| pusik a întrebat:

Ne putem intalni cu cei din Rai dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| Eღilia62 a răspuns:

Eu zic ca da.Dar totusi nu vom sti ca ne-am intalnit cu vreo cunostinta de a noastra pentru ca asta tine de memoria stocata in creier care nu mai exista,depinde de ce ti-a ramas in suflet pentru a putea recunoaste nu pe cel drag,ci sufletul lui.
Acum, nu pot stii ce e acolo, dar asta e parerea mea.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Intre rai si iad este o mare prapastie peste care nimeni nu poate sa treaca.
,,"Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube, poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului, iar cainii venind ii lingeau bubele lui. Si a murit saracul; a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. Şi a murit si bogatul si a fost inmormantat. Şi in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui. Şi strigand a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci rau ma chinuiesc in aceasta vapaie! Dar Avraam a zis: Fiule, ti-adu aminte: Ai primit cele bune ale tale in viata ta, iar Lazar pe cele rele. Acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti. Iar peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie adanca, incat cei care voiesc sa treaca de aici la voi, sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi. Iar el a mai zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu, caci am cinci frati, sa le spuna si lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin. I-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei. El a zis: Nu, parinte Avraame, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva din morti" (Luca 16, 19-31).,,

| FucktheSystem a răspuns:

Neah, pentru că nu există... și de ce ești așa de sigură că ajungi în rai?
Oricum dacă ar exista în iad s-ar întâlnii lumea, să vezi ce petreceri ar fi acolo!

| MMihai a răspuns:

Dacă nu ajungi în Iad, să zicem că da!

| miradoniz a răspuns:

hee hee nimeni nu știe încăhee hee tu ocupa-te din toate forțele sa trăiești-vedem noi după ce o sa fiehee hee

| Alyra a răspuns:

SPER că da!

| MajorAsshole a răspuns:

Dupa moarte e nimic. Nu te intalnesti cu nimeni. Nu mergi nici in rai nici in iad.

| Andr3y_6218 a răspuns:

Desigur! Toti stau la o bere si te asteapta. Grabeste'telaughing

| mistikk a răspuns:

Inca nu s-a intors nimeni de acolo sa ne spuna...

| heyromania a răspuns:

Da, numai daca nu vei ajunge in iad si atunci cand numai rugaciunile bisericii te vor scoate de acolo, dar nadajduieste ca la sfarsitul veacului, cand trambita arhanghelului Mihail va suna si Mantuitorul va veni pe scaunul slavei, atunci te vei intalni cu toti cei dragi.

| stefan573 a răspuns:

Desingur! Da e o problema : Noj cum rolling on the floor)

| Aditzu1988 a răspuns:

Daca esti la etaj eu cred ca da. Daca stai la subsol...e nasol happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem, pentru ca nu e nimeni acolo si nu exista niciun rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rai 1 Rai 2 ori Rai 3? nu suntem de la televiziunea italian ca sa stim, scusi

| Dema a răspuns:

Cind o sa ajung acolo o sa-ti trimit un MSG rolling on the floor daca da po-ti sau nu ok. rolling on the floor

| gigibusi a răspuns:

Eu cred ca da