| Contascuns0742 a întrebat:

O întrebare legată de genetică... mai exact până la care generație poate fi moștenită o genă? Știm cu toții că genele le moștenești de la: părinți, bunici, străbunici etc. Poate îmi veți spune că nimeni nu are poze cu atâtea generații în sus ca noi oamenii să știm. Dar până la urmă se știe aproximativ până la ce generație poate fi moștenită o genă?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de gena, de exemplu gena ochii lor albaștri se cam pierde în combinație cu ochii căprui iar invers ochii căprui este majoritar semn că este mai puternică

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și miliarde de generații. Suntem rude și cu albăstrele. Dar că faptul că se regăsește în genomul tău, nu înseamnă că este și activă.

| doctorandus a răspuns:

De la mii si mii de generatii la copiii tai raman fara o gena a ta (bine, nu fara toate dintre ele).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O gena nu are neaparat o limita de raspandire.
De exemplu noi avem toti aceeasi gena care produce insulina. Deci s-a pastrat pe parcursul a milenii. Daca nu s-ar fi pastrat, nu am mai fi supravietuit