| ArseniePapacioc a întrebat:

Rai sau iad? Unde iti vei petrece vesnicia?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Pe pământ.
Psalmul 37:29: "Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el."

| SoniaRocs a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Aici cu pamantul nu se refera la mostenirea vesnica, pamantul din rai cum ar veni? stiam ca e metaforic spus ca "vor mosteni pamantul"

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru SoniaRocs):

Citeşte următoarele promisiuni: Isaia 11:6-9, Isaia 35:5-7, Isaia 45:18, Isaia 65:21-23. Apoi analizează unde se pot împlini aceste lucruri.

56 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Rai sau iad? Unde iti vei petrece vesnicia?== Tu vei merge în iad sigur!
Despre mine, nu știu, ce va fi!

| Coyotul a răspuns (pentru MMihai):

Deci stii unde va merge el si nu stii unde vei merge tu.Hmm...

| Raquella a răspuns:

Domnul Isus S-a dus ca sa imi pregateasca un loc, ca acolo unde este El sa fim si noi.,, În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
3 Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi.,,

| William a răspuns:

Tare as vrea sa stiu. Daca ar fi sa mor acum as merge sigur in iad.

| danay72 a răspuns:

Eclesiastul9:5,6,10; Ezechiel18:4,Ioan5:28,29,Isaia65:21-25

| Thunderstruck a răspuns:

Nu exista rai sau iad...

| SoniaRocs a răspuns (pentru Thunderstruck):

Asta inseamna ca nu crezi nici in Dumnezeu?

| Thunderstruck a răspuns (pentru SoniaRocs):

Da, mi se pare ceva de bun simt ca in secolul 21 sa nu crezi in ejectiile mintale ale unor evrei de acum 3000 de ani.

| SoniaRocs a răspuns (pentru Thunderstruck):

Bunul simt nu tine de ceea ce crezi ci de ceea ce faci, se leaga mai mult de normele morale si etice. Sa lasam la o parte evreii si perceptiile lor. multi de aici cred in reincarnare, iar doctrina reincarnarii provine din antichitate si isi are originea in Orient. deci nu e aiurea sa crezi in reincarnare acum in secolul 21?

| Thunderstruck a răspuns (pentru SoniaRocs):

Ba da, e aiurea, de-aia nu mai crede nimeni.

| SoniaRocs a răspuns (pentru Thunderstruck):

Sunt pe aici oameni care cred in reincarnare trebuie doar sa citesti atent printre mesaje dar nu ii condamna nimeni, e alegerea lor

| Thunderstruck a răspuns (pentru SoniaRocs):

Stau de un an jumate aproape zilnic aici si n-am vazut unu singur care sa creada in reincarnare, scuze.

| relian a răspuns:

Inainte sa pui intrebarea asta, ar trebui sa te intrebi daca exista rai sau iad.In VT eu nu am vazut chestia asta cu raiul si iadul.Bine nu stiu sigur ca am citit biblia cu ceva vreme in urma si nu mai stiu sigur. Oricum am retinut ca Dzeu a facut promisiune ca nu ne va mai distruge niciodata, asta odata si apoi am mai retinut ca Dzeu poate fi milostiv cu noi si ne poate ierta asa la infinit sau vesnic cum zici tu.Acum dupa aceste observatii eu trag concluzia ca nu ai cum ajunge in rai sau iad, si asta cu ce scrie in biblie nu cu teorii de la mine sau mai stiu eu ce altceva.Deocamdata nimeni nu se afla in rai sau iad. Pina aici corect? Corect.Asteptam judecata de apoi conform cu NT, care conform cu VT nu pare ca o sa maci vina vreodata, odata ce dze nea promis ce nea p[romis.Asta daca nu cumva se vor fi petrecut sau sa se petreaca ceva schimbari si pe acolo pe la EI.Doar daca o sal dea jos pe Dzeu stiu si eu atunci sa fie sef Isus si sa se faca ce se spune in NT.Mai stii incurcate sint caile domnului, vorba aia.

| SoniaRocs a răspuns (pentru relian):

Pai nu e cam corect ce spui. deocamdata cei ce au intrat in iad pot fi ajutati de rugaciunile familiei sa ajunga in rai(aici fac exceptie cei care si-au pus capat vietii si cei care au ucis parca). in fine, ideea e ca dupa moarte(inaintea judecatii totale) are loc judecata particulara: tu si Dumnezeu. in urma acestei judecati se da "sentinta" iar daca pentru pacatele tale ajungi in iad asta se poate schimba. in urma judecatii totale, daca ajungi in iad acolo ramai. Ziceai mai sus ca Dumnezeu a promis ca nu ne va mai distruge, ei bine, ai inteles putin gresit. Dumnezeu ne-a promis ca nu ne va mai distruge prin apa(ca si in cazul Sodomei si a Gomorei, cand Noe trebuia sa-si faca o arca) la asta se refera. daca citesti Apocalipsa vei vedea ca moartea noastra va avea loc prin foc(deci fara apa cum zicea Dumnezeu ca nu va mai trimite) iar din punct de vedere al milosteniei, Dumnezeu este milostiv intr-adevar, dar nu stiu ce sa spun despre iertarea la infinit a pacatelor...imagineaza-ti cum ar fi ca un betiv sa tot bea si la un moment dat sa-i para rau, il iarta Dumnezeu, dar daca se reapuca de baut sub tutela gandului ca Dumnezeu il iarta vesnic, e cam aiurea... (p.s: sper sa nu te superi)

| relian a răspuns (pentru SoniaRocs):

Unde spune ce tu ai spus pe aici.Dar concret te rog sa imi arati si mie in biblie unde scrie ca oamenii dupa ce mor ajung in iad sau rai.Eu nu ma supar, ba chiar imi face placere daca cineva imi dovedeste ceva.Macar uite arata unde scrie ce tu afirmi in biblie.Alta carte eu nu accept pentru ca religia asta crestina doar pe asta se bazeaza.Nu veni cu carti scoase de mai stiu eu ce biserica ca nu-s curios.Da-mi o trimitere in biblie unde scrie ce tu ai spus si atunci o sa zic bv jos palaria ai dreptate.Eu nu vorbeam aici despre betivi sau greseli facute voit.Cind spunem ca Dzeu iarta omenirea si ii mai da o sansa este pentru ca oamenii gresesc de cele mai multe ori nu neaparat cu intentie si ajung sa creada in el dupa care iar o iau pe aratura si tot asa.Si oricum chestia asta era asa pe linga, pentru ca odata ce dzeu a promis ca nu ne mai distruge niciodata nu are cum sa isi ia promisunea inapoi.Serios asa zicie ca prin apa? Eu cred ca tu ai inteles gresit nu eu.Mai citeste odata si te vei lamuri."Fac un legamint cu voi ca nici o faptura nu va mai fi nimicita de apele potopului si nu va mai veni potop ca sa pustiasca pamintul"Ok esti de acord ca asa scrie in biblie? Corect.Deci in prima faza avem ca nu o sa mai fie nimicita nici o faptura de apele potopului, atentie acum si nu va mai vei pototp ca sa pustiasca pamaintul.Deci nu poti sa spui de 2 ori aceaiasi chestie.Aici din ce se pare este o repetite, sau nu este.Si eu tind sa cred ca nu este repetitie ci spune clar nu va mai fi pototp cu apa si nici un altfel de poptop.Nu fa greseala sa crezi ca potop inseamna doar o distrugere cu apa.Tu asta confunzi. Potpul poate fi si cu foc si cu, gaze si asa mai departe nu doar cu apa.Si Dze asta a spus acolo nu va mai fi potop cu apa si nici alt potop, deci nici altfel de potop care sa pustiasca pamintul. Daca ar fi fost facuta referirte doar la potopul de apa ar fi spus doar ca fac legamint cu voi ca niciodata nu o sa va mai nimicesc cu potop cu apa si punea pct.Dar continua cu SI. Vreau sa vad si chestia cu judecata particulara unde scrie.Asta cu potopul am lamurito.Dar bine tu tine-o pea ta daca asa crezi.Dar mai intreaba si un preot si vezi ce spune.Eu am intrebat dar nu preoti din astia de la ortodocsi ca aia nu prea ai ce discuta cu ei sint f incuiati.Nu sint deloc desachisi la discutie, sau de intrebi ceva sa te lamureasca.Sint cumva ca niste dictatori, nu trebuie sai intrebi nimic.Deci eu nu am spus nimic gresit.Tot ce spun are suport chiar din partea bibliei.Am mai vazut ca ai scris ceva de Sodoma si Gomora si leai bagat la un loc cu potopul de apa.Mai cauta sa vezi ca nu au disturus cu apa ci cu o bomba nucleara.Citeste printre rinduri, fii fata desteapta.De ce crezi ca lui Lot i s-a spus sa fuga undeva departe si sa se ascunda undeva dupa stinci si sa nu priveasca in urma? Pai tocmai de aia ca au dat cu o bomba nucleara acolo siau ras totul.Si tu daca privesti spre explozia unei bombe nucleare nu stiu daca dupa o sa iti fie bine.Plus de asta nevasta lui Lot a ramas in urma sia prins-o fluxul ala si a facut-o faina, nisip sau ce mai spune acolo.Cam asta se intimpla in cazul unei bombe nucleare.

| SoniaRocs a răspuns (pentru relian):

Judecata particulara are loc imediat dupa moarte, precum scria Sfantul Pavel evreilor."Si precum este randuit oamenilor odata sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata"... (Iev 9, 27)...iar legat de preotii ordodocsi,
de ce ii judeci si ii pui pe toti gramada? nu sunt toti rigizi sau ma rog... nu ai dat tu de cine trebuie, in fond care preoti sunt ok pe de-a-ntregul? cei care te mint doar ca sa te convinga sa mai apelezi la ei? nu e mai ok cand ti se spune in fata adevarul? Spre exemplu, duhovnicul meu, preot ortodox si el, sta de vorba cu tinerii si in timpul spovedaniei in sensul ca nu te tine 1-2 pana iti amintesti tu toate pacatele ci te intreaba si te sfatuieste. In ziua de azi cred si eu ca e greu sa iti dai seama care preot e in regula si care lasa de dorit pentru ca la televizor of course ca apar doar cei ce nu respecta credinta asa cum trebuie luata ea...
Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică, de aici intelegem ca focul cel vesnic nu exista si Dumnezeu ne minte?

| relian a răspuns (pentru SoniaRocs):

Nu Dzeu nu te minte, ci te mint aia 4 apotoli ce au scris NT.De ce nu scrie in VT chestiilea astea cu judecata de apoi si ce mai povesti se gasesc in NT? Si ce tu spui in lev 9:27nu vad ca spune ca e judecata particulara.Este aceiasi referire la judecata adica cind or sa fie judecati.Nu spune nimic concret si ce tu spui e doar interpretarea ta nu si a altora.Acolo face doar referire l; a judecata, nu spune judecata praticulara sau altfel de judecata.Probabil se refera la aceiasi judecata, adica la judecata de apoi. Unde ai vazut tu ca scrie ca tu esti doar tu si cu Dzeu si el te judeca asa in particular? Astea sint povesti scoase de voi credinciosi.De ce judec pe toti preotii la gramada? Pt ca toti sint o apa siun pamint credema.Ca esti popa, ca esti pompier sau politist tot una e.Eu asa le zic la popi pompieri, pentru ca nu-i duce mintea mai mult de 2 m. Poti sa spui tu ce vrei dar asta este adevarul.Nici un popa nu este deschis la nou, la nimic, dect atunci daca apare ceva maruntei de luat.In rest el nu vad nu aud absolut nimic.au ochelari de cal.Si nu oricine ajunge popa, pentru ca trebuie sa fii sarac cu duhul sa ajungi popa, altfel nu ai sanse.Si apropoo am si un coleg care s-a facut dupa popa.Si mai multe nu mai spun.Deci tu nu ai spus nimic concret.Ce ai spus tot la acea judecata se refera nu la o alta judecata.Nimeni nu admite ca ar fi mai multe judecati.Nici biserica ortodoxa.

| Azµre a răspuns:

În niciuna dintre cele enumerate.
Fiecare om se naște, trăiește și moare.

| SoniaRocs a răspuns (pentru Azµre):

Si dupa ce moare crezi ca e ca la jocurile de pe calculator, game over? serios acum...

| Azµre a răspuns (pentru SoniaRocs):

Păi ce vrei să se întâmple? Omul moare, putrefacția își face rostul, și viața merge mai departe, cel puțin din punct de vedere microbiologic.

| SoniaRocs a răspuns (pentru Azµre):

E prea rational, nu crezi? incearca sa vezi totul si prin prisma sufletului... daca am avea o viata intreaga sa ne destrabalam, sa bem sa furam si alea alea nu crezi ca ar fi prea in regula totul? adica, viata asta oare nu are un scop anume? nu ti se pare corect ca unul care toata viata lui s-a rugat si a postit sa mearga in rai iar cel care a fost un betiv notoriu sa mearga in iad? ar fi culmea sa mergem toti in acelasi loc cu toate ca nu toti ne-am straduit la fel

| Azµre a răspuns (pentru SoniaRocs):

E o prostie, astea sunt baliverne, la urma urmei, crede cine vrea și cum vrea în religie.
Nu e un tipar pentru toată lumea.
Eu îți înțeleg morala ta, dar e ceva în ceea ce crezi tu și doar atât, important este să fii tu împăcată cu această idee, practic nu trebuie să te intereseze părerile altora.
Eu ți-am zis părerea mea. Acum fiecare e liber să creadă ceea ce vrea.
Din punctul meu de vedere am zis mai sus, omul se naște, trăiește și moare, ca oricare alt animal, organism, micro-organism cum vrei tu să-i spui. Odată ce și-a încheiat viața, în urma lui, apar vieți noi și aici mă refer după procesul de descompunere care este foarte amplu. Pe scurt dintr-o viață ce moare se nasc alte zeci, este un ciclu.
Eu nu te contrazic, eu îți spun ceea ce cred eu. Fiecare e liber să aleagă în ceea ce vrea să creadă. Doar că eu nu iau de bune toate balivernele care sunt transmise prin religie mai departe. Atâta tot.

| SoniaRocs a răspuns (pentru Azµre):

Din punct de vedere microbiologic nu te contrazic, vorbeam din punct de vedere spiritual.

| Azµre a răspuns (pentru SoniaRocs):

Am înțeles scumpo happy, nu te contrazic. Eu nu știu cum stă treaba din punct de vedere spiritual. Asta ține de fiecare în parte, acum eu sunt de altă părere, tu de alta și mulți alții de altele.
Apreciez că ții cont de părerile altora proprii și nu le contrazici, bravo, te felicit ești primul utilizator de la religie care nu dă în cap cu parul.

| SoniaRocs a răspuns (pentru Azµre):

Ma bucur sa aud asta happy

| Azµre a răspuns (pentru SoniaRocs):

happy

| Mădă0611 a răspuns:

Daca pentru crestini moarte inseamna iad, in iad. Tu?

| SoniaRocs a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar moartea nu inseamna iad... moartea din punct de vedere crestinesc semnifica trecerea sufletului in locul pentru care a luptat sau nu cot la cot cu trupul... poate fi si iad dar si rai.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SoniaRocs):

Dar pentru crestini, cel care nu crede in dumnezeu e mort, inca din viata asta chiar, pentru ca nu-l are pe dumnezeu. Iadul inseamna lipsa lui dumnezeu si dumnezeu e viata, deci iad = moarte. Am uitat sa specific ca e moarte la modul figurat, ma gandeam ca se prinde lumea. Ideea era ca dupa moarte nu exista nimic, oricat ai vrea sa crezi sau sa existe.

| SoniaRocs a răspuns (pentru Mădă0611):

Din acest punct de vedere da, dupa moarte nu exista nimic..se pare ca imi erau impaienjeniti ochii de nu m-am prins, sorry! dar s-ar putea sa vada cativa asa-zisi atei ce ai scris si sa ia totul mot-a-mot

| Mădă0611 a răspuns (pentru SoniaRocs):

Ateii s-au prins deja, cred, adica ei stiu ca dupa moarte nu exista nimic si ca in acea directie ne indreptam, spre nimic, nu spre rai sau iad.

| SoniaRocs a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar spre rai de ce nu? nu crezi ca e o diferenta intre cei care s-au straduit sa faca voia lui Dumnezeu si cei care nu numai ca nu s-au straduit dar au si respins ideea de Dumnezeu? Ce-ar fi daca ne-am duce toti in acelasi loc. o harababura totala.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SoniaRocs):

Nu exista viata dupa moarte, asa ca poti sa-l slavesti si preaslavesti pe dumnezeu, si poti sa nu, nimic nu schimba realitatea. Cand o sa intelegi ce si cat poate creierul sa faca, si cum, o sa intelegi ca nu exista suflet, daca nu exista suflet, nu exista viata dupa moarte, nici reincarnare, nimic.

| SoniaRocs a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum sa nu existe suflet?! in fine, fiecare crede in ce vrea si face cum vrea.

| milan9 a răspuns:

Eclesiastul9,5-6 şi Eccl 9, 10 fac parte din "punctul de vedere" uman, aflat în dialog şi contradicţie cu cel divin.
Ca dovadă, un caz asemănător este întâlnit şi în Eclesiast 9, 2, unde se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă IDEE CONTRADICTORIE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu "punctul de vedere" divin, cel din restul Scripturii. CINE poate crede că oamenii vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare?

Nu este adevărat faptul că "cei morti nu mai stiu nimic". Trebuie avut în vedere faptul că în Ecclesiast se găseşte întâlnit atât PUNCTUL DE VEDERE DIVIN, spiritual, cât și un PUNCT DE VEDERE UMAN, corupt, care neagă valorile spirituale. În urma confruntării celor două puncte de vedere, va triumfa în final punctul de vedere spiritual:
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7.

Problema survine din faptul că biblia adoptă de multe ori cu predilecţie un limbaj artistic, dificil de interpretat, înţeles de multe ori doar ţinând cont de contextul. Aceasta este explicaţia pentru existenţa celor aproape 39000 de secte!

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la vreo moarte a sufletului!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale. Living Bible parafrazează acest text astfel: "Deoarece Eu judec toate sufletele - părinţi şi copii - regula Mea este aceasta: fiecare om va muri pentru păcatele sale (va răspunde sau se va compromite pentru faptele sale proprii- "nu ale altora")"

| milan9 a răspuns:

Despre veşnicia sufletelor, chiar şi a celor păcătoşi, vorbesc şi citatele:

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veşnic.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în veşnicie.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veşnică.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veşnic.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.

II tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Ioan5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică.

Cutremurătoare cuvinte: Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

În timpul vieţii, "moarte spirituală" înseamnă tendinţa spre compromitere, direcţia greşită, riscul pierderii mântuirii, "predicţia" pierderii mântuirii, cu şanse totuşi de îndreptare...

"Moarte spirituală" după momentul sfârşitului vieţii înseamnă compromitere definitivă, perderea mântuirii şi a şanselor de a mai contribui la mântuire, omul nemaifiind întreg, trup şi suflet. Perioada formării sau a edificării sale spre bine sau spre rău fiind finalizată!

| AvalohAlyn a răspuns:

Nimeni nu stie unde isi va petrece vesnicia.Dar toti putem sa ne indreptam drumul spre rai, chiar daca nu vom fi siguri niciodata exact unde o sa ajungem.Stii vorba aia, Faca-se voia Domnului!

| M25M a răspuns:

In valhalla, nu exista rai sau iad.

| HueyFreeman a răspuns:

Astept cu drag Ragnarok-ul.

| ArseniePapacioc explică (pentru HueyFreeman):

Ce e asta?

| HueyFreeman a răspuns (pentru ArseniePapacioc):

Tu sa imi zici, doar esti adept al religiei adevarate. Asta inseamna ca stii cu ce se mananca toate religiile.

| Zenit313 a răspuns:

In a gangsta's paradise...

| dracu14 a răspuns:

Dupa conceptia mea dupa ce mor voi ajunge cenusa imprastiata pe un munte, dupa conceptia ta eu voi ajunge in iad...

| Silviuloan a răspuns:

Eu am sa dau un raspuns in care am sa folosesc smerenia : Nu sunt vrednic de rai, fiind cel mai pacatos om de pe planeta merit iadul.

| EmaS a răspuns (pentru Silviuloan):

Te sfatuiesc sa dai un raspuns in care sa folosesti credinta caci fara credinta nu putem sa Ii fim placuti Lui. Când oamenii vin să Îl cunoască şi să Îl accepte pe Hristos ca Mântuitor personal, ei intră într-o relaţie cu Dumnezeu care le garantează mântuirea lor pentru veşnicie. Iuda 24 declară: "Iar a Aceluia, care poate să vă păzească de orice cădere, şi să vă facă să vă înfăţişaţi fără prihană şi plini de bucurie înaintea slavei Sale." Puterea lui Dumnezeu este în măsură să îl fereascp pe credincios de cădere. El este Cel de care depinde, şi nu noi, ca să ne prezinte înaintea glorioasei Sale prezenţe. Siguranţa mântuirii noastre este rezultatul faptului că Dumnezeu ne ţine, şi nu al faptului că noi ne-am păstra propria mântuire.

Domnul Iisus Hristos a proclamat: "Eu le dau viaţa vecinică, în veac nu vor pieri, şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea. Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decât toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mâna Tatălui Meu" (Ioan 10:28-29). Atât Iisus cât şi Tatăl ne-au prins strâns în mâinile lor. Cine ar putea să ne separe din mâna Tatălui şi a Fiului?

Efeseni 4:30 ne spune că credincioşii sunt "pecetluiţi pentru ziua răscumpărării". Dacă credincioşii nu ar avea siguranţa mântuirii, pecetluirea nu ar putea fi păstrată pentru ziua răscumpărării, ci numai până la ziua păcatului, a apostaziei şi a absenţei credinţei. Ioan 3:15-16 arată că oricine crede în Iisus Hristos va "avea viaţa veşnică". Dacă unei persoane i s-a promis viaţa veşnică, însă după aceea i se ia înapoi, înseamnă că încă de la început nu era vorba despre ceva "veşnic". Dacă siguranţa mântuirii pentru veşnicie nu este adevărată, promisiunile din Biblie în ce priveşte viaţa veşnică ar fi eronate.

Cel mai puternic argument în ceea ce priveşte siguranţa mântuirii se găseşte în Romani 8:38-39: "Căci sunt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpânirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, nici înălţimea, nici adâncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru." Siguranţa mântuirii pentru eternitate este bazată pe dragostea lui Dumnezeu pentru aceia pe care El i-a răscumpărat. Siguranţa mântuirii noastre este plătită de Hristos, promisă de Tatăl şi pecetluită de Duhul Sfânt.

| casablanca40 a răspuns:

Iad, am auzit ca-i bere si femei.

| Katoteshika a răspuns:

Nu se stie unde si cand vom merge...
toti vrem sa mergem in rai unde as prefera bine inteles si eu dar ca sa ajungem acolo trebuie sa fim buni, sa ne rugam, sa facem milostenie etc.
daca vrem in iad fa pacate cu duiumuwinking
P.S. eu prefer raiul si muncesc ca sa ajung acolowinking
tu unde vrei?

| dominyksk a răspuns:

Rai sau iad, hmm o intrebare destul de ok, fiecare doarme cum isi asterne happy

| SoniaRocs a răspuns:

Nu se stie unde ajungem fiecare dintre noi, daca tot intrebi, daca ar fi sa mor maine categoric as ajunge in iad, as vrea sa schimb asta dar lupta e dificila si imi e frica sa nu ma pierd din nou pe cale

| Dyxless a răspuns:

Consider ca religia este un mod de a limita liberbatea oamenilor care are multe plusuri,, dar sa nu uitam ca ea a fost creata de oameni ....de mentalitatea omeneasca....Raspunsul meu la aceasta intrebare este urmatorul: Tu alegi unde sa-ti petreci vesnicia!

| 10ionescunarcisa09 a răspuns:

eu o sa-mi petrec vesnicia in rai.

| Boktaruu a răspuns:

In planul astral.