| anonim_4396 a întrebat:

"Nu există oameni buni, ci doar oameni mai puțin răi." - Este un citat personal și folosofia mea de viață. Consider ca Bun în adevăratul sens al cuvântului este doar Dumnezeu. Dovada că TOȚI oamenii sunt întinați stă aici: Romani 3-11:12 - "Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
Toţi s-au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar." Cât la % sunteți de acord?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

A zis bine! Toti avem o rautate mai mica sau mai mare in noi, e in natura noastra din pacate, chiar daca rautatea aia e f mica, tot este.

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Inițial a fost tentația de a-ți da dreptate apoi ai luat-o (razna) cu citate din biblie sau ce-o fi aia cu "Romani 3-11:12"

da monșer, există oameni buni doar că nu i-ai intâlnit tu!

| Wr3nch a răspuns:

0%. Sunt oamenii atat de bun ca si divinatea paleste, care si-au dedicat intreaga viata sa faca bine omenirii. Dumnezeu o fi bun, dar e si razbunator, si e ironic ca Biblia pretinde ca te iubeste, dar daca nu faci ca el primesti tortura vesnica in iazul cu foclaughing Unde mai e bunatatea cand esti condamnat la chin etern?

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Bun inseamna si drept. Daca tu esti rau ti se pare ca Dumnezeu nu e bun daca te pedepsete? Mie mi se pare corect. As zice chiar ca e prea bun, fiindca plata pacatului e moartea si totusi ne lasa sa traim in fiecare dimineata si ne da o sansa desi suntem atat de rai.

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Plata carui pacat? Unde e dreptatea in a fi considerat pacatos doar pentru ca Adam si Eva nu sau putut abtine sa manance dintr-un fruct? De ce e vina mea ca ei au facut-o acum 6000 de ani, sau cand pretind crestini ca s-a intamplat? laughing

| Celcestietot a răspuns:

Nu sunt de acord, că dacă există sau au existat asemenea oameni, fie de erau ei puțini, au anulat tot versetul. Dar, eu consider și că filozofia ta poate fi greșită, că doar ce mai sunt și oameni buni, chiar daca nu îi vezi, asta cred.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Atunci cum rămâne cu Isus care spune ca nimeni nu este bun ci doar unul singur, Dumnezeu?

| sabin89 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Fără mişto, chiar aş vrea să ştiu cum se explică, prin prismă teologică, faptul că numai Dumnezeu e bun. Isus de ce nu e şi el? Avea li el vreun păcat? sau cum?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

"Iată, unul a venit si i-a spus: Bunule Învățător, ce lucru bun sa fac ca sa am viață veșnică? Iar El i-a raspuns: De ce Ma numești bun? Bun este unul singur Dumnezeu; Matei 19/16, 17
Reiese deci ca oriunde in acest univers, găsim pe cineva bun, putem ști ca Dumnezeu trăiește in acea persoana. Așa ca daca Dumnezeu este bun si Dumnezeu trăiește in interiorul nostru si noi ne vom comporta dintr-un mod care este bun si o vom face pentru ca Dumnezeu Își trăiește viață Sa buna in noi.
Dar Dumnezeu este bun dar si drept. Un om care nu este drept, chiar daca face si fapte bune nu poate fi numit bun.
La fel si Domnul Isus era bun doar pentru ca Dumnezeu Tatăl locuia in El. Isus spune in Ioan 17/23' " Eu in ei, si Tu in Mine; pentru ca ei sa fie in chip desavarsit una, ca sa cunoască lumea ca Tu M-ai trimis si ca i-ai iubit, cum M-ai iubit pe Mine.
Sper ca ai înțeles! Citește Biblia!

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Omul poate sa se afle si intr-o stare de bunatate, chiar daca nu a fost asa tot timpul. Depinde si la ce faci referinte cand spui,, bun''. Poti fi bun pentru lume, dar pentru Dumnezeu, nu, sau pentru Dumnezeu te poti numi bun, dar pentru lume, nu. Desi tu esti rau, atins de asa ceva sau in orice asemenea caracteristica te-ai afla, in fata Domnului, poti fi bun si ca esti deasupra tuturor, cel mai bun dintre cei rai. Cum am mai spus, depinde de referinte, de context si de asemenea aspecte. La fata locului se decide daca esti sau ai fost bun.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sfantul Duh poate fi in om, Dumnezeu de ce ar fi, de ce ar locui? Este un fel de metafora, nu la propriu, la figurat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Se știe ca Dumnezeu locuiește in om prin Duhul Sau cel Sfânt. Si ca Duhul Sfânt este duhul lui Dumnezeu si nu un alt Dumnezeu. Iar a fi bun înseamnă afi bun si in același timp si drept. Omul nu poate avea aceste atribute daca nu locuiește Dumnezeu in el prin Duhul Sfânt.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai, de exemplu, si hindusii pot fi buni, de ce pot fi buni, ca ei au alta religie si multi zei? Bunatatea si dreptatea? Daca este drept ca o persoana sa fie pocnita, trebuie sa o faci si prin urmare esti bun? Dar, daca nu este vina ei ca a trebuit sa fie pocnita, ci ca a fost impinsa pana s-a ajuns acolo? Ce este drept?

| Ineys a răspuns:

Ce-a fumat cel care a venit cu citatu? In primul rand definitia de bine/rau e relativa, deci orice se invarte in jurul acestor 2 concepte e de asemenea relativ.

Cand ne referim la bine/rau, de obicei vorbim din punctul nostru de vedere, pentru ca nu putem sa vorbim in general fiind in natura noastra sa raportam totul la noi si la starea noastra de "bine" sau de "rau".

| StrongHeart a răspuns:

Daca existi, da-i Doamne iarta-ma, in *** mea!
https://www.youtube.com/watch?v=eBwqpVbh9tM

| Panamax a răspuns:

Tare bun zeul asta al vostru
Al dracu de bun:

Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, pe tineri, pe fecioare, pe copii şi pe femei;

Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Şemeş, când s-au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) şaptezeci de oameni din popor. Şi poporul a plâns, pentru că Domnul îl lovise cu o mare urgie.

Cine va blestema Numele Domnului va fi pedepsit cu moartea: toată adunarea să-l ucidă cu pietre. Fie străin, fie băştinaş, să moară, pentru că a hulit Numele lui Dumnezeu.

El s-a întors să-i privească şi i-a blestemat în Numele Domnului. Atunci au ieşit doi urşi din pădure şi au sfâşiat patruzeci şi doi din aceşti copii.

.Voi lovi cu moartea pe copiii ei."

şi oricine nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia omorât,
fie mic fie mare, fie bărbat, fie femeie.

Cine aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur să fie nimicit cu desăvârşire.

atunci să treci prin ascuţişul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s-o nimiceşti cu desăvârşire împreună cu tot ce va fi în ea şi să-i treci chiar şi vitele prin ascuţişul sabiei.

etc etc etc

| Andrei200202 a răspuns:

0%, nici nu stau să-ți scriu ceva mai mult, du-te și pupă icoane