| Dickbutt a întrebat:

Multa lume ii injura pe Illuminati, pe masoni etc. Dar v-ati gandit vreodata ca acesti Illuminati sunt de fapt baietii buni? Sa ma explic.

Religiile au aparut inaintea acestor organizatii. Si banuiesc ca stim cu totii ce au realizat religiile...perioada intunecata a evului mediu, cand omul a incetat sa se gandeasca la evolutia lui si a ramas, umil, condus de "reprezentatii zeilor" (si, da, ma refer la crestinism). Apoi a venit Renasterea, in care omul chiar a renascut si a revenit la principiile grecesti, reusind sa scape, putin, de sub inchisoarea mintala numita crestinism. Insa ranile nu s-au vindecat, asa ca, chiar si acum mai exista religii, precum si oameni care isi incredinteaza viata unui zeu inexistent. Si nu numai. Ce incerc eu sa spun e ca, datorita evului mediu, sunt deosebit de multi oameni...prosti si creduli in prezent. Acei oameni sunt cancerul umanintatii, progresul omului este incetinit de catre ei.

Nu ma credeti? Poftim: in ultimii 10 ani numarul ateilor a crescut considerabil. Tot in ultimii 10 ani s-au facut descoperiri si inventii de neimaginat acum 10 ani.

Dupa cum spuneam, umanitatea nu poate progresa cat timp este trasa in jos de cancer. In cartile de istorie (desi nu toate datele sunt corecte) ni se spune ca Illuminati a fost un grup de oameni ce erau impotriva bisericii crestine (deoarece ea a facut cele mai multe pagube, deal with it). Daca e chiar adevarat?

Acum, teoria mea. Illuminati au aparut in evul mediu, si, datorita intelectului lor superior celorlalti, au ajuns o mare putere. Ei vor sa creeze o noua Renastere, dar nu pot sa faca o Renastere completa cat timp inca sunt oameni devotati prostiei. Asa ca, incet, incet, ii anihileaza. E un fel de "sa invinga cel mai puternic" doar ca e putin schimbat "sa invinga cel mai inteligent". O sa ii conduca pe oamenii prosti spre propria moarte, in timp ce oamenii inteligenti vor sta deoparte. Impreuna cu cei ramasi vor creea o lume noua, in care omul e constient de abilitatile lui. Acum, probabil veti spune "dar eu cred ca Illuminati controleaza biserica crestina!". Asa e, este adevarat. Sunt 100% sigur ca o controleaza, dar nu au ce sa le faca celor religiosi. De aceea si biserica e un mod prin care ii indreapta spre moarte.

Illuminati merg dupa conceptul machiavelic "scopul scuza mijloacele". De aceea ar face orice sa ajunga la aceasta revolutie a gandirii. Multi cred ca ei ne controleaza doar pentru bani, dar...ce rost mai au banii cand ai control aproape absolut asupra oricarei chestii?

Ei bine, ce ziceti? Fara crestini suparati care se simt jigniti, eu am fost doar realist. Fara dezbateri religioase. Spuneti doar ce credeti.

33 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Uau, sunt surprins că mai există și oameni care gândesc un pic.
Illuminati nu mai există, însă.
În ceea ce-i privește pe masoni, majoritatea dintre ei nu mai au niciun fel de influență, oricum.

ÎNSĂ, ce e sigur, masoneria din România a avut o mare influență pozitivă la crearea statului modern România și la aruncarea feudalismului la coșul de gunoi al istoriei.

Apache: 1776 = evul mediu pentru multe țări europene, chiar și din cele mai dezvoltate (de exemplu Norvegia).

Apache
| Apache a răspuns:

...Interesanta teorie, dar da-mi o dovada.
1 ) Ordinul nu a aparut in evul mediu ci a aparut in 1776
2 ) Ce ai spus tu acolo,, sa invinga cel mai puternic,, e exact definitia credintei naziste...
Iluminatti in realitate era un grup de masoni internationali care doreau sa dezbine toate monarhiile si religiile din europa pentru a avea control absolut.
Nu doreau o renastere...doareau doar putere.
Si Iluminatti sunt doar o mica parte a celorlalte organizatii secrete care nu sunt atat de mediatizate ca acestia.

Răspuns utilizator avertizat
| Apache a răspuns (pentru Dickbutt):

Adevarat...dar ce zici tu sunt speculatii.
cum spuneam...arata dovezi

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Apache):

Masonii au aparut in Evul Mediu.

Răspuns utilizator avertizat
| Apache a răspuns (pentru Dickbutt):

Aici iti dau dreptate.
De Iluminatti nu ma pronunt pentru ca dovezile sunt practic inexistente.
Dar masoneria in general se stie ca a avut un rol major in modelarea monarhiilor si statelor europene actuale.
E interesanta teoria ta doar ca eu sunt genul de om care cauta si dovezi inaintewinking
Iti dau un sfat : intereseaza-te de bancherii mondiali, si de rolul fmi in economia actuala.
Ei sunt iluminatti moderni.

Răspuns utilizator avertizat
| Diego1 a răspuns (pentru Apache):

Illuminati sunt dupa putere au simbolul pe dolarul american, sti cum se spune " banul e ochiul deavolului " illuminati sau masoni cum le spuneti sunt o organizatie a diavolului, ei controleaza si terroristi. Eu sunt de partea lui Anonimus, nu au reusit sa il prinda nici pana in ziua de astazi masoni, pentru ca el e unul din oameni care i-a dat de gol.

| Teodora_Tea_1992 a răspuns (pentru Apache):

Dar stiti si de unde provin iluminati in evul mediu?

| Inferno a răspuns:

Illuminati nici nu mai exista. Dar ce e rau cu societatile secrete?
Simplu, numai cuvantul "secret" este inadmisibil intr-o societate libera si deschisa. Societatile secrete sunt gresite prin natura lor, indiferent de lucrurile pe care ei le fac.

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns (pentru Inferno):

"Numai cuvantul "secret" este inadmisibil intr-o societate libera si deschisa". Ai fost vreodata la psiholog? Ai vazut cum lucreaza psihologii? Daca iti spun din prima ca esti un alcoolic si trebuie sa-ti revii, atunci zbori pe usa afara in secunda 2 si mai tragi si niste injuraturi la plecare. El la inceput trebuie sa-ti spuna ca esti baiat bun etc, pana-ti dai tu seama singur ca ai o problema. Cand iti dai seama ca ai o problema, atunci iti da dreptate si incepe sa te trateze. Pana atunci "tine secret" faptul ca esti intr-un fel si nu vorbeste cu tine despre asta, pentru ca nu esti capabil sa intelegi acel lucru din momentul in care intrii pe usa happy Cam asa si cu societatile secrete

| LotusRadioactiv a răspuns:

Ceea ce se scrii aici nu reprezinta decat sperante si iluzii desarte. Ziua in care globalizarea va avea loc va fi ziua in care notiunea de individ va fi stearsa de pe fata pamantului, lumea va fi impartita in 2 categorii: masa de oameni manipulata si masonii. Nu conteaza gradul de inteligenta, cat de revoltat esti in privinta sistemului, vei fi oricum anihilat ca persoana de majoritate. Va fi intocmai ca un teatru cu papusi, numai ca spectatorii vor fi doar papusarii. Daca ajungi unul de-al lor, e stabilit doar de nasterea ta. Soarta (sau intamplarea) va fi unica sansa, unicul criteriu de clasificare.

| ElectricChapel a răspuns:

Eu nu inteleg un lucru: ce treaba are religia cu Masonii? Voi aveti indee ce este Francmasoneria? Sa fii Mason inseamna sa fii o persoane influenta, bogata, cu un rol in societate, care este un exemplu pentru cei din jurul sau. Dragilor, daca sunt secrete "societatile secrete", atunci cum se face ca voi stiti despre ele? Haideti sa dau exemple de masoni: Familia regala a Marii Britanii (oameni influenti, oameni bogati, buni), care cred intr-un Dumnezeu. Deci ce mai vreti?

Eu zic doar atat: IUBITI_L PE DUMNEZEU, pentru ca El v-a dat viata, iar Masonii sunt cu totul altceva, dar nici ei nu sunt rai!

| MaliciousDeath a răspuns:

>Tot in ultimii 10 ani s-au facut descoperiri si inventii de neimaginat acum 10 ani.
Ahahaha.Foloseşti corect denumirea de cancer, iar cancerul trebuie să dispară.Şi cu illuminati, şi fară, ai mult de aşteptat până când restul populaţiei va înlocui Biblia cu The God Delusion de exemplu.Presupun că ai o doză de optimism zdravănă dacă ai reuşit să postezi asta. Just sayin'...

| papusica987 a răspuns:

Buna.
Eu una nu sunt prea religioasa si mi se pare o MARE tampenie ce se spune prin carti.
Acum nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu vreau sa zic ca Dumnezeu nu exista, exista dar sub o alta forma...
tot ceea ce credem noi si ce vedem e doar in mintea noastra, ceva SUPERFICIAL!
ganditi`va cate lucruri nu stim si cat de limitati suntem in gandire...
daca de ex suntem creati de niste extraterestri/sau mai stiu eu ce creaturi si suntem marionetele lor?
Unde e Dumnezeu cand un copil mic moare, de ce nu ne ajuta atunci cand il rugam sa salveze o viata?
Ca sa nu mai spun de asa zisii trimisi ai lui Dumnezeu pe pamant ''preotii'' care sunt pedofili, care si`o trag unu altuia, care umbla in masini luxoase, acum sa fii preot e o meserie ca oricare alta care o practici pentru bani(ma rog asta e cu totu alta treaba).
Deci in concluzie masonii sunt niste oameni destepti!

| AnduCamAtat a răspuns (pentru papusica987):

Deci, habar nu ai ce spui, de ce crezi ca un,, om" s-ar fi rasticnit pentru noi? Daca tu crezi ca e ceva superficial.
De ce la SFINTELE MOASTE oamenii cu boli grave gen cancer, inchinandu-se la acele moaste si rugandu-se la Dumnezeu(pe care tu nu crezi ca exista) se videca? Dar o sa realizezi la un momentdat ca Dumnezeu exista. O sa vezi.

| AnduCamAtat a răspuns (pentru papusica987):

1) Illuminati nu sunt baietii buni, sunt cei rai. De ce? Pentru ca ei se inchina la satan, acestia isi vand sufletul lui, iar el le da faima, avere, etc. Asta se aplica si la masoni. Ei controleaza mintile a foarte multe vedete, gen Rihanna, Lady GaGa si mai ales Beyonce si mai multi. Intr-un final o sa se dea o lupta intre cei ce sunt cu acesti Illuminati si intre cei care sunt cu Dumnezeu. La care Insusi Domnul Isus Hristos va asista, dar sa nu va ganditi la o bataie cu sange, Isus ii va ingenunchia pe toti necredinciosi, aducandu-le aminte de pacatele facute. Desigur toti is vor cere iertare dar nu toti vor primi aceasta iertare.

| papusica987 a răspuns (pentru AnduCamAtat):

Ok. ramai cu basmele tale.
fiecare crede ce vrea si in ce vrea.

| Diego1 a răspuns (pentru papusica987):

Dumnezeu acum te lasa sa vada ce faci pe pamant, daca ii esti loial, el nu prea iti da semne ca exista, vrea sa vada daca crezi in ele, si cand cineva e pe moarte, il ajuta daca considera ca acel om se mai poate salva spiritual daca mai e de folos sau e pierdut in mana satanei. cat despre preoti din ziua de astazi, sunt 100% controlati de diavol! mai sunt si preoti care chiar il iubesc pe Dumnezeu doar putini, foarte putini!

| ThePathWalker a răspuns:

Parca esti un ateu si vrei cu orice pret sa combati crestinismul. Pe o parte ai dreptate pentru ca ce a devenit crestinismul si ce a fost la inceputurinsunt lucruri total diferite.
Dar in esenta lui nu sta decat iubirea.
cum iti explici ca sistemul pe care il propune este atat de perfect?

Răspuns utilizator avertizat
| ThePathWalker a răspuns:

Teoria nu merge. tu spui ca Biserica tine inapoi omenirea de la o noua Renastere si de la progres si Iluminatii care vor sa aduca asa ceva sunt impiedicati de oamenii ce se dedica unei fiinte divine si nu cerceteaza. insă cei care cu adevarat ne duc mai departe nu se lasa influentati de religie si nici macar aceia care nu fac nimic pentru omenire in majoritate. Iar cei care sunt trasi inapoi sunt in numar asa mic incat este chiar nesemnificativ.

| ThePathWalker a răspuns:

Sunt foarte curios ce varsta aveti fiecare?

| 0wN a răspuns:

Demonstreaza ca nu esti mason! Ai inceput de la o simpla intrebare intr-o inducere partiala; cu timpul ai trecut la demonstrati; la urma exista concluzia de lauda.

| 0wN a răspuns:

Inducere partiala in eroare, scuze.

| David_Stefan_1999 a răspuns:

Sunt de acord cu tine, dar ai uitat sa spui despre Masoni.Masoni sunt cavaleri crestinismului, fiii cavalerilor teutoni, acestia sunt in pact cu iluminati, care sunt partea STINTIFICA a crestinsmului.amandoua societatile se ajuta reciproc.U:S:A; U:E; Russia si Japonia sunt cele mai mici puteri existente.Iluminati si Masoni sut cei care trebuie pusi in conducere.ei sunt viitorul nostru, ne vor ajuta in curand.Ei spun ca in curand va porni un al 4-lea razboi mondial, care va duce la sfarsitul economiei si automat la aceste mici puteri, iar societatea Maso-iluminatica va fii.Aici incepe urmatorul capitol al bibliei,epoca de aur, caci se spune ca banii, saracia, razboaele, vor disparea.Si aceasta planeta, va fi in final in pace ssi siguranta.De noi depinde tot. daca o sa alegem oamenii orbi de bani razboaie, sau cei ce vor sa ne indrume.

| Teodor_Razvan_1994 a răspuns:

Eu cred ca...
ESTI UNUL DINTRE EI!

| Dumitrache_Andrei_1994 a răspuns:

Un topic interesant in sfarsit. eu unul nu spun ca masonii/iluminatii sunt personajele negative, insa nici pozitive nu sunt. de acord au niste minti foarte"iluminati" insa si ei doresc sa ne conduca dupa bunul lor plac, sa ne inrobeasca. intr-adevar isi doresc ca oamenii sa evolueze, insa pana la un anumit nivel:atat cat sa se poata descurca singuri insa sa nu depaseasca acel nivel astfel incat sa isi puna intrebari cine ne conduce, dc asa, dc noi nu putem, si trebuie sa fim condusi de cineva, si tot felul de alte intrebari. de aceea cei care depasesc acest nivel ori sunt atrasi de partea lor, ori sunt indepartati, prin demigrarea persoanei respective, impiedicarea ei de a se face asculata...si poate chiar mai rau.

pana acum populatia era inrobita d e masoni prin intermediul bisericii, apoi au inceput sa limiteze mintile luminate prin intermediul scolii acolo tot ce faci este sa memorezi anumite lucruri pe care pana la urma mai repede sau mai incet le vei uita(precum ani istorici, comentarii literare, diverse formule matematice s.a) materiile care iti dezvolta gandirea, si care te fac sa INVETI nu sa memorezi, cele care te dezvolta mintal, faci doar o ora max 2 pe saptamana..sau poate deloc. Mai nou acum controleaza populatia cu ajutorul televizorului, care este de nelispit din viata oricarui tanar sau a oricarui om.
cautati in cea mai mare parte a emisiunilor, filmelor reclamelor, semne ale francmasonerie, si veti vedea ca +90% din ele sunt ale francmasoneriei.

de ce cand cautati ceva mai amanuntit despre masonerie pe internet, nu gasim? cine are interesul sa nu se descopere? de ce nu se pune accent pe dezvolatrea gadgeturilor cu adevarat importante, sau pe adevaratele inventii? dc se dezvolta telefoane(adevarate obiecte de control) se dezvolta instrumente de cautat petrol de exemplu, in loc sa se dezvolte motoarele ecologice, pe baza de eng solara, pe baza de apa(deja fiind creeat dar neputand-usi face aparitia pe piata pentru ca cineva are ceva de castigat din asta) echipamente speciale in medicina, pentru salvat vieti...DE CE? asta este intrebarea cu adevarat inportanta.

dc ascund lucruri importante dc nu ne lasa sa ne dezvoltam? asta este intrebarea care ne ajuta sa cunoastem lucrurile mai bine.
recomand sa citesi" Alain_Cardon_-_JOCURILE_MANIPULARII." eu acum o citesc si este interesanta.
mai spun odata: nu zic ca masonii sunt rai, insa nici personajele care ne vor salvahappy. iar biserica ..nu sunt ateu, insa nici cel mai credincios om, cred in dumnezeu, insa nu si in preoti(majoritatea vor doar bani, niste hoti as putea spune..hoti cu cap, ca politicienii!)
eu nu imi doresc sa ajung printre ei sau sa ma pun impotriva lor, imi doresc doar sa EVOLUEZ, si cred ca si voi la fel!
p.s. cautati in jurul vostru semne ale masoneriei, la tv pe internet in filme in muzica, la oameni pe strada, si veti vedea.
si puneti-va totdeauna intrebarea : DE CE asa?

| Beretta_Oscar_1989 a răspuns:

Pentru ce cautati acul in carul cu fan?laughing)

| TudorSiAtat a răspuns:

Deci ce cred eu este ca ei controleaza lumea din umbra (Bine, asta auzi oriunde). Eu sunt crestin practicant si ca sa-ti arat ce fac in lumea asta ei ma pot raporta la averile lor imense. Totusi daca nu te convinge faptul ca Iisus s-a rastignit si a inviat e treaba ta, dar sa nu uitam ca daca esti crestin ai pentru ce trai (speranta la mantuire), daca esti ateu pentru ce traiesti pentru ca orice placere e trecatoare si poti muri in fiecare clipa. Plus ca aceste "inventii inimaginabile" nu l-au ajutat deosebit pe om (fara ele a trait omul si inca mai bine). As avea o gramada sa-ti spun, dar e destul de plictisitor...straight face