| Raniia a întrebat:

Modul cum ne folosim timpul liber ne tradeaza caracterul?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Evident.La fel cum poti sa cunosti o persoana dupa felul in care se imbraca, dupa cuvintele pe care le foloseste, tot asa poti sa iti dai seama ce caracter are dupa felul in care isi foloseste timpul liber. Un om spiritual traieste la un nivel inalt de existenta si traieste in conformitate cu valorile sale.

29 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Ce se intampla daca nu am timp liber? Nu am caracter?

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

Inseamna ca esti un om foarte important, ocupat, harnic, solicitat.

| Raniia explică (pentru Vizitiul):

Chestie de interpretare-sa mai spuna cineva ca mai sunt someri in tara asta.

| Vizitiul a răspuns (pentru Raniia):

Nu-s angajat, dar nu am timp liber. Ce paradox!

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Si nu numai. Am toate calitatiile de partea mea.

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

O, da? Pai sa te auzim si noi, cu ce te lauzi?

| Raniia explică (pentru Vizitiul):

Demonstrabil, fals sau adevarat.

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Aratos, carismatic, corpolent; parul brun, ochii caprui, plin de sarm, ingenios, ferm pe pozitie, doct; doar noaptea si zilele de post negru sunt mai lungi decat portdrapelul meu. Si nu in ultimul rand, mana de un metru si pumnul de un kil. Captiv intr-un corp atat de bine slefuit.

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

Vezi, chiar Creatorul tau te-a modelat in pantecele mamei tale. El a ales inaltimea ta, culoarea ochilor tai, esti unic si special. Trebuie sa Ii multumesti lui Dumnezeu. Psalmul 139. ,, Te laud că sunt o făptură aşa de minunată. Minunate sunt lucrările Tale, şi ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!
15 Trupul meu nu era ascuns de Tine, când am fost făcut într-un loc tainic, ţesut în chip ciudat, ca în adâncimile pământului.,, Si cum de inca esti singur?

| nony a răspuns (pentru EmaS):

Creatorul tau te-a facut prea credula...

| EmaS a răspuns (pentru nony):

A fi credincios nu inseamna sa fii credul.Nu cred orice, dar cred cu tarie Cuvantul lui Dumnezeu.

| nony a răspuns (pentru EmaS):

Eu ma refeream la ultimul tau raspuns, prima parte.Nu ma leg de credinta ta. E problema ta in cine sau in ce crezi happy

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Sunt omul lu' michiduta, iar lumea e plina de crestine...rolling on the floor

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

Si o spui cu atata nonsalanta!

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

O spun cu sarm, pentru ca-s sarmant.

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

Poate ca este doar o parere!

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Poate, deci nu indubitabil.

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

Cum zici tu. Este bine sa ai incredere in tine. Sa ai personalitate.

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Sa stii ca am personalitatea. Eram in clasa a noua, aveam test la chimie; evident, nu ma pregatisem premergator. Am citit subiectul in intregime si, vazand ca nu stiu nimic, ce crezi ca am facut? L-am dus profesoarei pe catedra, refuzand sa copiez (asa mi-a venit; nu obisnuiam sa copiez, ma simteam aiurea). La sedinta cu parintii, diriginta, informata fiind de profesoara de chimie, le-a spus parintilor ca, pe langa absente sute (287 in acel semestru) si note de 3, mai am ceva...personalitate. Paradoxal sau nu, cu o multitudine de absente si note de 3 la purtator, am ajuns intr-a doisprezecea, fiind introduc in bac, de catre profesori. M-au ajutat cu media si mi s-au motivat absente la greu. Ce sa vezi, am luat bacul, eu si inca 4 colegi, restul picand. Daca esti un cititor finut, ma citesti, independent de ceea ce eu manifest...

| harciog a răspuns:

Numai si numai celor care il au.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

In compania lui Hombre si a lui Poneiutul, la un pahar de vorba!

| KatnissEverdeen a răspuns:

Da ...modul cum ne folosim timpul liber dezvăluie câteva indicii despre caracterul nostru.

| iKronstadt a răspuns:

Dar voi, cine sunteți? Ar trebui să vă cunosc pentru a putea răspunde la subiect.

| Raniia explică (pentru iKronstadt):

''Salvati copiii''-actionam pentru ca dreptul fiecarui copil la fericire, sanatate si siguranta sa fie respectat!

| SaraJ a răspuns:

Da, de pilda daca cineva isi petrece timpul liber consumand droguri zicem ca este usor influentabil sau daca citeste in timpul liber spunem ca este studios. si tot asa

| Illvix a răspuns:

Ce intelegi prin "timp liber"?

| Raniia explică (pentru Illvix):

Timpul in care faci ceva sa nu te plictisesti.

| AnyAda a răspuns:

Da! Nici nu cred ca este nevoie de prea multe explicatii. Cum spunea si SaraJ, sunt foarte multe exemple de dat in acest sens si voi da si eu unul: de exemplu, daca unei persoane ii place sa isi petreaca timpul liber cu prietenii inseamna ca este sociabila, pe cand, daca sta doar in casa, este o fire retrasa, linistita etc

| Username1996 a răspuns:

Da.de exemplu : Caracterul unui om poate fi judecat de nuzica pe care o asculta.