| anonim_4396 a întrebat:

O idee shopenhaueriana pe care a imprumutat-o Eminescu in"Sarmanul Dionis"spune ca "spatiul si timpul sint modalitati ale substantei vesnice cu insusirea de a reveni mereu la viata"Imi spuneti va rog si mie despre ce vorbea?

Răspuns Câştigător
| carminaburana43 a răspuns:

Este o chestiune filozofica care necesita un raspuns destul de detaliat.Pe scurt vrea sa se refere la vesnicie, Eminescu credea in vesnicie credea ca viata nu se termina niciodata, iar spatiul si timpul elemente ce conditioneaza viata, trebuie sa existe deoarece fara ele nu exista viata. Poti inchipui o forma de viata nedefinita nici de spatiu nici de timp? Da poate fii, dar acea forma de viata dupa parerea mea e dumnezeiasca, caci numai Dumnezeu nu e determinat nici de spatiu nici de timp.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca as gasi descrierea in cateva ganduri pe care le-am scris acum cateva zile, respectiv : Ploua de o zi ce poate fi numita viata. Cam asta cred ca era ideea. Este vorba de nemarginirea spatiului si a timpului. Practic o zi dintr-o viata de om e ca o viata de om pentru infinit. Eu vad trecerea de la o zi la alta ca pe o moarte si o inviere. Practic somnul este moartea, iar trezirea revenirea la viata. Bineinteles ca eu ma exprim intr-o maniera grosolana fata de maretia lui Schopenhauer sau Eminescu.

mira
| mira a răspuns:

Modelarea subiectiva a spatiului si timpului cu revenirea la realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Has been-ul e de retour (vorbesc de Schopenhauer)... De ce-ti mai bati capul cu el? S-a inspirat mult din Kant dar e ca la retete: nu toate variantele dau rezultate bune...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar domnule, mata la ce-ti bati capul cu mine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dreptate...la ce ma bag! Dar nu credeam ca erai serios... scuze!

| madallina1970 a răspuns:

SARMANUL DIONIS? Se bazeaza pe ideea Kantiana( de la Kant si Shopenhauer) a spatiului si timpului ca forme apriorice ale sensibilitatii.