| anonim_4396 a întrebat:

Nu e ciudat ca in vechiul testament nu se vorbeste de viata de apoi decat dupa iisus? voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Viata de apoi nu exista, ea exista decat dupa Iisus.Cu ajutorul Mantuitorului noi avem viata vesnica, pentru asta a venit pe pamant, pentru a ne vorbi de Dumnezeu si pentru a demonstra ca e Fiul lui Dumnezeu, intr-un cuvant ca sa ne mantuiasca promitandu-ne viata vesnica care poate insemna rai sau iad, doua stari diferite.

| danut a răspuns:

Pai cred ca ori nu ai citit nimic ori nu ai inteles nimic (fara suparare). Am sa explic cat se poate in doua propoziti. Ai citit despre sistemul de jerfe facut la templu de evrei? De ce crezi ca faceau asta? Tot acest sistem ARATA spre cel ce avea sa vina sa fie JERFA pentru iertarea pacatelor, ISUS HRISTOS, simbolul mielului pascal, MIELUL HRISTOS. Implicit si "recompensa" finala, viata vesnica. Doi, ai citit Psalmii? Probabil nu, citestei si vei gasi dorinta si speranta unei vieti vesnice.

| Gospell a răspuns:

Pai inainte de a se naste iisus (vechiul testament)nu se stia de viata de apoi...
iar apoi Iisus i-a invatat pe oameni ca dupa moarte exista viata dupa moarte... (noul testament)

| LuS[z] a răspuns:

Nu nu e ciudat pentru ca inainte de venirea Mantuitorului toti oameniii erau pacatosi si ajungeau in iad fiind purtatorii celui mai grav pacat:cel stramosesc doar dupa jertfa Mantuitorului oamenii s-au spalat de acest pacat si au de ales daca sa fie oameni buni si sa ajunga in rai sau sa fie rai si sa ajunga in iad

| coosmin24 a răspuns:

Ai citit Vechiul Testament ca sa spui asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea ca prin el s-a anulat pacatul lui adam.trei zile cat a fost in locuinta mortilor, a propovaduit celor de acolo, salvandui pe cei drepti. iar noi avem sansa asta prin credinta in el.sarpele inaltat in pustie pentru a fi salvat poporul lui israel, arata spre inaltarea mantuitorului, pentru ca toti care cred in el sa traiasca.vesnic.deasemeni si jertfa mielului fara cusur, pentru iertarea pacatelor din vechiul testament, arata spre jertfa mantuitoare a lui Iisus Hristos, pentru a ne scoate din robia pacatului si a mortii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia este una dintre cele 2 cai de transmitere a revelatiei dumnezeiesti. Prima parte contine lumea dinaintea lui Iisus(aici, se respecta legea lui Dumnezeu, fara iubire sau mile) si a doua parte-viata lui Iisus pe pamant(aici au aparut si fericirile care ofereau o recompensa divina celor care le respectau).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e ciudat deloc, deoarece testamentul vechi e impartit pe cicluri de o mie de ani(atat timp cat este necesar pentru a trece in evidenta un ciclu al reancarnarilor)de la ADAM la NOE, de la NOE la TERAH, samd.mergand pe pomul vietii observam increngatura dupa care sa inmultit lumea. putini stiu ca ADAM, NOE, TERAH si ISUS sunt unul si acelasi suflet, de unde si proverbul:,, CEL DIN URMA ESTE CEL DINTAI,,. Daca mai punem ca NOE a trait undeva intre miile de ani, este o probabilitate foarte mare ca EL sa stea undeva linistit (cum a spus VANGA)si sa priveasca societatea in care traim fara sa se arate, stiind faptul ca omenirea nu i se mai inchina LUI si astfel pedepsind prin neinterventia LUI lasand lumea in seama falsului Dumnezeu-Lucifer.HRISTOS A-NVIAT.