| EmaS a întrebat:

Viata este trecatoare.Cu fiecare zi ne apropiem de moarte. Te-ai gandit, unde iti vei petrece vesnicia?

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

In Rai cu Dumnezeuday dreaming

45 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Toata lumea la groapa, numai visatorii crede ca se duce-n "cer". Cai verzi pe pereti.

| EmaS explică:

Trailer
Tu trebuie sa te ocupi de sufletul tau.Alegerea iti apartine.,, Iti pun azi inainte viata si binele sau moartea si raul.Alege viata ca sa traiesti!,,

| EmaS explică:

Lemonshu
Toti suntem pacatosi, dar avem iertarea prin Domnul Isus Hristos.Trebuie doar sa acceptam jertfa de ispasire, si sa ne cerem iertare. Numai prin harul Lui putem ajunge in cer.

| EmaS explică:

RelaţiiCuClienţii
Fiecare zi din viata noastra este un pas spre eternitate.Scuze daca ma repet, este o intrebare pe care in primul rand mi-o adresez mie, si apoi voua.Este bine din cand in cand sa ne gandim si la sufletul nostru.Tu ce zici?

| EmaS explică:

Hombre
Ce trist este sa traiesti fara fara sa ai o nadejde! Sa crezi ca totul se sfarseste la mormant.Dar ce fericire sa stii ca tu ai un loc pregatit in cer unde te asteapta mantuitorul tau.Aceasta este nadejdea unui om care traieste viata condusa de scopuri.

| EmaS explică:

XTREME
Si daca exista, ce te faci tu?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

În iad, cu James Hetfieldbatting eyelashes.

| AvalohAlyn a răspuns:

Asta nu depinde de mine si nu depinde de noi.Aici Dumnezeu e cel care decide.Dar tu poti sa Il faci sa decida spre binele tau, ascultandu-I poruncile si slavindu-L.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In Caraibe! Cu o sonda de cocktail intr-o mana si cu...altceva (vad eu ce) in ailalta. Ce zici?

| Flav a răspuns:

Nu gandesc asa indepartat, ca obosesc. sad

| ramona30 a răspuns:

Imi pare rau de persoanele care isi "traiesc" toata viata asteptand o alta viata mai buna. Le-as da o veste trista. Nu exisa o alta viata! Din pacate nu o sa ma creada. De fapt ele nu traiesc nicio viata pentru ca acesta nu este "trai" in conditiile in care tot ceea ce fac este sa astepte o alta viata.

| Angel0 a răspuns:

Dumnezeu nu are ce face cu noi in Rai in halul in care suntem.

| FucktheSystem a răspuns:

În iad, acolo avem tot ce vrei alcool, petreceri și toate formațiile celebre de rock( inclusiv James Hetfield cum a zis ÉrotiqueConseils ). Ce să vrei mai mult?

| MMihai a răspuns:

Citește și tu Istoria credintelor si ideilor religioase, carte în trei volume, este foarte bună. Au apărut de același autor și cel puțin o carte despre yoga.

Îți recomand deci să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de pagini: 144)
Dacă nu greșesc, această carte explică și despre planurile existențiale și despre multitudinea de planuri existențiale, prin care trece ulterior sufletul etc.
Citește și cărți despre daoism (taoism ) ( spre a înțelege ceva cât de cât ceva despre acupunctură,), (islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.).
Și ateism-ele, trebuie înțelese ca religii, cu panteon divinic vid și panteon malefic vid, etc.

Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul" etc. dar dacă le găsești ai putea să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching,( Dao De Jing, or Daodejing ) etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucruri serioase :
îmbunătățirea pregătirii profesionale, familia, serviciul, amanții, copii, dacă ai copii, schimbarea actualului loc de muncă cu altul, mult mai bine plătit, limba engleză etc.
În vara asta Descarcă gratuit de pe net și învață bine să lucrezi cu ele: (1) Open Office și documentația lui, ( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că ăsta are multă documentație gratuită, în română și în engleză. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator.
(2) Sistemele de operare : Kiwi Ubuntu Linux, și Ubuntu Linux.

Vară frumoasă, dar nu numai cu religie, ci și cu multe alte lucruri mult mai serioase sau ceva mai serioase!

Să îmi explici și mie, cum trebuie făcut, ca să postezi o întrebare, pe acest site!

Eu nu sunt așa păcătos, eu sunt foarte de treabă!

A păcătui / păcat înseamnă a face rău, cu gândul sau cu fapta, cu voie sau fără voie, //voluntar sau involuntar/ /, asupra a cea ce are suflet.

Partea simpatică este că și ne viul are suflet, și putem astfel să vorbim de sufletul aditiv al ne viului, și despre generalizarea conceptului filozofic de materie, și despre definirea conceptului filozofic al materiilor extraordinare de tip suflet, asociate de sufletului aditiv al ne viului.

Despre faptul că în sufletul oamenilor sunt și cuante de materie extraordinară de tip divinic, care le conferă oamenilor statutul de epsilon divinități, etc.

Deci că fiecare om, fără nici o discriminare interumană, este un epsilon Dumnezeu și nici de cum, o oaie, mai mult sau mai puțin rătăcită.

Dacă vorbim de caracterul divinic al ființei umane, putem vorbii și despre păcatul non creației, că nu de idiot ce este, Creatorul i-a hărăzit pe oameni, independent de religia în care cred ei, sau nu cred ei, cu harul creației.

În acest sens ecologia / mișcarea verde și energetica neconvențională capătă teribile valențe filozofico- religioase, valente neevidențiate de filozofiile religioase anterioare, etc.

Este mult prea mult, de explicat, iar eu nu vreau, să modific, în nici un fel să modific, nimănui, filozofia sa, filozofico religioasă.

De fapt teismul și ateismul sunt 2 aspecte la limită, iar existența reală este cu mult mai complexă.

Conflictul teism- ateism este în esență, un fals conflict, provenind dintr-o ne înțelegere totală, a unei existențe ulta complexe, din lipsa capacității de a înțelege, datorită lipsei de cunoștințe.
Etc.

| CoquineNoire a răspuns:

La Neverland cu Michael Jackson.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Ema, ai mai pus o întrebare de genul acesta.
Nţ,nţ, nţ, nţ! no talking
N-ar trebui să ne apropiem de eternitate, din moment ce ne-ai întrebat unde ne vom petrece veşnicia?
Aşa, ca o idee.batting eyelashes

| Skylar a răspuns:

2m sub pamant

| Paulla a răspuns:

Sub pământ. Tu?

| chelstone a răspuns:

Viata e la fel ca si un corp care efectueaza lucru mecanic, atat timp cat mai are parte din energia care a primit-o o utilizeaza, pana nu mai ramane nimic si se opreste, asa e si cu omul are un suflet, isi consuma energiile aici pe pamant si moare.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu, nu m-am gândit. Încă mă chinui să-mi accept efemeritatea.
Mie, cel puţin, mi-e groază să mă gândesc că într-o zi voi ajunge la un final.

| Malphas a răspuns:

Aş spune sub pământ, dar, la urma urmei, nu vreau vreo înmormântare cum se face pe la noi. Nu vreau să plătească odraslele mele popă, să-mi bocească vreo 3 babe isterice la mormânt ( care, fie vorba între noi, nu o să aibă probabil nici cea mai mică idee cum mă cheamă, şi o să strige un nume aleatoriu, Magdalena, Margareta...), să-mi cânte nişte ţigani Drumurile noastre toate sau Căsuţa noastră ( da, ce legătură are?) şi alte de-al de astea. Deci, incineraţi-mă! Cât despre suflet (care nu e decât creier şi o impresie medievală), probabil o să se reîncarneze într-o viitoare Britney Spears. Pace!

| mgtow a răspuns:

Eu stiu ca dupa moarte dumnezeu se va ocupa de sufletul meu.

greece12
| greece12 a răspuns:

Asa cum sunt multumita de viata, astept sa fiu la fel de multumita si de moartea mea.
Sunt firesti amandoua, de ce as accepta numai ziua si noaptea nu? Doar sunt 24 de ore, nu-i asa?

| Ovilacul a răspuns:

Ema, cu regret te anunt ca atunci cand mori nu vei mai ajunge nicaieri. Asta e parerea mea. Mori si atat. De asta viata trebuie traita la intensitate maxima.
I hope they serve beer in hell! Cunoscatorii stiu la ce ma refer laughing

| PetreConstanta a răspuns:

Din tarana am fost facuti in tarana ne intoarcem Moartea face parte din viata

| PetreConstanta a răspuns:

Unde vrea Dumnezeu

| Narcis2007 a răspuns:

Da...ar fi inutil sa explic ca nu vei intelege...

| selef a răspuns:

Da

| BRG a răspuns:

Eu sper că în lumea nouă, pe care Dumnezeu în curînd o va aduce.