| benny7 a întrebat:

Este salvarea doar prin credință sau prin credință plus fapte?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Salvare inseamna mantuire, iar pentru a te mantui trebuie sa crezi in Dumnezeu si in fiul sau Iisus, sa cunosti invatatura lui Iisus si sa traiesti conform acestei invataturi. Sa te botezi, botezul insemnand strergerea pacatelor facute pana atunci si hotararea luata de a urma calea lui Iisus, calea crestinismului
"Căci în har sunteţi mântuiţi, prin credinţă, şi aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu; Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni."
(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel – 2/8, 9)
"Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/5)
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie".
(Sfanta Evanghelie dupa Marcu – 1/15)

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Asa e corect!'***

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Conform Bibliei Dumnezeu e cel ce alege pe cine sa salveze. Daca ai credinta si fapte asta nu iti garanteaza nimic fiindca tot poti sa nu fii pe placul lui Dumnezeu si in ultima secunda cazi in lat.

| GdX a răspuns:

Salvare de la ce?

| benny7 explică (pentru GdX):

E intrebarea postată categoria religie?

| GdX a răspuns (pentru benny7):

Si te intreb. Salvare de la ce? Detaliaza.

| benny7 explică (pentru GdX):

Simplu salvare de propria răutate cre e in tine, cum să scapi?

| GdX a răspuns (pentru benny7):

Rautatea din mine? Pai eu nu am rautate in mine, incerc sa fiu bun cu fiecare om si sa ii consider pe toti egali indiferent de religie, sex, orientare sexuala, culoare, rasa etc...

| benny7 explică (pentru GdX):

Toţi nu o avem o perioadă din viaţa noastră, dar cânt te inbolnăveşti si n-ai incotro sau un accident care te nefericeste pe viaţă! Răutatea există DOARE DEPINDE DE MODUL IN CARE NE PRINDE DA SAU NU. CE SPUI?

| GdX a răspuns (pentru benny7):

Acum 2 ani aproape paralizasem de la brau in jos din cauza unei hernii de disc. Nu am operat-o. Am facut exercitii pentru recuperare, eram terminat din punct de vedere psihic, ma simteam neputincios fiindca nu puteam sa fac mai nimic. Am avut incredere in medici, rabdare multa, pastile cu carul, si multa kinetoterapie. Azi mai simt o jena din cand in cand dar merg la sala pentru a tine intarit spatele pentru a nu mai avea probleme. A fost o perioada foarte traumatizanta din punct de vedere psihic, dar nu m-am rugat la puteri supranaturale si nici nu mi-am schimbat modul de gandire si mai ales cu cel de langa mine. Sunt constient de handicapul pe care il am si ca dupa 40 de ani va trebui sa ma operez, dar asta este viata. Mergem mai departe, pentru ca daca ne plangem de mila nu realizam nimic.

| benny7 explică (pentru GdX):

Aşa este "VIAŢA E NUMAI VALURI" mulţumesc*

| Nilsson a răspuns:

Credinta adevarata include si faptele care sunt rodul Duhului Sfant.
Oamenii n-au niciun merit.

| benny7 explică:

Roadele bune pe care credincioşii trebuie să le aibă?