| EmaS a întrebat:

Te-ai gandit ca exista viata dupa moarte, tu unde iti vei petrece vesnicia?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Exist viata dupa moarte? Ce spune Biblia?
In cartea Apocalipsei se explica mai detaliat despre viata vesnica incepand cu capitolul 21.
'' Si am auzit un glas tare care iesea din scaunul de domnie si zicea: "Iata cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, si ei vor fi poporul Lui, si Dumnezeu insusi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.
El va sterge orice lacrima din ochii lor. Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut."
Cel ce sedea pe scaunul de domnie a zis: "Iata, Eu fac toate lucrurile noi." Si a adaugat: "Scrie, fiindca aceste cuvinte sunt vrednice de crezut si adevarate." ( Ap 21:3-5 ).
Cine va avea parte de viata vesnica:
'' Cel ce va birui va mosteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, si el va fi fiul Meu.'' (Apoc.21:7).
Biruitorii sunt toti aceia care si-au predat viata in mainile Domnului Isus Hristos, El fiind singura cale de a ajunge in imparatia Lui Dumnezeu:
'' Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.'' (Ioan.14:6).
Isus pregateste un loc pentru fiecare dupa osteneala data:
'' Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi.'' (Ioan.14:3).
Dar daca exista o viata vesnica exista si o moarte vesnica! si in moartea vesnica vor ajunge toti care nu au crezut in Isus:
'' Cine crede in Fiul are viata vesnica; dar cine nu crede in Fiul nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el." (Ioan.3:36).

23 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt sigur ca exista. Dumnezeu ne-a promis si ne-a dezvaluit ca exista deci cei ce cred in Dumnezeu trebuie sa creada si in viata de dupa moarte.Eu cred.Dar unde voi ajunge sau unde imi voi petrece vesnicia numai Dumnezeu stie.Las la decizia Lui.Nu avem de unde sa stim unde vom ajunge.Nu tanjesc dupa rai sau iad, incerc doar sa am grija de sufletul meu atat.Numai bine

| wales a răspuns:

Draga eucosti,

Exemplul tau este irelevant in fata Lui Dumnezeu,ce te retine sa traiesti dupa voia Lui?, nici exemplu cu Asis nu poate fi scuza. Daca cineva se naste intr-o familie de medici asta inseamna ca el este medic? ca sa devina medic trebuie sa invete medicina.
Apropo, in China sunt 85 mil de crestini evanghelici''de 4 ori Romania'', biblia spune lamurit, harul Domnului se inmulteste acolo unde este nevoie:
'' Ba inca si Legea a venit pentru ca sa se inmulteasca greseala; dar unde s-a inmultit pacatul, acolo harul s-a inmultit si mai mult;'' ( Romani 5:20 ).

| DorelSudoru a răspuns:

Imi voi petrece vesnicia in pamant...

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Dacă există viaţă după moarte, înseamnă că există şi viaţă înainte de a ne naşte?!
Ei, unde să-mi petrec veşnicia, asta este o întrebare care are răspunsuri care se bazează numai şi numai pe supranatural, sau pe acceptarea existenţei unui Dumnezeu.happy
Aşa că, corpul meu îşi va petrece veşnicia în pământ, cine ştie, probabil o să-mi fac nişte prieteni viermi şi bacterii, şi alte chestii scârboase.
Un credincios ar zice că ne întoarcem în locul de unde am fost creaţi, dar eu o consider doar o tradiţie.
Draga mea, probabil Raiul este plăcut, plin de floricele şi ce mai vrei tu, dar persoanele interesante nu merg acolowinking

| Kosuchin a răspuns:

@wales ultimul citat :
=o, deci eu si 90% din populatia Asiei vom avea mania lui Dzeu asupra noastra o.O?

| SatanaInIzmene a răspuns:

Intr-un cazan plin cu whisky, cu o piña colada in brate, cu o blonda si-o bruneta ( actrite porno in former life ).Ce zici? Te bagi?

| mgtow a răspuns:

In RAI voi ajunge si cine imi face rau sau ma dusmaneste o sa ajunga in the hell. Eu nu fac rau la nimeni, sunt om de treaba, vorbesc cinstit, sunt corect si stiu ca o sa ajung la bine.

| Borgir a răspuns:

La 2m sub pamant!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

O sa ajung intr-un cazan cu smoala si o sa ma invarte unu cu furca.
laughing

Vrei sa vi cu mine?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sub pamant...sau in sicriu.

| 4b a răspuns:

Pe noul Pamantwinking

| morningstar a răspuns:

Eu m-am gandit la aceasta de multe ori. Si din fericire pot spune ca nu mi-e teama de momentul in care voi trece 'de partea cealalta'. Pentru mine moartea reprezinta o adormire iar cand ma voi trezi, voi auzi sunetul de trompeta al unui inger ce ma va chema pentru rasplata. Moartea pentru mine este un pod spre celalalt univers. Nu este o erezie. Este o siguranta. Cineva spunea 'Daca religia ta nu te schimba, atunci schimb-o tu pe ea!' Daca ti-e teama de viata de dincolo si nu ai siguranta ca vei fii in Rai, pune-ti azi un mare semn de intrebare. Da-I inima ta Domnului, lasa viata in Mainile Lui si nu o sa iti para niciodata rau!

| ELLSSA a răspuns:

In acea gradina si plina de oamnii buni intalniti pe pamant.Visez frumos?

| ELLSSA a răspuns:

Dar ce ai NICULE cu mine, daca mai visez si eu frumos?

| deutza a răspuns:

Eu o sa ajung in Iadlaughing...nu de alta, dar vreau sa refac Iadullaughing

| TSO7 a răspuns:

Daca ne-am gandit, avand in vedere ca suntem crestini(ma refer ca Romania e un popor crestin nu ca toti ar fi crestini) nu cred ca ar trebui sa ne gandim ci sa credem ca exista viata dupa moarte.
Eu imi voi petrece vesnicia pe un pamant nou. Revelatia/Apocalipsa 21:1 "Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou, caci primul cer si primul pamant trecusera, si nici marea nu mai era."

| Reznov a răspuns:

Nu vreau nici in rai nici in iad. Vreau inca o viata pe pamant.

| VecinaDeLa3 a răspuns:

Majoritatea religiilor pe asta se bazeaza.si adevarul e ca moartea si gandul la moarte ar fi mai greu de suportat daca nu ne-am gandi ca totul nu se sfarseste si ca mai traim.eu personal nu stiu ce sa cred.

| IonutGosa a răspuns:

M-am gandit si chiar cred ca exista, am frica de dumnezeu si cred in El.iar de ajuns, nu stiusad.thinking
Ca orice om sper sa ajung in Rai...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,pentru ca viata este doar un scurt popas trist spre vesnicie.

Cand un om moare, spiritul iese din el.Cu aparate speciale s-a calculat kg in mili mili mici cand e in viata si dupa moarte.
Na,dupa moarte ii lipseste ceva mic mic mic:acela e spiritul, care a iesit din el.
Raiul/iadul + nu sunt un loc, sunt o stare.
:-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing eu am impresia ca unii dintre voi sunteti chiar aiurea la cap laughing ce mai stiti voi ma dupa ce muriti,sti tu sau iti aduci aminte ce te-ai gandit azi? nu frateeeeeee,ti-a venit mandatul inceamna ca gataaaaa esti expirat, faci odata hoooofffffffff si pa pa, nu mai stii nici cine ai fost si nici unde-ti petreci concediul in anii urmatori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ema, nu ti-e mila si de mine? mi-ai si dat stupid, nu-i nimic o sa te prind eu pe lumea ailalta si o sa vezi ce patesti crying urito

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ellssa,bau! te-am trezit?laughing scuza-ma dar vorbeai in somn despre nu stiu' ce gradina si mi-a fost frica sa nu famai naibilea pe-acolo laughing
in gradina lu' Ema
doar o pasera cinta
este Elenaaaaa Udreaaaaa
i-hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!