| Mădă0611 a întrebat:

Mi se pare mie sau cunoasterea binelui si raului chiar ne-a adus moartea?

Evreii au furat de undeva ideea, asa ca nu afirm ca zeul lor e real, daaaar bag de seama ca daca stim ce ne inconjoara, si impartim lumea in bine si rau, care obiectiv nu exista, ne sinucidem, la figurat, majoritatea, de exemplu faptul ca nu vrem copii e sinucidere, faptul ca vrem sinceritate, intr-o lume in care ea nu poate exista, e sinucidere, pentru ca ne departam de cei nesinceri, nu mai iubim, si asta e scopul nostru, si exemple mai sunt.

155 răspunsuri:
| xByte a răspuns:

"Mi se pare mie sau cunoasterea binelui si raului chiar ne-a adus moartea? "
-Defineste-mi binele si raul din punctul tau de vedere.
"faptul ca vrem sinceritate intr-o lume in care ea nu poate exista, e sinucidere "
-Sinceritatea deja exista, totul depinde de tine si de cum o interpretezi.

| Mădă0611 explică (pentru xByte):

Bine si rau sunt doar perceptii subiective si relative. Am scris in intrebare "si impartim lumea in bine si rau, care obiectiv nu exista".

Da-mi exemple de sinceritate.

| SG1995 a răspuns:

Păi moralitatea e subiectivă, dacă e subiectivă cum ne-a adus moartea? Din contra moralitatea consolidat existența societățiilor umane.

| xByte a răspuns (pentru Mădă0611):

Sinceritate interioara. Fie ca minti in exterior, tot adevarul este la interior. Ma rog, lucrul asta e relativ

| Mădă0611 explică (pentru xByte):

De ce plangi cand cineva drag moare? Presupunand ca plangi, si cred ca plangi.

| Mădă0611 explică (pentru SG1995):

Am explicat in intrebare. Daca esti din 95, ai 22 de ani. De peste 10 ani poti avea copii. Ai? Poti muri azi sau maine, sau peste 100 de ani, dar daca mori azi, ai urmasi prin care informatia ta genetica traieste? Daca toate organismele vii ar fi ca noi, cate ar mai exista?

| xByte a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu inteleg rostul intrebarii tale si nu pot sa iti dau un raspuns bine definit. Poti detalia la ce te-ai referit?

| Mădă0611 explică (pentru xByte):

Sa vad cat de sincer esti cu tine. Intrebarea e simpla: de ce plangi cand cineva drag moare?

| xByte a răspuns (pentru Mădă0611):

Pui intrebarea persoanei gresite inseamna. Fata de alti utilizatori TPU, eu am un trecut mult mai diferit si ciudat ( cel putin asta consider eu ). In momentul de fata sunt doar eu si eu atat, 0 persoane dragi. Dar daca vrei sa iti dau strict un raspuns, oamenii plang in urma acumularii sentimentelor puternice.

| SG1995 a răspuns (pentru Mădă0611):

Să fie ca noi în ce sens? Cum am zis moralitatea are două straturi, unul social extern, iar altul intern care ține de empatie. De exemplu noi ne permitem să ucidem alte ființe vii care nu sunt ca noi pentru nu empatizăm suficient de mult cu ele, și avem nevoie de hrană. Deci ca atare e moral să ucizi un porc, dar nu e moral să ucizi un om, de ce? Simplu că cu un om empatizezi mai mult decât cu un porc. Bun pe baza acestei stări de empatie s-a creat un simț moral global care interzice în mod social crima. Deși în anumite cazuri psihicul "permite" ca crima să aibă loc dacă are loc disocierea, vezi de exemplu nazismul, acestă mișcare i-a dezumanizat ideologic pe toți cei care nu erau, alb, sănătoși și heterosexuali.

| Mădă0611 explică (pentru xByte):

laughing da, 0 persoane dragi. Prima minciuna. N-o mai tot ocoli. Daca ai avea pe cineva drag, si nu (te-)ai minti, de ce o sa plangi cand o sa pierzi persoana? Ce sunt acele sentimente, cui sunt benefice?

| RAY a răspuns:

De exemplu faptul ca nu vrem copii e sinucidere
da e sinucidere pentru genele noastre care nu se pot reproduce de acord,dar nu inseamna ca scopul vieti este sa faci copii, sunt femei care nu pot face copii si nu se sinucid si traiesc o viata fericita si poate ca iubesc un copil adoptat mai mult ca daca ar fi fost copilul lor genetic
faptul ca vrem sinceritate, intr-o lume in care ea nu poate exista, e sinucidere
nu cred ca nu poate exista sinceritate intre doua persoane doar ca majoritatea traiesc din ipocrizie, nu poti fi maxim de sincer ar fi aiurea de exemplu ce faci si ala sa fie pe wc doar nu o sa spui ca esti pe wc, sinceritatea poate fi oprita de educatie, nu spui unui om batran ca e batran e urat asa ceva, sau unui urat ca e urat etc
sa stii ca daca esti sincer toti profita de tine si is bat joc de tine
Mi se pare mie sau cunoasterea binelui si raului chiar ne-a adus moartea?
eu consider ca raul si binele e in fiecare dintre noi, noi decidem ce sa fim rai sau buni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit intrebarea asta de vreo 5 ori si tot n-am inteles care e ideea la care vrei sa ajungi.

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Daca nu pot face copii inseamna ca ceva nu e normal, adica natural, scoatem din discutie persoanele asa.
Tu esti singur si n-ai copii. De ce?

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Presupunand ca ai peste 15 ani. Ai copii? Daca nu, de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am peste 15 si n-am copii pentru ca nu mi-a adus barza niciunul inca. Acum ca am clarificat chestia asta, care e ideea postarii tale?

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

1,consider ca omul e o fiinta poligama si nu cred in monogamie, nu cred in iubire pe viata
2, dezamagirile m-au convins de multe
3, momentan incerc sa ma mint ca nu exista iubire si sa pun pret pe cunoastere plus alte dorinte care imi dau un scop sa pot sa traiesc sa duc viata mai departe

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

De ce nu ti-a adus barza?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Taaa-daaam!
Daca stramosii nostri, aia de demult, nu aveau copii ca nu credeau in iubire pe viata, ca "dezamagirile i-au convins multe", noi am mai fi existat? Sau daca toate organismele vii ar fi asa, "vai, nu e iubire. vai, nu e pe viata", ar mai fi existat?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Toate care se reproduc sexuat*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cica mai trebuie sa indeplinesti si alte conditii sa ajungi pe lista ei, n-ajunge sa ai peste 15 ani (asta e singura data cand as putea fi de acord cu o barza). Sa inteleg ca ai de gand sa 'raspunzi' printr-o intrebare de fiecare data?

| xByte a răspuns (pentru Mădă0611):

Ma rog, crezi ce vrei. Nu o sa stau sa imi povestesc viata pe TPU doar ca sa iti "castig" increderea. Multi ma stiu putini ma cunosc

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Daca intreb direct, nu stii de ce, care e legatura, si o sa trebuiasca sa o iau de la capat. Ideea e ca scopul nostru e sa transmitem informatia noastra genetica prin urmasi, in jur e doar asta, plante, animale, tăt. Ele isi fac treaba pentru ca nu gandesc ca tine, ca Ray, ca mine, si altii care nu au copii desi au trecut de pubertate. Pubertatea aia exista cu un scop: e momentul din care organismul poate avea urmasi.

Alta intrebare. Ai prieteni? Un grup marisor asa, nu 1 slabanog.

| Mădă0611 explică (pentru xByte):

Ideea e ca cineva drag te face sa te simti bine. Daca moare plangi pentru ca n-o sa te mai simti tu bine, dar oamenii nu recunosc. La urma urmei daca x moare, ce bine de el, a scapat de lume, si totusi, oamenii "iubitori" si "sinceri" il plang. Cand iubesti o persoana de sex opus, toate lucrurile pe care le faci pentru ea sunt de fapt pentru tine. O faci sa se simta bine, cu glume, plimbari, povesti, cadouri, de astea, ca ea sa caute prezenta ta, sa te simti tu bine. Am insistat cu "tu" sa se inteleaga. La fel e cu prieteniile.

"Cooper: Hey, TARS, what's your honesty parameter?
TARS: 90 percent.
Cooper: 90 percent?
TARS: Absolute honesty isn't always the most diplomatic nor the safest form of communication with emotional beings."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi se pare o idee gresita ca ar trebui sa faci copii numai pentru ca poti sa ii faci.
Am 16 ani si as putea avea copii si fara sa astept vreo barza sa ma puna pe nu stiu ce lista. Nu e greu sa faci copii, dar dupa aia ce faci? Pentru ca barza sigur nu ti-i creste.
Deocamdata inca stau cu parintii si depind de ei, dar cand o sa fiu pregatit cu siguranta o sa am copii.
Oricum, pe planeta asta o sa fie din ce in ce mai multi oameni, chiar nu se pune problema ca majoritatea nu mai vor sa aiba copii.

Am multi amici, dar nu pot sa zic ca am multi prieteni foarte buni. Cam cati sa numar pe degetele de la o mana si sunt de parere ca e imposibil sa ai foarte multi prieteni cu adevarat buni, pentru ca nu poti sa te imparti in foarte multe parti.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Exact asta ziceam. Noi suntem constienti ca trebuie sa-i crestem, "e bine sa fie asa si rau sa fie asa", daca nu ne iese ceva la calcul, nu facem, dar natura ne-a inzestrat cu tot ce avem nevoie pentru a lupta pentru supravietuire, nu ar trebui sa ne temem. Daca marul din curtea proprie sau curtea bunicii ar gandi "neee, nu vreau sa fac flori doar pentru ca pot, ca astia o sa manance fructele, cu tot cu seminte"? smug

Intrebam de prieteni pentru ca multi nu avem ca vrem sinceritate, care nu exista, si e periculos sa fii singur. Hienele inving leii, uneori, prin numarul lor, prin munca in echipa. E si asta un fel de sinucidere. Nu e neaparat nevoie sa ne atace cineva, organismul nu functioneaza bine daca stam singuri.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Si asa suntem multi pe planeta asta,ca nu fac eu nu are nici o relevanta, plus ca pret de mii de anii femeile nu aveau libertatea de alegere si le era impus un barbat, azi femeile au o cariera, o slujba, facultate etc
pretentile femeilor sunt cam cele mai mari din istoria lumii

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Si asta e sinucidere. Suntem multi pentru ca nu-i lasam pe cei bolnavi sa moara, omorand pentru ei organisme pe care ei nu le-ar putea omori, creand astfel un dezechilibru in natura, care n-o sa ne faca bine.

Doar in cazul homo sapiens (sapiens, phahaha) am vazut ca barbatul sa faca pe sefu, astfel toti aia nedemni de a avea urmasi au avut, in cazul leilor, cei cu coama inchisa la culoare au cele mai mari sanse sa aiba. Se crede ca daca sunt invinsi, din cauza stresului pierd par, din coama, astfel una mare si inchisa la culoare e semn de putere, femelele vor urmasi puternici, deci ii aleg. Ele aleg.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Consider ca fiecare om trebuie sa traiasca o viata ai una singura,nu sunt de acord cu cei bonavi sa fie lasa-i sa moara isi amintesc de steven hawkins daca era lasat sa moara pierdeam un geniu, fiecare individ are abilitati poate inca nedescoperite, ceea ce scrii acolo se numeste eugenism care e pesudostiinta nu-i stiinta, femeile hotaresc viitorul speciei umane in mare parte asa e, doar ca omul poate sa se remarce si prin abilitati materiale si astfel sa gaseasca pe una cu care sa faca un copil, in natura nu e asa daca nu o atragi pe x nu te reproduci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Din pacate sunt destui carora nu le pasa prea tare de ce o sa se intample dupa aceea. Nici aia care chipurile isi dau seama dupa un timp ca nu o sa se descurce si fac avort nu sunt cu nimic mai buni.
Cum ar fi inzestrat un copilas abia nascut ca sa lupte pentru supravietuire, fara ajutorul cuiva? Plus ca in primul rand decat sa faci copiii si sa fii multumit ca reusesc sa lupte pentru supravietuire, mai bine iti vezi de treaba ta.
Marului ii ajung cateva mere cazute pe jos, nu conteaza restul, dar oamenii nu ar trebui sa gandeasca asa.
Daca nu 'gandim' ca niste meri nu mergem spre, sinucidere'. Dimpotriva, evoluam.