| MadalinW123 a întrebat:

Ce se intampla cu animalele dupa moarte? Animalele si oamenii se vor afla in acelasi rai sau in raiuri diferite? Ne putem intalni animalele de companie dupa moarte? Stiu ca vi se pare o intrebare ciudata dar sunt curios!

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca se întorc în pământ. Nu vor fi înviate. Eclesiastul 3:19, 20

| Falconcap a răspuns (pentru danay72):

Curios. Asadar Raiul nu este o oglinda a Pamantului, dupa cum se tot spune.

| danay72 a răspuns (pentru Falconcap):

Raiul sau paradisul va fi pe pământ, după distrugerea sistemului rău de lucruri asa cum se arata în Psalmul 37:9-11,29,Isaia 65:20-25. In paradisul pământesc vor fii înviați cei dragi ai noștri care au murit, dar despre animale nu se zice ca vor învia. Ioan5:28,29

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa se intampla... putrezesc si se descompun la fel ca orice alt organism

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu exista niciun Rai sau Iad.Acestea sunt inventii ale bisericii crestine.
Animalele se reincarneaza la fel ca si oamenii.
Daca esti atent poti sa recunosti usor personaje care in vietile trecute erau animale.
Manele, carne in sange, batai, scandal, violuri etc.

| 123RAUL456 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Cum poti sa spui ca raiul si iadul nu exista? Raiul si iadul exista, nu sunt inventii, sunt purul adevar.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru 123RAUL456):

Evreii nu au conceptul de Rai si Iad.
Si Iisus a fost evreu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul e si el un animal
Raiul si iadul sunt facaturi ale bisericii

| Falconcap a răspuns:

Animalele nu poseda aceeasi constiinta pe care o avem noi, in sensul ca nu diferentiaza binele de rau. Asadar ele sunt scutite de Iad, pentru ca pur si simplu nu pot gresi. A pacatui inseamna a fi constient de faptele tale, caci daca nu exista vinovatie(a nu se confunda cu lipsa de empatie sau nerusinarea), nu exista nici pacat. Animalele merg aidoma lui Adam si Eva inainte ca ei sa comita pacatul stramosesc. Asadat ele nu cunosc pacatul. In Biblie nu se vorbeste clar despre acest lucru, dar daca ar fi sa ne folosim capul, am putea deduce ca pamantul a fost facut asemenea Raiului, si cum Pamantul are animale, si Raiul are. Nu uita ca Adam in Gradina Edenului a pus numele la animale.Mai sunt si acele citate gen "precum in Rai asa si pe Pamant".

Spun asta dintr-o pozitie total obiectiva. Nu sunt religios

| 123RAUL456 a răspuns:

Este un singur rai si da, cand animalele mor si cand moare si omul le intalneste in rai, asta daca omul nu are multe pacate.