| EmaS a întrebat:

Moartea este inevitabila. Ea nu are favoriti si nu poate fi mituita. Te-ai gandit: unde iti vei petrece vesnicia?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Dragă Ema,

Pentru fiii neascultării, veșnicia este un iad.

46 răspunsuri:
| Alinutaaaalina a răspuns:

Langa Domnul!

| costi a răspuns:

Cine zice ca exista vesnicie?

| BiaSiAtat a răspuns:

Nu nu m-am gandit.Eu inca nu stiu unde mi-ovei petrece.Moartea este foarte greu de invins si e chiar foarte inevitabila. Pupici kiss

| Saya a răspuns:

Toti murim, singurul lucru care il avem in comun cu ceilalti muritoi e moartea dar eu voi alege vesnicia sa o petrec aici. Cine ma va impiedica?laughing)

| Lycanum a răspuns:

E simplu: iad sau rai.

| AnnaDee a răspuns:

Buna ziua!
O foarte buna întrebare, care stârnește multa curiozitate.
Inca de la 7 ani, m-am gândit cum de exist, de gândesc, cum m-am creat.
Dar m-am gândit ce s-ar întâmpla dacă as muri. Cum m-as simți, ce s-ar întâmpla după aceea. Oare voi fi conștientă de moartea mea?
Ei bine, m-am gândit mult. Mi-am dat seama ca suntem limitați din punct de vedere al gândirii.
Tot ceea ce putem face este sa speram și sa credem. Sa credem în Dumnezeu.
De multe ori mi-am pus aceasta întrebare. Dar încă nu-mi pot afla raspunsul, deși poate fi mai aproape decât credeam. Pentru mine, rămâne însa un mister de nedeslușit.
Sa speram ca mâine va fi o zi mai buna, și poate și noi vom deveni niște persoane mai bune.
O zi frumoasa!

| KenJi a răspuns:

In pamant?

| FucktheSystem a răspuns:

Ba moartea are favoriți, pe unii îi ia mai de tineri că-i sunt mai simpatici.
Oricum veșnicia mi-o petrec ori la 2 metrii sub pământ ori sub formă de cenușă prin mare sau vre un râu, eventual pe un raft. Bine în al doilea caz e posibil să nu fie veșnicie dacă confundă cineva cenușa mea cu cafeaua.

| EmaS explică:

Costi
Biblia spune ca exista vesnicie.Multi oameni care au experimentat moarte clinica.Eu una cred ca exista!

| DorelSudoru a răspuns:

Ne vedem in iad ema

| SparklingAngel a răspuns:

La 2 m sub pamant

| EmaS explică:

MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu
Cu siguranta te inseli amarnic! Dupa ce mori este deja prea tarziu, nu mai poti sa schimbi locul.Alegi inca de aici unde iti vei petrece vesnicia.Deutronom 30:19,, Iau astazi cerul si pamantul ca martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul.Alege viata ca sa traiesti tu si samanta ta.,,

| NickiMinaj a răspuns:

Ma gandesc la o locatie exotica, poate Caraibe...

| Vizitiul a răspuns:

In rai o sa mi-o petrec, de-a stanga tatalui. Bine, mai cobor si-n iad pentru o mu.ie, una, alta...Chestii fiziologice.

| Kosuchin a răspuns:

Scuza-ma, dar vreau sa ma reincarnez intr-un fiu de miliardar (#.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata pe Pamant face cat o vesnicie in rai. Mai bine bucura-te ca esti inca in viata si iti mai bate inima.

| ILadyInBlack a răspuns:

@Ema: daca e sa o luam cu "biblia spune ca exista vesnicie", chiar si biblia in sine e un lucru inventat. Deci unde e siguranta ca exista vesnicia?

| harciog a răspuns:

Ce este cel mai ciudat lucru despre mintuire este ca oriunde citesti despre ea sau auzi, ajungi la concluzia ca o cistigi singur si culmea este ca nu aminteste nimeni de nici un timp, mai lung sau mai scurt si deci putem trage concluzia ca unii pot spera o viata sa o obtina iar altii o pot obtine in ultimul minut.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Fizic, mi-o petrec sub pământ. Sau acum, depinde ce-o să se întâmple cu mine după ce mor.
Spiritual, mi-o petrec într-un Univers pe care omul normal nu este în stare să îl perceapă. Nu ştiu dacă asta înseamnă Rai / Iad, nimic sau orice altceva.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Candva, intram la categoria asta, pentru ca era singura la care mai gaseam intrebari cat de cat inteligente. Acum, vad ca apar intrebari din ce in ce mai cretine.

| RaduRadu01 a răspuns:

Ema, vad ca esti o persoana care crede in Biblie si o cunoaste. Deci voi incerca sa iti raspund folosindu-ma tot de Biblie. Astazi toti murim, e adevarat. Spre deosebire de invataturile majoritatii religiilor, Scripturile invata ca la moarte omul INCETEAZA SA EXISTE. Nu merge in alt loc (rai, iad) si nu se reincarneaza. " Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită.  Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja... Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune." - Eclesiastul 9:5, 6, 10. Sufletul un este o parte imateriala a omului si nu supravietuieste mortii corpului. "Sufletul care păcătuieşte, acela va muri." - Ezechiel 18:4. Cum toti pacatuim, toti murim (Romani 5:12). Totusi asta nu inseamna ca totul se sfarseste cu viata actuala. Speranta invierii este clar enuntata in Biblie. Isus Cristos a spus: "Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său şi vor ieşi afară: cei care au făcut lucruri bune, pentru o înviere a vieţii, iar cei care au practicat lucruri rele, pentru o înviere a judecăţii." - Ioan 5:28, 29. Remarca te rog ca versetul nu spune ca cei morti vor merge undeva, vor urca in cer, ci pur si simplu ca vor invia aici pe pamant. Atunci, scopul initial al lui Dumnezeu cu privire la pamant, adica acela de a umple pamantul cu descendentii perfecti ai lui Adam si ai Evei care sa traiasca vesnic in conditii identice cu cele din gradina Edenului, se va implini. "Cei drepţi vor moşteni pământul
şi vor locui pentru totdeauna pe el." - Psalmul 37:29. Cei drepti vor locui pentru vesnicie aici, pe pamant, dar nu in conditiile actuale caci viata ar fi un chin pentru multi, ci in conditii perfecte. Isaia 35:5-7; 65:20-23 si Apocalipsa 21:3-5 sunt doar cateva dintre versetele care descriu cum va fi viata atunci. Sper ca acolo sa-mi petrec vesnicia.winking. Mi-ar face placere sa mai discutam pe tema asta happy.

| chokingvictim a răspuns:

La 2 metri sub pamant.

| ramona30 a răspuns:

Va suparati cand eu va spun ca voi crestinii traiti degeaba pe pamant. Practic toata viata asteptati o alta viata, daca se poate una vesnica. De asta nici nu aveti rezultate deosebite cat traiti. Ca sa ai rezultate trebuie sa scoti nasul din cartile bisericesti si sa muncesti sau, si mai grav pentru voi, sa gandesti.
Culmea este ca acea viata vesnica de care vorbeam nu a vazut-o nimeni, ati citit intr-o carte scrisa de oameni in epoca de piatra. laughing)) si culmea voi ii credeti laughing))) Pai aia aveau o scuza acum mii de ani, dar voi sunt involuati fata de ei ca ii credeti laughing)
Puneti mana si munciti si nu mai pierdeti timpul lingand icoane.

| Bogdanux a răspuns:

Intr-o garsoniera situata la 2 metri sub pamant.Fizic.Spiritual, haber naber thinking

| Hombre a răspuns:

Voi credinciosi mituiti, faceti "troc" cu credinta in Dumnezeu in schimbul vietii vesnice.

| Angel0 a răspuns:

Iadul si raiul sunt povesti pentru incepatori. Daca incepi sa te informezi mai mult (la concurenta de exemplu), realizezi cat de vast si complex poate fi acest subiect.Biblia este ok, dar lipsesc multe capitole.

| EmaS explică:

Radu01
Ioan 14
1 Să nu vi se tulbure inima! Credeți în Dumnezeu și credeți în Mine!
2 În casa Tatălui Meu sunt multe locuințe - dacă n-ar fi așa v-aș fi spus oare că mă duc să vă pregătesc un loc?!

3 Iar după ce mă voi duce și vă voi pregăti un loc, mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca să fiți și voi acolo unde sunt Eu.

4 Știți calea spre locul unde mă duc Eu."

5 Toma I-a zis: "Doamne, nu știm unde te duci - cum putem ști calea?!"

6 Isus i-a răspuns: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

| Klepto a răspuns:

Mie-mi place sa cred ca Merlin din ceruri este Alexandru Lapusneanu."Daca voi nu ma vreti eu va vreau", eu nu-l vreau, dar el o sa ma vrea. in imparatia sa si o sa ma lase sa fac bungee jumping de pe sfarcul lui Avram.

| Parintele a răspuns:

Probail te simti un fel de apostol modern. Mai ia-ti un job si ai sa vezi unde iti vei petrce vesnicia. App, pe la psihiatru ai mai fost? Intrebarea asta o vedeam acum cativa ani pe niste afise ieftine lipite pe stalpi.

| jordan210cm a răspuns:

Eu cred ca trupul ne limiteaza pe fiecare in parte in mod diferit si numai dupa ce trecem in nefiinta putem fi liberi cu adevarat.