| RAY a întrebat:

Nu vreau sa jignesc pe nimeni

am privit mai multe poze si cand vad fete frumoase simt o bucurie,ceva, cand vad fete urate simt opusul, totusi ma intreb de ce creierul meu considera ca o fata frumoasa e mai prietenoasa ca una nu asa frumoasa?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Ce raspunsuri varza. :)) Evolutia e baiul, oamenii cauta parteneri sanatosi, iar simetria inseamna sanatate, cica, pe langa frumusete, de aceea respingem uratul. Si cum mai nou fara vreo sursa nu esti credibil: http://www.descopera.org/perceptia-si-comportamentul-uman/

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Multumesc madalina, nu inceta sa fi curioasa si sa iubesti stiinta

| GenOm a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce le știe Mădă.
Știi că standardele de frumusețe se schimbă de la epocă la epocă? Pe lângă asta, în vremuri imemoriale, prin multe părți ale globului, femeile erau acoperite și schingiuite, urâțite în mod voit, pentru a nu ispiti vajnicul bărbat întru păcat. E ceea ce se întâmplă și azi în Orientul Mijlociu. În unele părți ale globului (cum ar fi în rândul triburilor africane), se cam pipi ăia pe simetrie. Acolo frumusețe = strat de șuncă, fiindcă e semn de bunăstare și, cum ai zis și tu, sănătate. Care la ei n-au treabă cu simetria. Chiar și pe la noi, mai pe la țară, femeile sunt mai bine văzute dacă-s mai plinuțe... pardon, asimetrice. Înțeleg foarte bine și ce vrei tu să zici, ca și studiile astea, dar treburile-s ceva mai complicate și mai nuanțate de atât.
Also, descoperă.org nu e sursă de nădejde.

| RAY explică (pentru GenOm):

In mod clar nu asa neam ales partenerele ca daca ne alegeam azi eram frumosi

| Mădă0611 a răspuns (pentru GenOm):

Hopa, hopa, frumosul/uratul tine de perceptie (despre ea se poate vorbi mult), si mai e o chestie, crezi ca un ciumpalac in calduri, asa cum imi imaginez africanii (uite la ce recurg femeile pentru a se apara: http://www.ziare.com/......ti-1031332 spatiu), se mai uita dupa vreun strop de simetrie, sau dupa ceva ce tine de fizic? Unii apeleaza si la animale. :| Si apoi, grasimea despre care vorbesti, e semn de fertilitate, care e tinta de fapt. Sunt multe de vorbit, teoretic, asa ar trebui sa fie, cum am zis in primul raspuns, restul e can can.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Diversitate cred ca e foarte bun spun dar deviati de la intrebare eu nu vb de sex si de ce ma uitam la filme de groaza si de dragoste cand vedeam niste poze

| GenOm a răspuns (pentru Mădă0611):

Dacă grăsimea e semn de fertilitate, care e ținta, hai să-l întrebăm pe Ray ce preferă între 100 de kile și 55 de kile. Și grăsimea nu se pupă cu simetria de care ziceai la primul răspuns. Și da, frumosul și urâtul țin de percepție și liniile trasate cultural - iar Ray despre frumusețe ne-a întrebat. Primul tău răspuns răspunde doar marginal la asta și, totuși, te comporți de parcă ai pus capăt oricărei discuții. big grin

| RAY explică (pentru GenOm):

Daca e frig aia de 100 de kg daca e cald aia slaba,, daca e toamna nici una eu toamna prefer singuratea

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Pentru tine urat inseamna capul nu stiu cum, nasul nu stiu cum, gura nu stiu cum, nu? Ei, astea tin de specie laughing, daca primii oameni stiau ca erau urati (chiar erau urati, pentru noi), noi n-am mai fi existat. Mai e si perceptia, despre care tot zic pe aici, si care e subiectiva, unii spun ca ne plac trasaturile care ne amintesc de parinti, mama de obicei, altii spun ca pentru a evita incestul, evitam oamenii asemanatori noua d.p.d.v. genetic thinking

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Nu ma deranjeaza capul daca il are mare o duc la muzeu si o vand

| GenOm a răspuns (pentru RAY):

Sau mai bine la târg.

| Mădă0611 a răspuns (pentru GenOm):

Pai am deviat de la subiect. Cine zice ca daca vorbim de grasime trebuie sa fie vorba de sute de kg? Ziceam ca e la modul teoretic, fii sigur ca pe la inceputurile speciei noastre nu (prea) existau persoane supraponderale, dar slabe da, si alea slabe aveau mai multe sanse sa piarda copilul decat celelalte.
Tocmai, grasimea se pupa cu simetria, dar repet, nu e vorba de sute de kg.

| RAY explică (pentru GenOm):

Corect

| GenOm a răspuns (pentru Mădă0611):

Eh, dacă vorbim de breeding, selecția se face pe bază de sentimente și atracție fizică de puțin timp încoace. Înainte se mergea pe cumetrii, se mai combinau între neamuri, ca să rămână averea în familie. Sau te combinai cu primul sărac care-ți ieșea în cale, să fii și tu la casa ta; sau te mărita direct tac-tu, de când aveai sânii cât bobul de strugure. Omul modern vrea așa și pe dincolo, și divorțează după 3 ani. Mofturi, dom'le...

| Mădă0611 a răspuns (pentru GenOm):

Acum tu inchei discutia, eu nu obisnuiesc sa ma lungesc, arunc ideea si las lumea sa caute, sa gandeasca.
Da, ai dreptate, daaaaar (ma) repet: teoretic, oamenii cauta simetrie (care e subiectiva, cat de cat)/sanatate pentru reproducere, asta fiind scopul nostru dobandit, nu sa defilam, sa ne infometam, sa ne vopsim, operam (vezi barbile alea care apar ca ciupercile dupa ploaie), sau mai stiu eu ce, asa cum pielea de gaina aparea pentru a pastra caldura, sau pentru a speria un rival, mai nou s-a cam schimbat treaba.

| GenOm a răspuns (pentru Mădă0611):

O închei; nici n-am fost pus pe dezbatere serioasă, mi-a atras doar atenția aroganța din primul tău răspuns și am vrut să te mai trag de limbă, fiindcă știam că am pe cine, nu de alta.
„Mai nou s-a cam schimbat treaba" - Slavă lui Helios că m-am născut în epoca în care se pune preț pe igienă.

31 răspunsuri:
| Încrucişătorul a răspuns:

Hmm, asta se clasifica drept "orientarea estetica" sau "orientarea a esteticii".

| Biggiesan a răspuns:

Mie nu-mi plac grasele de la televizor, care vorbesc despre nutriție sănătoasă!

| TaKeNN a răspuns:

Ca si tu esti urat! :

| ErrorFound a răspuns:

Pe scurt:
Frumusete=simetrie
Simetrie=sanatate
Sanatate=partener bun pentru reproducere
Scurt si la obiect, e vorba de selectie naturala.
Aici nu stiu, nu poti caracteriza o persoana dupa aspect.

| OOOLEOOO a răspuns:

Asculta-ti trupul.

Tristetea iti spune ca cea ce faci/gandesti/spui nu este bun pentru tine

Fericirea iti spune ca cea ce faci/gandesti/spui este perfect potrivit pentru tine.

| vangaelis a răspuns:

Depinde de cum vezi frumusetea. cert e ca imi displac enorm "plasticatele" sau pitzi happy prefer simplitatea

| Buresbista123 a răspuns:

Pentru ca asa te a conditionat mediul in care ai trait, toate vrajitoarele pe care le ai vazu in desene animate sau in filme erau urate cu craci si zanele si printesele super frumoase, pentru ca traim intr o societate superficiala care judeca oamenii dupa cum arata si nu dupa caracter si ar mai fii multe alte lucruri de spus, chiar despre felul tau de a vedea lucrurile si trairile tale plecand de la femeile din viata ta pana la experientele traite cu anumite fete

| Reigns a răspuns:

Păi o fată frumoasă poate ţi se pare mai prietenoasă pentru că are încredere în sine sau mai mult tupeu, dar până la urmă toate fetele sunt frumoase în felu’lor :p bine piţipoancele nu laughing alea-s creaturi ><.

| sticla09 a răspuns:

Ca asa e natural. in conditii normale, creierul asocieaza frumosul cu pozitivul. automat cand vezi o femeie mai urata ca o conserva de pateu iti vine s-o iei la goana, cu toate ca pe interior s-ar putea sa fie buna.

| RAY explică (pentru sticla09):

Asa e, poate fi buna

| DanielCotabita a răspuns:

Http://www.penelope-cruz.onlycelebs.net/pictures/penelope-cruz.jpg

Nas stramb, buze strambe, pometi strambi. Si totusi una dintre cele mai frumoase femei cunoscute. Cum zicea si GenOm, e mult mai complex si mai nuantat subiectul.

| costelpopa94 a răspuns:

în ciuda faptului ca specia umană se consideră superioară se pare că anumite alegeri au loc datorită instinctualități. E normal să fii atras de către specimen reușit decât contrariul.

| GenOm a răspuns:

Până nu văd ce consideri tu fată frumoasă, nu pot să-mi dau cu părerea. S-ar putea ca tu să găsești frumusețea tocmai la acele fete care emană căldură și prietenie, și nu viceversa.

| gratiihoran a răspuns:

Nu voi intelege baietii niciodata. dar eu simt ca baietii frumosi sunt fitosi.

| Robyi1 a răspuns:

Acest lucru se numeste perversitate dragul meu si nu e mereu adevarat
esti barbat e normal daca esti fata clar e ceva inneregula

| Inferno a răspuns (pentru Robyi1):

De fapt se numeste atractie fenotipica, genotipul poate fi dedus in functie de fenotip, iar noi stim, sau eu stiu, ca nimic nu este mai important pentru supravietuire decat un genotip bun.
O individa al carei fenotip consta din trei brate si un singur picior are si un genotip defect.
P.S: Perversitatea nu exista decat in dictionar.