Apache
| Apache a întrebat:

Oamenii au potentialul sa devina zei?
Atata timp cat gandim si ne putem imagina lucruri pe care le consideram imposibile de pus in practica... faptul ca ne putem imagina acele lucruri nu este de fapt portita care ne permite sa punem in practica acele ganduri si in viata reala, trecand peste limitele fizice si imposibile cu care suntem obisnuiti?
De exemplu in vise ...este lumea noastra, creata dupa cum vrem. universul nostru unde nici o regula nu se aplica!
. asa cum ne controlam pe noi, am putea sa controlam si lumea din jurul nostru? Oare imposibilul nu este impus numai de faptul ca gandirea noastra nu poate concepe acele lucruri?
Mai pe scurt...chiar daca nu suntem zei, avand in vedere ca ne putem imagina lucruri imposibile, ca mintea noastra poate crea un universc la fel de detaliat ca cel din lumea reala ...asta ne da potentialul ca intr-o buna zi, sa ajungem la un nivel suficient de avansat incat sa ne controlam realitatea asa cum ne controlam imaginatia?
,, Imposibilul nu exista.imposibilul e doar o conceptie relativa care poate fi depasita,,
Adevarat sau fals?

5 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

"Lumea-i un spital de drogati, fiecare aveam filmele noastre pisaneam peale celorlanti"-cedry2k

| Sentinel a răspuns:

Daca toti oamenii de pe Pamant ar gandi un singur gand in acelasi timp, oricare ar fi el, acel gand s-ar materializa instant.

Legat de ultima parte, eu stiam urmatorea zicala "Imposibilul e un cuvant care se gaseste numai in dictionarul natângilor"

| didi4 a răspuns:

Chiar cred ca este adevarat si ca intr-o buna zi vom ajunge sa putem controla aceste lucruri. se stie ca oamenii folosesc doar 2-5% dic capacitatea creierului. Einstein folosea cu cateva procente mai mult. oare daca o folosim 100% ce "puteri" vom avea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basmele din biblie e o dovada ca ai dreptate mare, noi cream timpul uni nu inteleg asta, noi cream totul si zei si diavoli, ingeri etc

| georgiana1316 a răspuns:

Foarte,Foarte,...,Foarte Adevarat!