| anonim_4396 a întrebat:

Nu-i asa ca asa zisii "oameni de stiinta" chinuie si casapeste materia ca sa poata vedea ceva construind acceleratoare de particule care casapesc protonii? Ceva constructiv nu pot face? De exemplu sa creeze de la "zero" atomi de aur din protoni neutroni si electroni decat sa-i casapeasca?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stiu ei mai bine decat tine ce vor sa faca.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Am zis ce vor sa faca in enuntul intrebarii: "sa casapeasca materia sa dea cap in cap protonii ca sa vada ceva". Reactiile chimice complexe din structurile vii NU au loc prin casapirea particulelor elementare sau prin darea lor cap in cap ci prin reactii chimice fine si armonioase si fara acceleratoare de particule inutile in obtinerea unor astfel de reactii chimice complexe si inlantuite.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Man, particulele nu acționează ca un turn de pahare. Nu poți îl "dărâmi" o particulă pentru a face alta. Odată ce spargi un atom se va genera extrem de multă energie, iar particulele rămase vor fi instabile, ne mai acționând să formeze atomi. Așa funcționează bombele atomic. Iar noi "căsăpim" particule pentru a vedea din ce sunt făcute, ceva gen disecție. Vrem să vedem cum au fost făcute, ca să vedem cum funcționează. O poți numi inginerie inversă

| Ziser a răspuns:

Asta nu e site de dezbateri laughing