| Buresbista123 a întrebat:

Nu exista viitor-cum comentati? adica tot ceaa ce simtim e deja trait cel mult se poate ajunge la sintagma de \Carpe Diem dar cam atat, cuvantul viitor practic neavand nici un sens

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

De fapt traiesti in trecut. Pana sunt procesate toate datele din jurul tau dureaza undeva la 100 mersi.

Revenind la subiect, ceea ce oferi tu este o simpla teorie fara absolut nici o dovada. Stiinta se bazeaza pe dovezi si argumente logice. Argumentul asta e mai mult pentru categoria religie... acolo trebuie sa crezi fara sa aflii de ce.

13 răspunsuri:
| ncruci??torul a răspuns:

Asta suna si a determinism.

| darrio2007 a răspuns:

Viitorul consta si in urmatoarea secunda din momentul cand am pus punct la acest raspuns.

| Miauti a răspuns:

Acum 7 ani citisem o teorie care spunea ca atat ziua de ieri si ziua de maine nu exista. deoarece ziua de maine se pierde definitiv pentru a crea ziua de maine, care la randul ei nu poate exista din cauza ca tr sa fie creata de ziua de azi.

Singura dovada de ziua de ieri este amintirea

| Nolkyz a răspuns:

Noi practic traim in prezent. Sau ar trebui. Viitorul oricum va veni. Traindu-l, devine prezent. Si peste 40 de ani tot in prezent voi trai. Prezentul de atunci.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Exista viitorul, fiindca daca n-ar exista, in urmatoarea clipa nici tu nu ai mai exista, de asemenea.Pe baza actiunilor tale din prezent, exerciti o putere de schimbare relativa a tot ceea ce a interactionat cu tine, schimbarea devenind trecut, iar rezultatul schimbarii devine viitor.Atat de simplu...

| ErrorFound a răspuns:

Din moment ce vor exista momente care preced momentul actual exista viitor= Suma momentelor care vor urma.

| Buresbista123 explică (pentru ErrorFound):

Si de unde stii ca vor exista, practic nu aflii acest lucru de cand atunci cand le traiesti, pe cand din trecut poti sa ai imaginai, mirosuri, sentimente care atunci cand te gandesti la ele iti evoca un trecut

| ErrorFound a răspuns (pentru Buresbista123):

Tu acum te referi la viitorul personal dar niciodata viitorul nu va fi distrus din moment ce vor exista evenimente care se vor intampla, indiferent daca tu stii ca s-au intamplat sau nu.

| KaterinaРомановский a răspuns:

De fapt....adevărul e că nu există prezent! Doar trecut și viitor. Asta e formularea corectă. Comentarii?

| Buresbista123 explică (pentru KaterinaРомановский):

Fals,pentru ca nu are cum sa existe viitor tu tot ce ti imaginezi ca fiind viitor o faci cu experiente din trecut, intr adevar prezent exista doar ca o perceptie pentru ca momentul trece f repede dar el exista la fel ca si trecutul...

| Lynnfield a răspuns:

Nu trăiesti ceea ce simţi ci simţi ceea ce traiesti, sintagma nu are legătura cu viitorul iar sensul lui nu are legătura cu întrebarea care este foarte prost formulată!

| sticla09 a răspuns:

Ce carpe diem, ce filosofie, mai baieti...voi stiti cat costa un pachet de tigari si-o bere in raport cu salariile? normal ca nu exista viitor.