| simplej a întrebat:

Nu stiu daca abordez corect problema, insa nu reusesc sa-mi gasesc nicio fericire in viata. Nu pot sa-mi imaginez cum vede altcineva viata, dar eu mereu am vazut-o ca pe ceva extrem de ciudat si de plictisitor. Practic, viata este aceeasi zi care se repeta in continuu pana cand vine o zi care-i ultima zi. Daca eu ma simt deja moarta de mult timp, oare de ce sa mai traiesc? Vreau doar sa fiu NIMIC pentru ca oricum niciodata n-am existat. Oare este moartea o solutie in acest caz? Simt ca moartea e singurul lucru pe care mi-l doresc, restul lucrurilor pe care credeam ca mi le doresc de la existenta asta au fost doar minciuni pe care mintea mea incerca sa le creeze ca sa ma protejeze de adevar si sa-mi prelungeasca viata in mod inutil...

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Daca vrei sa fii nimic, atunci moartea ar putea fi numita o solutie, dar daca tot ai sansa asta de a trai, de ce sa nu mai stai pe aici putin si sa vezi ce se intampla? Pana la urma, mai devreme sau mai tarziu, tot la acel nimic numit moarte ajungem. Vietile noastre sunt extrem de scurte, si puteau foarte bine sa nu aiba loc niciodata. Ideea e ca nu ai nimic de pierdut daca incerci sa-ti traiesti viata. Si din acest motiv, esti libera s-o gusti din plin, asa cum e ea, cu bune si rele. Sunt atatea lucruri interesante de aflat si de vazut. Atatea mistere de descifrat, atatea senzatii de trait. Existenta noastra e scurta, si e singura sansa de a afla o parte a adevarului inimaginabil care ne inconjoara. Iti recomand astronomia. Te face sa uiti de toate problemele si grijile din vietile noastre monotone de zi cu zi, si iti arata lucruri la care nici nu visai. De asemenea, te face curios, si te face sa-ti doresti sa afli mai multe, ceea ce poate fi unul dintre cele mai bune motive de a-ti dori sa traiesti.

| TheHellcatSpangledShalala a răspuns (pentru sublime89):

Ii recomanzi astronomia cand ea zice clar ca nu mai are chef de nimic preponderent din cauza ca nu are iubit?
trebuie mai intai sa rezolve partea cu iubitul ca sa se poata apuca de alte hobbyuri/activitati de care s-ar bucura pe deplin.

fata, nu vreau sa fiu rautacioasa, dar atata timp cat ai primit sfaturi foarte bune la celelalte intrebari, fata de noi astia de ti-am scris romane impingandu-te de la spate, arati faptul ca ne-am batut gura degeaba.
din cauza acestui lucru, nu mai meriti niciun sfat, si atata timp cat nu iei atitudine si nu cantaresti bine ce ti-am scris toti, iti meriti situatia.
vaita-te in continuare, ca faci bine.

| sublime89 a răspuns (pentru TheHellcatSpangledShalala):

Unde a scris ea in intrebarea asta ca nu are iubit si ca asta e problema ei? Si chiar daca ar fi asta problema, ce treaba ai tu ce ii recomand eu, si de unde stii ca astronomia nu ar ajuta-o sa mai uite de probleme putin, inclusiv de cea cu iubitul? Daca tu nu ai sa-i dai niciun sfat bun, atunci taci din gura si nu iti da cu parerea despre sfaturile date de altii care macar au incercat sa-i raspunda la intrebare si s-o ajute.

| TheHellcatSpangledShalala a răspuns (pentru sublime89):

A zis in celelalte intrebari, si printre cei care i-au raspuns, am fost si eu.
si printre raspunsurile/clarificarile sale, se numara si ce am mentionat eu.
asa ca nu fii arogant cu mine, ca ar fi ultimul lucru pe care l-ai face.

| sublime89 a răspuns (pentru TheHellcatSpangledShalala):

Eu i-am raspuns la aceasta intrebare in care nu a mentionat nimic despre niciun iubit. E o intrebare filozofica despre viata. Eu asta vad, si i-am rapsuns in consecinta. Tu ar trebui sa-ti vezi de treaba ta, si sa nu-ti bagi nasul unde nu-ti fierbe oala, mai ales ca cel mai bun sfat pe care ai reusit sa i-l dai e sa se vaite in continuare, ca bine face. Cand altii vor sa faca un bine, te bagi tu, desteapta pamantului, sa strici treaba altora. Daca ai fi vrut sa nu fiu arogant cu tine, trebuia sa-ti tii gura.

| simplej explică (pentru sublime89):

Chiar ma faci sa cred big grin

| sublime89 a răspuns (pentru simplej):

Ma bucur happy Sa incerci sa te bucuri de fiecare zi ca si cum ar fi ultima. Multi oameni nu reusesc sa aprecieze micile detalii din viata lor decat atunci cand sunt spre finalul ei. Atunci ar da orice sa se mai poata trai si sa fie tineri din nou. Fiecare lucru marunt devine pretios atunci cand stii ca s-ar putea sa-l pierzi in curand. Asa ca profita de fiecare zi a vietii tale inca de pe acum, pentru ca timpul e scurt si pretios.

19 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Din intrebarea precedentai observ ca nu e vb de scopul vietii ci mai degraba ai dori sa faci veva dar s-o faci cu cineva.

| RAY a răspuns:

Nu trebuie sasi doresti ceva ce sigur va veni si vesnic,adevarul e ca sensul,existenta nu are ratiune,logica, dar trebuie sa traiesti ca ai doar o viata sa te bucuri zilnic de ea, fiecare clipa ca poate fi ultima clipa a vieti tale, eu nu ma gandesc la viitor, eu ma gandesc mereu daca maine mor macar mam bucurat de ziua de azi?
te inteleg fb

| doctorandus a răspuns:

Fericirea este o fixatie mic-burgheza. La ce spui tu e vorba de depresie, iar asta e o boala care se trateaza cu medicamente.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cand vezi ca lucurile nu merg asa cum vrei tu este momentul sa schimbi ceva. Tre sa fii nebuna sa crezi ca, facand exact ce ai facut si pana acum viata ta se va imbunatati in vreun fel. Vad ca cineva mai sus ti-a recomandat sa te apuci sa citesti despre astronomie uitand sa-ti spuna care este de fapt legea de baza a acestui univers si anume actiune-reactiune. Normal ca n-ai nicio speranta de la viata asta daca tu stai in casa si te plangi pe net.

| Duucu a răspuns:

Viața e ceva care se repetă continuu? Atunci fă ceva nou.
Eu mă feresc să fac lucruri noi, prefer să nu se schimbe nimic la programul meu, și uite așa devin fericit.

| suffarstar a răspuns:

Este un sentiment destul de ciudat,pe care il simt si eu din cand in cand. Viata este o goana dupa praf,cand te plictisesti de alergat,mori. Mori sufleteste. Toti "coacherii " spun ca nu trebuie sa dai inapoi,nu trebuie sa renunti,trebuie sa privesti inainte si sa cladesti vise. In ce scop,insa? Toti oamenii sfarsim intre patru scanduri si apoi,cine stie...
Aceasta nefericire e ca un cancer,singurul leac e sa lasi cuprinsa de alte matrix-uri, chestii fara valoare care iti vor fura insa atentia.
Lasa-te cuprinsa de trairi, precum o frunza nu face nimic si totusi apa o duce prin diferite locuri, pana intr-un ocean tacut si adanc, departe, in uitare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Dumnezeu sa te ierte, si drum bun.ne vedem cand ne intalnim. daca-ti faci un tel din asta si din a ne intalni pe toti care traim vremurile astea cu tine, n sa te plictisesti si nici nu o sa mori prea curand.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Mda...Stii care e problema ta? Filozofezi despre lucruri pe care nu le intelegi.In primul rand nu vad intrebarea ta.Deci de fapt ce te macina? Dar ca sa iti fac pe plac, uite : Viata in lumea materiala nu este altceva decat un preludiu.Pentru ca esti constrans de multe lucruri fizice.Adevarata viata incepe abia dupa moartea corpului fizic si inaltarea spiritului.Nu in rai, hai sa fim seriosi...Ci in univers.Te intorci la energia primordiala, creatoare.Vezi totul, stii totul.
Si in al doilea rand, nu, nu abordezi corect problema.Viata ti-a fost data pentru un scop.Scopul este al tau, personal si particularizat. Faci ce vrei in viata sau faci ce vor altii.Cat despre gasirea fericirii...chill bro`! Este o chestiune relativa.In timp ce pentru unii fericirea inseamna bogatii si palate, pentru altii inseamna sa ai un acoperisi deasupra capului.Asa ca scoateti capul din fund si gaseste acel ceva ce te face cu adevarat fericit si nu lasa pe nimeni sa te opreasca din drum.

| AnotherOne02 a răspuns:

Nu ar fi o solutie.Trebuie sa gasesti pe cineva care sa-ti arate ca viata este frumoasa.

| AnotherOne02 a răspuns:

Adica nu sa-ti gasesti o iubita sau ceva de genul....sa gasesti pe cineva care sa-ti explice cum este viata.

| clickclicksnap a răspuns:

Hey... ti.am citit majoritatea topicurilor de pe site. Concluzia nu este simpla si nici usor de digerat, as putea sa te ajut. Daca vrei sa fii ajutata... si totodata aceste topicuri nu sunt decat o lipsa de atentie. asadar: clicksnap66@yahoo.com
Numai bine

| valeriu1900 a răspuns:

Multa lume are impresia ca trebuie sa faca rost de ceva, CEVA in plus. Curaj sau resurse sau "putere". E fals. Nu ai nevoie sa faci rost de ceva ci sa renunti la ceva. Sa renunti la tot ce te impovareaza, la griji, la ura, la iluzii.
Observa-ti propria persoana. Analizeaz-o si pune sub semnul intrebarii orice gand negativ. Intreaba-te "Oare chiar e adevarat gandul asta?"

Cine stie, poate incepi sa te trezesti la adeavarata ta natura, gradual sau poate o sa ai un moment de ''iluminare spontana'' in care vazand cu adevarat cine esti sa fii schimbata definitiv.
Ca leul din poveste. Este o poveste celebra despre un leu care dand peste o turma de oi descopera spre surprinderea lui un leu printre ele. Era un leu crescut de oi de pe vremea de cand era pui. Behaia ca o oaie, topaia ca o oaie. Leul s-a dus direct la el si cand leul-oaie era in fata celui adevarat, tremura din toate incheieturile. Si leul i-a zis: "
Ce cauti tu printre oi?"
Leul-oaie i-a zis, "Sunt o oaie."
Si leul i-a zis:"Ei... nu esti. Tu vii cu mine".
Si l-a luat pe leul-oaie si l-a dus la un iaz si i-a spus: "Priveste!"
Si cand leul-oaie si-a vazut reflexia in apa, a scos un raget puternic si in momentul acela s-a transformat. Nu a mai fost la fel.

Trezeste-te! Trezeste-te si ai sa intelegi cat de caraghios te comporti acum negandu-ti puterea.