aplica și în cazul bărbaților.Partea tristă e că greu te vindeci de acesta toxicitate odată ce îți intră în sânge, trebuie sa ai voința de fier.
Mai este și chestia că o femeie buna este supusă și ascultătoare,iar ieșirea din acest tipar te înscrie automat în tiparul femeii rele,ceea ce e greșit,dar na.
Legat de prima întrebare,tot ce e posibil, însă nu putem ști exact ce e in sufletul acelui om și, de aceea, n-ar trebui sa judecăm, zic eu

| VoidEternal a răspuns:

"Și de unde totuși izvorâtă în mentalitatea colectivă ideea că "femeile sunt mai rele" deși ele sunt cele mai emotive persoane, mai gingașe, mai dulci, sunt mai sensibile"

Sunt mai "rele" tocmai pentru că sunt emotive. Pentru că trec totul prin filtrul emoțional, pentru că se consuma și se erodează de multe ori fără să fie nevoie. Motorul este emoția. Chestie care poate oscila și înspre emoții pozitive și înspre cele negative.

¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

Csf, ncsf.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns:

Femeia in mare parte vorbeste mult si cateodata fara rost. Precizez ca am spus " in mare parte ". Sa nu se trezeasca niste feministe pe aici sa-mi sara in cap laughing. Ele fiind mai emotionale, tind sa dramatizeze chestii. De asta se spune ca-s "mai rele".

| Xexexexexer a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Femeile sunt la fel de emotionale ca barbatii, doar ca barbatii se mint ca furia si gelozia nu sunt emotii. Majoritatea sunt chiar hipersensibili daca stai sa analizezi din ce stupizenii ajung sa urasca femeile, sa sara la bataie in trafic, sa sparga lucruri prin casa. Nu degeaba beau, joaca la pacanele si au rata de sinucidere atat de mare la 30-40 de ani. Sa nu mai zic de gruparile extremiste create din ciuda ca nu primesc match pe aplicatii de dating, unde sunt 90% barbati dupa statistici laughing asta e cea mai infecta minciuna a societatii ca femeile sunt mai emotionale.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Xexexexexer):

De cele mai multe ori, barbatii au gelozie si manie din pricina femeii laughing. Au fost purtate razboaie pe tema asta. laughing. Ce-i drept ca majoritatea sunt si idioti ca nu sunt disciplinati.

| CleanHeart a răspuns:

Femeile respecta daca îs respectate si o femeie dura e cea mai buna ființă cu persoanele dragi ei

| DeMicUnCălător a răspuns:

Da. este adevărat. femeile sunt mai rele intre ele. Iar eu cred că are o legărură cu sexualitatea. Și anume. -Pe parcursul vieții. bărbatul poate face milioane de copii. desigur că majoritatea se rezumă la cățiva copii. Subconștientul bărbatului are aceasta uneltă.
Pe cealaltă parte, femeia este limitată la cățiva copii. + este in competiție cu oricare femeie mai frumușică ca ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile sunt empatice si iubitoare doar fata de copii si animale de companie. Timde, sensibile si romantice doar fata de chad. Un normie trebuie sa fie provider ca sa aiba acces la sex din partea unei femei, iar un sub 5 ( urât) este catalogat ca fiind sub uman. Desigur nu se aplica tuturor femeilor, dar cred ca se aplica multor femei din ziua de azi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TornadoIDS):

Eu vorbesc doar despre ce vad in jurul meu. Sunt un normie / average. Solid 5din 10. Este 2023 lumea s-a schimbat. Vezi postarea de ieri, unde o duduie a renuntat la casnicia de 5 ani pentru "crushul" din liceu. Evident ala era un chad, atractia sexuala a contat mai mult decat familia si loialitatea beta-providerului. Poate o sa bem o bere candva, sa il luom sinpe 4erver gentelman.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Sau poate exista doar o nota de sexism.
Practic bagi toate femeile în aceeași oala, este ca și cum ai spune " bărbații sunt mai rai? ", pai ce? Ai cunoscut personal toate femeile și toți bărbații pentru aceste concluzi pripite? Nu.
Poți să spui " unele femei ", " unii bărbați ".
Suntem toți oameni,exista bărbați rai,precum și femei rele, deci oameni rai, la fel și bărbați minunați și femei minunate,etc.
Probabil fraza a fost scrisa de asa ziși mari bărbați ai timpurilor care nu au acceptat niciodată faptul că și femeile pot sa fie mai mult de cât simple mame și soții " supuse ", ca pot avea vise legate de cariera,ca pot adaugă + în anumite domenii, deci totul este doar nedrept, evident nu o sa ma încred în afirmații stupide, cred ca fiecare om are felul său de a fi și nu este la fel ca toată lumea asa cum s-a susținut, cu " femeile rele " = de parca toate sunt la fel, toate arata la fel, toate gândesc la fel = o aberație.

| EestiSodalane a răspuns:

Femeile clar NU sunt mai rele decât bărbații, dar există totuși un adevăr în teoria asta. Să explic. Bărbații sunt înzestrați cu o autoritate naturală, de asta nici n-au și nici nu simt nevoia să tiranizeze. Decât dacă au insecurități. În schimb femeile nu sunt înzestrate cu o autoritate naturală și atunci când sunt artificial puse într-o poziție de autoritate și își dau seama că autoritatea lor nu este luată în serios (pentru că este non-existentă) încep să fie mai "rele", mai tiranice, ca să se impună.

| Celestina003 a răspuns:

Depinde cum te comporți cu ea. ...si cine ești pentru ea.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

La un IQ mediu de 100 barbatii sunt mai isteti in medie decat femeile cu 2 sau 3 puncte de inteligenta. Adica daca in medie femeile au un IQ de 100 atunci barbatii au in medie un IQ de 102 sau 103. Nu este mult, insa de aceea se spune ca barbatii sunt capul familiei. Barbatii insa traiesc mai putin cam cu 5-7 ani in medie decat femeile pentru ca pe ei ii doare mai tare. Femeile nu prea simt durerea pentru ca nasc si au anumiti hormoni care le protejeaza impotriva durerii. De aceea barbatii la stomatolog sunt foarte fricosi si femeile mult mai curajoase. Si deosebirile pot continua. happy

| petrisor23 a răspuns:

Adevarul e ca femeile fiind o natura mai sensibila (datorata firii feminine si maternitatii) daca pornesc spre virtute pot deveni mai bune decat barbatii, dar daca pornesc pe panta rautatii, ii intrec pe barbati in rautate. Deci: "o femeie buna, nimic mai bun dar o femeie rea, nimic mai rau. "

| kalasnicov33 a răspuns:

N-ai inteles inca nimic.