| KronstadtX a întrebat:

Neutrinul. Hm. Este (sau nu) neutrinul, acea particula care poate depasi viteza luminii?

11 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nu! Informatia nu poate calatorii mai repede decat viteza luminii. Acea intamplare de la cern din care sa concluzionat aparenta unui neutrin care sa depaseasca viteza luminii a fost o eroare provocata de un delay de la cablaje.

| Inferno a răspuns:

Neutrino apar atunci cand un quarc up se dezintegreaza intr-un quarc down si un electron. Ma rog, in realitate e un anti neutrino.
Si nu, nu depasesc viteza luminii

| Inferno a răspuns:

In primul rand neutrino interactioneaza mai mult cu forta nucleara slaba iar cu gravitatia neglijabil deci e greu de detectat.

| WR104 a răspuns:

Deci, Inferno stie.
Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca nu. Bossonul Higgins insa se pare ca da.

| ImiUrascViata a răspuns:

Da.

| ImiUrascViata a răspuns (pentru ImiUrascViata):

Adica da, a depasit viteza luminii considerata a fi cea mai mare viteza de 300 000 Km/s.

| Reginald a răspuns:

Nu toti fizicienii sunt de parere ca neutrinul a depasit c. Multi fizicieni cred ca de fapt nu adepasit c, doar li s-a parut lor asta, deoarece la o viteza apropiata de c, timpul se contracta, si v=d/t, iar daca t se contracta pare mai mic, iar daca t pare mai mic atunci si v pare mai mare.

| Anutza_Ana_1996 a răspuns:

NU este o intrebare adecvata TPU-ului. NU suntem noi specialisti ca sa iti raspundem. Gandeste putin. Cauta si tu pe wikipedia sau ceva.

Răspuns utilizator avertizat