| Mistik a întrebat:

Comentati afirmatia lui napoleon:
"Doua ziare ostile sunt mai de temut decat o mie de baionete"
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Napoleon cunostea si aprecia puterea presei.Aceasta are forta de a mitiza un om sau de a-l desfiinta.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Forţa cuvântului este mare. De aceea şi presa este numită a patra putere în stat. Totul e să ai puterea de convingere necesară. În antichitate erau oratorii iar odată cu epoca modernă ziarele.
''Folosit corespunzător, cuvântul poate creea împărăţii dar poate şi demola imperii ''(citat din operele lui Arthur rolling on the floor ).

| Bacemi a răspuns:

Reputatia unui om conteaza foarte mult. Puterea cuvantului de onoare e mare. Atunci cand nu mai are nicio valoare deja nu mai ai nicio putere. Cam la asta se referea. Puterea denigratoare a presei te poate ucide inainte de alte cauze.

| Pure.Sunshine a răspuns:

Mass-media este o unealtă cu două tăişuri. Pe de o parte, formează, pe de altă parte deformează. Politicienii de la noi se pare că înţeleg din ce în ce mai bine acest lucru şi se folosesc de presă pentru a câştiga alegători. Dar, asta nu se întâmplă numai la noi şi numai acum. Mari conducători din toate timpurile au folosit tehnici de manipulare, unii pentru a rămâne la putere (liderii comunişti), alţii pentru a controla populaţia. Până şi Napoleon acordase atenţie mijloacelor de informare din acea vreme, care i-au oferit avantaje în faţa inamicilor săi. A rămas celebră afirmaţia sa: "Doua ziare ostile sunt mai de temut decât o mie de baionete".

| gabriela a răspuns:

Adaptat Romaniei...ar veni cam asa : Realitatea tv si Antenele intrec pericolul a o mie de baionete! Asta daca nu ar fi si alegeri! laughing

| roxanadragutza a răspuns:

Autoritatile au obligatia de a-si face publica activitatea. Aceasta inseamna ca ele trebuie sa ofere informatii presei.De aceea, principalele institutii ale statului au angajati care se ocupa de relatiile cu presa :programeaza interviuri, organizeaza conferinte de presa, ofera ziaristilor informatiile solicitate.