| sabin89 a întrebat:

Mie îmi place mult să merg cu bicicleta. Dar vouă? Într-o după-amiază de vară am avut o experienţă interesantă. Pe şosea circulau, în ambele sensuri, două coloane de autobuze, identice ca dimensiune. Ele se deplasau (indiferent de direcţia pe care o aveau) cu aceeaăi viteză si păstrau, între ele, intervale egale. Pe aceeasi sosea circulam si eu cu bicicleta, tot cu viteză constantă, si, la un moment dat, m-am aflat pe aceeasi linie cu ambele autobuze aflate în capul celor două coloane. Începând din clipa aceea, am început să număr atât autobuzele care îmi veneau în întâmpinare, cât si cele care mă depăşeau (inclusiv pe cele aflate în capul coloanelor). Am observat că, în momentul când a trecut pe lângă mine al zecelea autobuz care îmi venea în întâmpinare, l-a ajuns din urmă al şaselea autobuz din coloana care circula în aceeaşi direcţie cu mine.
Acest amănunt mi-a permis să aflu de câte ori era mai mare viteza autobuzelor decât a mea. Voi aţi putea preciza acest lucru?

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

400 lei amenda pentru ca ai circulat cu bicicleta pe autostrada.

Stai jos!
Am glumit, doar nota 4 tongue

| sabin89 explică:

Ca să nu fie nicio suspiciune (de temă), o s-o rezolv tot eu. Am crezut că vă bucuraţi când mai apare si câte o problemă de asta amuzantă pe site. Eu vreau ca pe TPU să fie bine si toţi tpuştii să prospere laughing Nu am venit cu o problemă de calcul diferenţial, ci cu una simplă de perspicacitate, care să poată fi încercată într-o atmosferă relaxată. Cu puţin discernământ, se putea înţelege că nu e o temă. Eu am tot scris pe aici că sunt ani buni de când am terminat liceul. Dar, asta e. Deci,
În momentul când autobuzele din capul coloanelor s-au aliniat cu biciclistul (eu sau unul virtual), acesta se găsea la o distanţă de nouă intervale de a zecea maşină care îi venea în întâmpinare si la o distanţă de cinci intervale de al şaselea autobuz care circula în direcţia lui. În total: 14 intervale. Sau, altfel spus, când al şaselea autobuz care mergea în aceeasi direcţie cu biciclistul s-a întâlnit cu al zecelea autobuz din direcţia opusă, între masinile aflate în capul coloanei era, în acel moment, o distanţă de 14 intervale. Înseamnă că masinile au parcurs, de fapt, câte 7 intervale fiecare, până când cele două (al zecelea si respectiv al saselea) s-au aliniat. Asta arată că cele două autobuze s-au întâlnit pe aceeasi linie dupâ ce bicicleta străbătuse doar două intervale (cu puţină răbdare si imaginaţie puteţi reprezenta situaţia pe o schemă). Înseamnă că în timp ce un autobuz a străbătut 7 intervale, biciclistul s-a deplasat cu două intervale. Si cum 7:2 fac 3, 5 - rezultă că masinile mergeau de 3, 5 ori mai repede ca biciclistul.
Lasă că data viitoare pun si eu întrebări din alea care văd că au priză la public, cum ar fi "Mi-a zâmbit una azi pe stradă, ce credeţi mă place?"

| Nilsson a răspuns (pentru sabin89):

Pacat ca publicul de pe TPU nu stie sa aprecieze genul acesta de provocari.
Mintea e ca un muschi, daca nu o exersezi se atrofiaza, e bine din cand in cand sa o mai punem la lucru.
Unii, dupa ce ca nu ii duce capul, nici nu recunosc asta dar mai si sar cu bascalii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu as putea preciza ca tu ai ambalat frumos o tema, si as mai putea preciza ca o sa iei un 4

| sierra1 a răspuns:

Răspunsul corect este: nu mai circula pe șosea, decât să numeri autobusele, folosește o pistă de biciclete sau altceva, asta dacă ții la viața ta

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De 517,5952 de ori mai repede. Esti culmea ridichii, Coane Spirache. laughing laughing laughing ai uitat sa mentionezi cate semafoare si cate sensuri unice avea traseul autobuzelorwinking laughing laughing laughing P.S. adauga si cate erau diesel si cate pe benzina. tongue laughing

| ziftode a răspuns:

Sa mori tu ca al zecilea autobuz, ai numarat fiecare autobuz in parte, ce culoare aveau, erau de la aceeasi firma de transport, ce cautau atatea autobuze in acelasi timp pe aceeasi sosea in ambele sensuri? erau in greva? atunci cum de aveau viteza? iar dupa ce ai numarat atatea autobuze iti mai pasa ce viteza aveai?

foarte amuzanta incercarea de a ne provoca pe noi sa iti facem tema, dar nu tine, chiar ai fost injurat serios ca nu ai ce cauta pe strada daca numeri autobuze, asa ca ori recunosti ca asta e tema, ori ar trebui sa anuntam autoritatile ca un nebun umbla pe sosele si numara autobuze si ar putea fi un pericol public serios big grin

| minrest a răspuns (pentru ziftode):

Si daca ar recunoaste, ce? Asta nu ar schimba realitatea, faptul ca intrebarea e o enigma, o problema de perspicacitate, care cere si cunostinte elementare de fizica. Un om curios nu este nebun, dimpotriva, oamenii nebuni sunt lipsiti de curiozitatea speciei noastre. Te-au traumatizat temele din generala, de vezi numai teme peste tot?

| ziftode a răspuns (pentru minrest):

Deci 1. nu recunosti ca e tema, 2. chiar daca ar fi care e problema, sunt eu traumatizat ca nu vreau sa o rezolv adica eu sunt devina ca spre deosebire de tine nu incurajez incalcarea regulilor?!?

si oricum de ce nu i-ai rezolvat-o tu, nu te duce mintea?!?
sau sunt de vina si de asta? si FETISHUL TAU e sa vii si sa arati cu degetul orice ar fi?

| minrest a răspuns (pentru ziftode):

1. Vezi ca intrebarea a pus-o Sabin, nu eu. Vezi cum am formulat, ''daca ar recunoaste''. 2. Nu esti traumatizat ca nu vrei sa rezolvi problema, nici eu nu vreau sa o fac; dar pana si in intrebarea asta vezi o tema? Obsesia asta cere o explicatie. 3. Tu arati cu degetul, si tot acuzi un user aiurea.

| ziftode a răspuns (pentru minrest):

LOOOOL, "dar pana si in intrebarea asta vezi o tema?"
daca TU nu vezi chiar imi pare rau pentru tine
SAU NU AI CITIT INTREBAREA
sau tipul iti e prienten, ruda, WHATEVER
trebuie sa ai un motiv serios PENTRU ABERATIILE PE CARE LE DEBITEZI!

| minrest a răspuns (pentru ziftode):

Citeste mai sus rezolvarea ''temei'', simplule.

| ziftode a răspuns (pentru minrest):

UNDE?
mai bine simplu decat R E T A R D A T
multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As putea sa-ti zic cate noxe ai halit...

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Ai numa' un pic de răbdare că pun si întrebări de alea care îţi plac ţie, tip "ce credeţi, mă place?". happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Te place, te place.
Nu am mai avut răbdare pana la întrebare

| gabriielaaa a răspuns:

E ferumos cu bicicleta mai ales cad mergi in natura {parc, sate sau o padure }, cat despre viteza poti avea jumate cat aveau autobuzele sau mai mult depide cat stateau la semafor

Răspuns utilizator avertizat
| Mickeyyyyy a răspuns:

Da ba da