| Dumnezău a întrebat:

"Nu exista nicio religie mai inalta decat Adevarul"-HP Blavatsky

Cum comentati afirmatia asta? Poate fi Adevarul,ca element distant al lumii,o religie in sine, poate fi incadrat in anumite intervale care sa il stabileasca concret?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus este Calea, Adevarul si Viata.

Apache
| Apache a răspuns:

Religiile in sine sunt unelte care spun ca aduc calea adevarului...
In realitate fiecare religie are aceeasi conceptie.....noi cunoastem adevarul suprem.
Problema este ca de multi ori adevarul nu poate fi aflat...si astfel o dam in supozitii
Ce e religia mai pe scurt?
Calea omului de a ajunge la adevar....problema e ca atunci cand nu il cunosti incepi sa bati putin campii

| sabin89 a răspuns:

Cautam dupa adevar ca intr-n sac fara fund. Niciodata nu ajungem la o margine. Am descoperit atomul si am crezut ca gata! am aflat baza a tot ceea ce exista. Dar mai sunt inca alte si alte particule. Vrem sa stim totul, dar ne izbim de limite. Puiul de pasare care este inca in ou ar vrea sa stie ce e dincolo de coaja oului, dar degeaba vrea, ca mai trebuie sa si poata. Noi avem perspective mai largi, dar avem totusi limite. Nu putem nici macar sa ne imaginam infinitul. Incercam, dar ne blocam. Pe de alta parte, nici nu putem investi prea mult in cercetarea adevarului, pentru ca ne retin niste treburi mult mai urgente. Facem progrese pe plan tehnologic, dar bolile inca cer un tribut considerabil. Am pus piciorul pe Luna, dar in acelasi timp ne e frica sa iesim seara pe strada in anumite orase. Irosim timp si bani pentru a produce arme din ce in ce mai sofisticate pentru...asigurarea pacii. Este de inteles tentatia de a cunoaste adevarul, dar pentru asta ar trebui sa fim liberi de boli si liberi de teama. Sa putem medita si cerceta in liniste si relaxati, desi nici atunci succesul nu ar fi suta la suta garantat. Un adevar trebuie sa fie. Nu are cum sa existe o lume fara adevar. Problema este ca, din anumite motive, noi nu avem posibilitatea sa il aflam.

| 4b a răspuns:

Daca stii care-i Adevarul, acesta te va face liberhappy

| Hmmmm a răspuns:

Cred ca se refera la faptul ca lipsa adevarului te poate baga in religie, iar prezenta lui te poate scoate din religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o afirmatie logica..Pai normal ca doar adevarul este mai presus ca orice(ce mai mare religie).Dar aici ar trebui pus in discutie: "Care este adevarul?" Acest om a zis "adevarul"..aici vor interveni zeci de pareri diferite despre "adevar". Nimeni nu cunoaste adevarul complet. Nu se stie care este fiecare persoana considera ca "adevarul" lui fiind cel adevarat..De aceea a zis adevarul..pentru a se exprima tuturor..Nu doar ateilor, crestinilor, musulmanilor ci tuturor..Asa este.El daca este ateu s-a referit ca toate religiile sunt mai prejos..ca "adevarul" adica ca teoriile care combat religia.dar daca era religios aici putea face parte orice religie..Nimeni nu stie la ce adevar s-a referit omu'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici o religie nu reprezinta adevarul si nici un adevar nu poate fii o religie.Adevarul este o notiune relativa, a carei valoare creste in functie de masa de indivizi care o accepta.Nu cred ca exista adevar permanent absolut.

| iKronstadt a răspuns:

Doamnewinking în zilele noastre, adevărul distruge. De ce? Pentru că foarte multe repere, indicate spre binele omului, sunt create pe minciună. Acum, zicând-o p-aia dreaptă, m-aș cam plictisi într-o lume în care toată lumea spune adevărul. Păi, eu pe cine mai "execut"?winking
P.P. Atât am știut, atât ți-am spus. Nu-mi trimite fulgere în scăfârlie! laughing

| LittleMønster a răspuns:

Parerea mea este ca e bine sa crezi in ce este adevarat, de aceea adevarul este mai presus decat orice religie.

| richarddawkins a răspuns:

Omul uraste adevarul si ea doar cei convine lui, daca am merge pe adevar am fi o lume atee

| CanutaOmsucit a răspuns:

Si nu are deptate? Speculatiile care se fac pe seama religiei a umplut multe buzunare, se zice ca toti suntem oamenii lui Dumnezeu dar de unde atatea religii, stiati voi ca in al doilea razboi mondial biserica de la Vatican era in relatii bune cu Hitler si care biserica a donat importante sume de bani pentru exterminarea evreilor? Stau sa ma gandesc daca Hitler a fost cu adevarat exterminatorul number 1