| EmaS a întrebat:

Moartea este inevitabila. Ea nu are favoriti si nu poate fi mituita. Te-ai gandit: unde iti vei petrece vesnicia?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Dragă Ema,

Pentru fiii neascultării, veșnicia este un iad.

46 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Voi credinciosi mituiti, faceti "troc" cu credinta in Dumnezeu in schimbul vietii vesnice.

| EmaS explică:

Costi
Biblia spune ca exista vesnicie.Multi oameni care au experimentat moarte clinica.Eu una cred ca exista!

| EmaS explică:

MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu
Cu siguranta te inseli amarnic! Dupa ce mori este deja prea tarziu, nu mai poti sa schimbi locul.Alegi inca de aici unde iti vei petrece vesnicia.Deutronom 30:19,, Iau astazi cerul si pamantul ca martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul.Alege viata ca sa traiesti tu si samanta ta.,,

| EmaS explică:

Radu01
Ioan 14
1 Să nu vi se tulbure inima! Credeți în Dumnezeu și credeți în Mine!
2 În casa Tatălui Meu sunt multe locuințe - dacă n-ar fi așa v-aș fi spus oare că mă duc să vă pregătesc un loc?!

3 Iar după ce mă voi duce și vă voi pregăti un loc, mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca să fiți și voi acolo unde sunt Eu.

4 Știți calea spre locul unde mă duc Eu."

5 Toma I-a zis: "Doamne, nu știm unde te duci - cum putem ști calea?!"

6 Isus i-a răspuns: "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

| EmaS explică:

Loveiseverything
Tocmai de aceea a venit Domnul Isus ca noi sa fim rascumparati din pacat.El este jertfa de ispasire pentru pacatele noastre!

| Vizitiul a răspuns:

In rai o sa mi-o petrec, de-a stanga tatalui. Bine, mai cobor si-n iad pentru o mu.ie, una, alta...Chestii fiziologice.

| harciog a răspuns:

Ce este cel mai ciudat lucru despre mintuire este ca oriunde citesti despre ea sau auzi, ajungi la concluzia ca o cistigi singur si culmea este ca nu aminteste nimeni de nici un timp, mai lung sau mai scurt si deci putem trage concluzia ca unii pot spera o viata sa o obtina iar altii o pot obtine in ultimul minut.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Candva, intram la categoria asta, pentru ca era singura la care mai gaseam intrebari cat de cat inteligente. Acum, vad ca apar intrebari din ce in ce mai cretine.

| mihaibrasov a răspuns:

Sa recapitulam. Avem o viata unica pe pamant care se sfarseste prin moarte. Ascultam, ne rugam, dam bani la biserica si ajungem in Rai, altfel, in Iad. In oricare din situatii vom petrece o vesnicie in huzur sau in chin. Nu putem percepe notiunea de infinit dar stim ca daca facem rau vom sta vesnic (orice ar fi insemnand chestia asta: vesnic) intr-un loc plin de suferinte si durere.
In afara de faptul ca chestia asta e lipsita de orice logica divina, cum ramane cu copiii de azi din Somalia care mor de foame dupa cateva saptamani de viata? Ei sunt ingeri si ajung in Rai? Mai sa fie. Sau bastinasii aborigeni care n-au auzit de Dumnezeu in viata lor? Aia ajung in Iad ca n-au dat bani la biserica?
Zeul la care se inchina toti este banul, inclusiv biserica se inchina la acest zeu. Altfel nu s-ar construi Catedrala Mantuirii Neamului in plina criza economica.

| Parintele a răspuns:

Probail te simti un fel de apostol modern. Mai ia-ti un job si ai sa vezi unde iti vei petrce vesnicia. App, pe la psihiatru ai mai fost? Intrebarea asta o vedeam acum cativa ani pe niste afise ieftine lipite pe stalpi.

| wales a răspuns:

Dragă ramona,

" Va suparati cand eu va spun ca voi crestinii traiti degeaba pe pamant. Practic toata viata asteptati o alta viata, daca se poate una vesnica. De asta nici nu aveti rezultate deosebite cat traiti. Ca sa ai rezultate trebuie sa scoti nasul din cartile bisericesti si sa muncesti sau, si mai grav pentru voi, sa gandesti."

Vezi cum jignești gratuit!? Că tot ai deschis discuția, ce rezultate deosebite ai tu în viață față de mine sau oricare alt om pe cale nu îl cunoști? De unde ști tu că rezultatele mele sau a altora, nu sunt mai mari decât ale tale? Ce înțelegi tu că înseamnă să gândești? Ce-ți permiți tu în viață și eu nu-mi permit?
Vorbești dintr-o totală lipsă de cunoaștere și multă prostie. Îți permiți luxul să clasifici persoane pe care nu le cunoști, mai jos decât ești tu. De ce?
Dacă asta numești tu rațiune... No Comment!

| ramona30 a răspuns:

Va suparati cand eu va spun ca voi crestinii traiti degeaba pe pamant. Practic toata viata asteptati o alta viata, daca se poate una vesnica. De asta nici nu aveti rezultate deosebite cat traiti. Ca sa ai rezultate trebuie sa scoti nasul din cartile bisericesti si sa muncesti sau, si mai grav pentru voi, sa gandesti.
Culmea este ca acea viata vesnica de care vorbeam nu a vazut-o nimeni, ati citit intr-o carte scrisa de oameni in epoca de piatra. laughing)) si culmea voi ii credeti laughing))) Pai aia aveau o scuza acum mii de ani, dar voi sunt involuati fata de ei ca ii credeti laughing)
Puneti mana si munciti si nu mai pierdeti timpul lingand icoane.

| Angel0 a răspuns:

Iadul si raiul sunt povesti pentru incepatori. Daca incepi sa te informezi mai mult (la concurenta de exemplu), realizezi cat de vast si complex poate fi acest subiect.Biblia este ok, dar lipsesc multe capitole.

| FucktheSystem a răspuns:

Ba moartea are favoriți, pe unii îi ia mai de tineri că-i sunt mai simpatici.
Oricum veșnicia mi-o petrec ori la 2 metrii sub pământ ori sub formă de cenușă prin mare sau vre un râu, eventual pe un raft. Bine în al doilea caz e posibil să nu fie veșnicie dacă confundă cineva cenușa mea cu cafeaua.

| Klepto a răspuns:

Mie-mi place sa cred ca Merlin din ceruri este Alexandru Lapusneanu."Daca voi nu ma vreti eu va vreau", eu nu-l vreau, dar el o sa ma vrea. in imparatia sa si o sa ma lase sa fac bungee jumping de pe sfarcul lui Avram.

| DorelSudoru a răspuns:

Ne vedem in iad ema

| miradoniz a răspuns:

@spinake apropo de "mi-ar fi plăcut sa-mi petrec veșnicia pentru ai ajuta pe alții"hee hee cine știe? dacă asta îți dorești-de ce nu?hee hee

| miradoniz a răspuns:

@loveiseverything Este imposibil sa știi dinainte ce o sa se întâmple cu tine!

| costi a răspuns:

Cine zice ca exista vesnicie?

| NickiMinaj a răspuns:

Ma gandesc la o locatie exotica, poate Caraibe...

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Fizic, mi-o petrec sub pământ. Sau acum, depinde ce-o să se întâmple cu mine după ce mor.
Spiritual, mi-o petrec într-un Univers pe care omul normal nu este în stare să îl perceapă. Nu ştiu dacă asta înseamnă Rai / Iad, nimic sau orice altceva.

| Kosuchin a răspuns:

Scuza-ma, dar vreau sa ma reincarnez intr-un fiu de miliardar (#.

| Bogdanux a răspuns:

Intr-o garsoniera situata la 2 metri sub pamant.Fizic.Spiritual, haber naber thinking

| ILadyInBlack a răspuns:

@Ema: daca e sa o luam cu "biblia spune ca exista vesnicie", chiar si biblia in sine e un lucru inventat. Deci unde e siguranta ca exista vesnicia?

| chokingvictim a răspuns:

La 2 metri sub pamant.

| Bastet a răspuns:

Eh,veşnicia! Petrec până mă descompun, prin pământ sau vreo canalizare, cu viermi.

| KenJi a răspuns:

In pamant?

| AlexC_7935 a răspuns:

Aolo ce ma fac, cum e acolo la Vesnicie e cal e frig au plaje? Cu ce se ajunge? Se poate lua avionul ca sa nu fac mult pe drum? Am nevoie de viza? A mai fost cineva pe acolo, cum sunt preturiile?rolling on the floor

| cryingfortheangels a răspuns:

In hell thinking