| costis a întrebat:

O lume fara viata, fara un observator, exista cu adevarat, are sens? Ma gandesc, daca nu ar mai exista ochi care sa vada pamantul, cine apreciaza existenta? Altfel spus obiectul pare sa nu aiba sens decat in dualitatea obiect-observator.

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

In padurile luxuriene, pline de vegetatie, exista o microviata care nu este observata de om... Ca sa nu mai vorbim de fenomenele colosale ce au loc in spatiul departat, fenomene inobservabile sau cel mult observabile dupa milioane de ani.

22 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Vezi tu, daca stai de vorba cu un orb, o sa-ti spuna ca "vede" viata, simtind-o. Totusi, si orbii apreciaza existenta. Chiar daca nu vede, simte. Chiar si eu, in bezna, apreciez existenta, cuget la idealuri si astept cu patos ziua urmatoare.

| harciog a răspuns:

Nu se face teoria cu practica aici. E ca si cum ai explica unei babe principiul imprumutului de gaze si a fortei arcului recuperator la armele cu foc automat de provenienta ruseasca.

| costis explică (pentru harciog):

Da' ce se face aici omule?

| harciog a răspuns (pentru costis):

Se vorbeste aiurea in nestiinta de cauza si, daca nu ma crezi, am sa-ti demonstrez cit de curind.

| costis explică (pentru harciog):

Omule, doar nu emitem si nu scriem teorii. Ti se par mai de folos discutiile despre conturi Metin sau relatii la 12 ani?

| harciog a răspuns (pentru costis):

Pai e exact aceeasi treaba, sa ma ierti.

| costis explică (pentru harciog):

Se poate sa ai dreptate. Pentru ca a disparut cartea si a aparut blogul, search-ul, comentariul "academic" scurt. Insa daca o discutie te "impinge" catre o carte nu mai este exact aceeasi treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Shammal a răspuns:

Daca ceva apare cineva (o entitate) a manifestat acel ceva cu un sens; cand ii expira termenu de valabilitate acesta revine la starea initiala de "materie prima" in stare latenta, ori se reconfigureaza cumva datorita cuiva; in cazul pamantului ar face boom si s-ar imprastia prin spatiu, asta ar fi o ipoteza; un exemplu ar mai fi circulatia apei pe planeta care i-a diferite forme in diferite parti ale pamantului functie de cel care o manipuleaza; in concluzie materia prima din care este creat ceva si creatia este la dispozitia creatorului

| Woodenpints91 a răspuns:

Spune-i asta unui orb.

| Inferno a răspuns:

Bine zis, "Obiectul PARE sa nu aiba sens decat in dualitatea obiect-observator.
Asta nu inseamna ca trebuie sa existe un observator.
Ochi care sa vada Pamantul? Cred ca te referi la o entitate superioara, cred ca la Dumnezeu.

| Rapplex a răspuns:

Mda, la fel s-a spus ca daca nu ar exista oameni care sa auda un sunet, acel suneti nu ar mai exista, dar nu e asa.

| Musique a răspuns:

Doar pentru ca tu nu-l vezi, asta nu inseamna ca nu exista.

| ombladon a răspuns:

straight face

| foxsilver a răspuns:

Existenta unui lucru capata sens in momentul in care el este confirmat, dovedit, indiferent de metoda, iar pentru asta este nevoie de un observator, indiferent care ar fi acesta.Conditia este sa aiba capacitatea de a comunica.

| doctorandus a răspuns:

Lumea s-ar putea sa nu aiba niciun sens, cu observatori cu tot. Cel putin asta spune absurdismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intorticheat omule. fara sa vrei (sau poate ma insel) ai spus ca viata si natura in general nu depind de noi, ci noi de ele. viata a existat si va exista si fara noi. acum suntem parte din ea, doar o specie, care-si permite sa distruga cu nonsalanta cand, s-a demonstrat de atatea ori, nu avem nici o putere asupra naturii.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Da exista la noi in sistemul solar sunt 8 lumii de astea fara viata le mai priveste nea ion cu oile noaptea la stana

| NeneaGogu a răspuns:

Ochi sa vada pamantul? da-mi something example

| costis explică (pentru NeneaGogu):

Nene Gogu, ar trebui sa presupunem ca printr-un accident nefericit nu mai exista nici o vietate pe Pamant. Orice roca, izvor,..., exista nu doar fizic, ci in mintea unei fiinte. Odata ce s-a stins lumina total si a disparut viata in ce minte mai exista?

| NeneaGogu a răspuns (pentru costis):

Prea multa yoga strica

| AllexxD a răspuns:

Ai vrut sa exprimi frumusetea naturii/ obiectelor din jur prin aceasta fraza? Daca DA ai reusit sa o faci intr-un fel cat se poate de artistic si creativ. Bravo!