| AnDutZzA020 a întrebat:

Noi oameni avem suflet sau suntem doar nişte substanţe chimice?

Răspuns Câştigător
| Adryan17 a răspuns:

Abstract vorbind, unii oameni inca traiesc fara suflet in ei...revenind la intrebarea ta: din punct de vedere religios, avem suflet. Din punct de vedere chimic suntem o adunatura de substante.dar si din punct de vedere biologic se presupune ca in interiorul nostru e o sursa de energie, numita suflet (nu stiu sa intru in detalii legata de locatia acestei surse de energie)

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca avem suflet. Dumnezeu a pus in fiecare om suflare de viata.

| thealchemist a răspuns:

Noi oamenii avem suflet, spirit si corp material.

| mgtow a răspuns:

Stiinta zice ca avem suflet si se duce in spatiu dupa moarte dar exista o alta lume dupa moarte pentru ca avem un creator nu am aparut din senin.

| Inferno a răspuns:

Privind cu stupoare raspunsurile constat ca degeaba aceasta categorie poarta numele pe care-l poarta.

| onasis1961 a răspuns:

Suflet,inca nu sa demonstrat ca am avea.Suntem substante chimico biologice cu constinta, atat.

| victor333 a răspuns:

Doar substante...

| RAY a răspuns:

Logic ca suntem elemente chimice daca nu crezi te poti convinge singura, sufletul este un mit din alte mitologii

| RAY a răspuns:

AnDutZzA020 prin faptul ca ai dat funda sa demonstrat cumva ca avem suflet?

| anonimg a răspuns:

Depinde cu ce invatatura ai crescut.
Pana la 20 de ani nici nu imi trecea prin cap sa imi pun asemenea intrebari.
Dar am aflat ca omul este creat de Dumnezeu.
Tarana pamantului+suflarea de viata de la Dumnezeu=om(suflet viu).
La moarte tarana se intoarce in pamant, iar suflarea de viata se intoarce la Dumnezeu.
Dar asta nu inseamna ca omul mai este constient in timpul mortii sale.
Va exista o inviere pe care o va face Dumnezeu. El va da atunci tuturor suflarea de viata: atat celor ce vor fi mantuiti cat si celor ce vor fi judecati.
Pe de alta parte trupul contine o multime de subtante fara de care nu ar putea trai. Avem si fier, si calciu, si magneziu... si multe altele.

| Felys a răspuns:

Oamenii au ratiune plus substante chimice

| WhiteLife a răspuns:

Daca n-ai avea suflet, cum ti-ai mai pune intrebari? Ai mai putea gandi? Ai mai putea crede ceva? Ai putea sa-ti exprimi opinia?
In Biblie scrie clar ca toti au suflet.

| victor333 a răspuns (pentru WhiteLife):

Si ce te face sa crezi o carte scrisa de om in detrimentul stiintei si ratiunii? Si in Mos Craciun de ce nu mai crezi? sufletul e preceptia gresita a omului asupra sentimentelor care ii depasesc posibilitatea de intelegere, el nu exista!

| WhiteLife a răspuns (pentru victor333):

Ma face sa cred faptul ca am vazut ca ceea ce scrie acolo se aplica in viata de zi cu zi si-am incercat-o pe pielea mea. Cu Mos Craciun am facut la fel, am incercat si am vazut ca nu exista. Cred ca fiecare e liber sa creada ce vrea. O seara placuta!

| victor333 a răspuns (pentru WhiteLife):

Pai da dar asta poti sa zici ca ai vazut ce merge si ce nu pana sa fii invatat sa citesti.De aici ar trebui sa ti dai seama ce insemna biblia si ca inca nu te ai intrebat ba eu cine sunt cu adevarat? Daca nu citeam biblia si traiam in jungla singur cumva ca Mogli sa zicem mai credeai in Dz, Alah, Budha, Zeus etc?

| WhiteLife a răspuns (pentru victor333):

Am vazut ca se implineste in viata mea pentru ca inainte sa stiu s-o citesc nu mi-a citit-o nimeni, deci nu o puteam compara cu faptele. M-am intrebat cine sunt si am gasit raspunsul tot acolo. Am ajuns sa ma intreb daca chiar ar avea cum sa exsite Dumnezeu, lucru pe care-l credeam imposibil pentru ca nu dadea nici un semn "de viata". Sunt bucuroasa ca am resurit sa gasesc raspunsuri. Nu mai credeam in Dumnezeu daca nu stiuam ca as putea crede in Asa Ceva, cu atat mai mult ma bucur ca am o Biblie si stiu sa o citesc.

| victor333 a răspuns (pentru WhiteLife):

Problema celor care cred in Dz si relgie biblie etc e ca ei cauta raspunsul intotdeauna in afara lor incearca sa gasesti raspunsul fiind sincera pana in maduva oaselor cu tine si o sa vezi ca din oaie o sa devii lup cand vine vorba de a pune botul la orice...E timpul pentru umanitate sa si asume responsabilitatea pentru ceea ce este sa lase religia si credinta in tot felul de dictatori celesti care fac de 100 de ori mai mult rau pe glob decat bine.E timpul ca fiecare sa inceapa sa gandeasca pentru sine si sa se trezeasca din somn sa accepte evidenta sa mizeze pe realitate si ratiune!

| WhiteLife a răspuns (pentru victor333):

Da, asa este. Problema este ca atunci cand incep sa ma analizez si cred ca am ajuns la maduva, am ajuns de fapt numai la jumatate si ma insel singura. Cealalta jumatate le scapa multora si e foarte greu sa-ti dai seama de asta. Nu trebuie sa fii religios ca sa crezi in Dumnezeu, nu-ti trebuie religie religie pentru asta.

| victor333 a răspuns (pentru WhiteLife):

O ba da fara biblie nu exista Dz fara Coran nu era Alah.Ok oamenii pot inventa tot felul de zei fara ajutorul cartilor o fac din frica de necunoscut din superstitie...dar asta nu inseamna ca e adevarat!

| WhiteLife a răspuns (pentru victor333):

Nu, dar daca eu nu cred in Biblie si mi se demonstreaza ca exista Dumnezeu? Da, ai zis ca nu se poate, asa cum Scufita-Rosie nu ar fi existat fara fratii Grimm. Dar eu am stiut ca exista fara sa-mi zica cineva si de-asta sunt convina pe deplin. Nu mi-a zis cineva "Buna, uite, vreau sa-ti zic ca exista Dumnezeu, asa scrie aici" si eu sa zic "O, mersi, ce dragut ca mi-ai zis. Doamne, cred in Tine". Eu L-am stiut fara Biblie, n-am avut nevoie de ea. Stiu ca e ciudat si pare imposibil, da, cred ca din puctul tau d evedere e imposibil, insa, repet, fiecare e liber sa creada orice vrea.

| victor333 a răspuns (pentru WhiteLife):

Ceea ce tu crezi ca era Dz e propria persoana de fapt propriile emotii pe care nu ti le ai putut explica nu ai avut indeajuns timp sau informatii sau a fost mai usor sa zici ca e Dz in loc sa spui ca da in univers exista lucruri pe care nu le pot intelege si asta e nu trebuie sa stiu eu tot e ok sa fiu nefericit neajutorat prost slab din toate pct de vedere. Pana la urma de ce nu? de ce toti trebuie sa fim puternici si zmei? ...Atunci cand vei accepta ca nu exista ceva fix sau absolut ci doar perceptia ta te face sa zici una ca asta de ex absolut il pui in contextul ca nu ar exista vreun absolut pentru ca el sa existe... abia atunci iti vei da seama ca nu ai de ce sa te temi oamenii din teama de a se descoperi pe sine au tot felul de superstitii si inventeaza tot felul de prieteni imaginari pentru a si atenua din durere din neputinta ceea ce inseamna ca te minti singur ca nu esti o persoana matura din pct asta de vedere si ca nu esti un om rational!

| WhiteLife a răspuns (pentru victor333):

Sunt convinsa pe deplin de ceea ce cred. Multumesc, oricum, pentru atentioare, am sa-I cer putere si explicatie la ce nu pricep. O seara placuta si o zi cat mai placuta!

| victor333 a răspuns (pentru victor333):

De fapt asta ii si tine pe oameni sclavi frica asta de a se identifica cu un dictator celest cu unul care in biblia incuraja sclavia sau care in coran spune sa i omori pe cei ce nu s de aceeiasi religie cu tine sau ca poti sa ti biciuiesti nevasta daca te inseala sau la evrei ca e ok sa i mutilezi oraganele genitale copiilor e nevoie de Dz pentru ca oamenii sa faca lucruri rele in numele divinitatii!-Inca o data e ok sa nu intelegi multe chestii frica e un atribut care ii apartine omului asa cum este si curajul!

| WhiteLife a răspuns (pentru victor333):

Am reusit sa gasesc foarte multe explicatii. Cred ca toate lucrurile au o explicatie si caut tot mai mult. Totul depinde de interpretarea Bibliei, daca privesti din alt unghi ai sa observi altceva si ca sunt o multime de sfaturi bune acolo. O zi frumoasa!

| Exilee a răspuns:

Suntem specii chimice. Si da. Avem si suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avem, ci suntem un suflet intr-un corp de substante chimise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suflet (viata,suflare,uneori inteles dept duh)avem, insa de ce elementele chimice si combinatia lor se comporta asa cum o simtim fiecare, cred ca, deocamdata, nimeni nu-ti poate raspunde. Ii poti da funda doar lui D-zeu.

| diannna38 a răspuns:

Noi suntem facuti din pamant si Dumnezeu ne-a dat suflet Noi din Pamant am venit si in Pamant ne intoarcem

| diannna38 a răspuns:

Noi din pamant am venit si Dumnezeu ne-a dat suflet. Asa spun Preoti big grinin pamant am venit. In pamant ne vom intoarce.

| EdwardTeach a răspuns:

Substanţe chimice!

| Nimixpecial a răspuns:

Avem creier, ratiune, constiinta, e suficient.

| RoxanaCC a răspuns:

Eu zic ca avem constiinta si asta ar face totul. Bineinteles, cei care au asa ceva