| anonim_4396 a întrebat:

Mintuirea este numai prin credinta sau si prin fapte?

Răspuns Câştigător
| ALY_2447 a răspuns:

Mantuirea nu este numai cu fapte sau numai cu credinta dar cu amandoua in acelasi timp

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mantuirea este "darul fara plata" daruit de Tatal prin jertfa Fiului pentru pacatele noastre. Faptele noastre sunt o consecinta a caracterului nostru care poate fi modificat prin credinta si astfel devin un rezultat al transformarii eului dintr-un "eu" personal si egoist intr-un "eu" predat lui Dumnezeu si lipsit de interes personal. Astfel faptele noastre nu mai sunt ale noastre ci ale lui Dumnezeu.

| Ianna33 a răspuns:

Credinta fara fapte este oarba...

| inna a răspuns:

Faptele bune plus credinta = mantuire.

| scootsie a răspuns:

Mantuirea este "o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad", deci credinta este esentiala. Faptele decurg din schimbarea pe care o are un om mantuit, iertat, un om nou. Daca inainte faceai fapte rele, acum, prin innoirea mintii, faci fapte demne de Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credinta fara fapte este moarta, precum si faptele fara credinta. "Caci precum trupul fara de suflet mort este, asa si credinta fara de fapte moarta este." (Iacov 2:26)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mintuirea o cistigi de unul singur iar faptele sint rezultatul credintei.Deci as putea spune ca sint la fel de implicate amindoua chestiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este prin... faptele credintei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mintuirea o cistigi de unul singur iar faptele sint rezultatul credintei

| 4inel a răspuns:

Cred ca este nevoie si de ceva fapte, doar cu teoria...
Vai ce rautacios mai sunt!