| Alina_2047 a întrebat:

Oamenii care nu vad (orbi) viseaza cand dorm?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da, ei viseaza. Dar nu viseaza ca noi.Viseaza si vad culorile in vis neclar, asta depinde de creierul lor, de memoria lor, daca au vazut candva sau daca isi imagineaza lucruri. Ei viseaza si cateodata vad pentru ca visele nu depind de ochi ci de creier.Numai bine

| DamnedShadow a răspuns:

Da, insa nu imagini, ci sunete sau mirosuri. Depinde daca au orbit in timpul vietii sau de la nastere, pentru ca pot exista si exceptii in care sa viseze si in imagini.

| sefu_7575 a răspuns:

Da. Oamenii orbi viseaza. Ceea ce vad in visele lor depinde in mare masura de ceea ce au vazut vreodata. Daca sunt orbi din nastere ei au vise doar auditive. Visele se bazeaza asadar pe informatiile vizuale pastrate, sunt complexe si deseori in culori vii.

| sefu_7575 a răspuns:

Da. Oamenii orbi viseaza. Ceea ce vad in visele lor depinde in mare masura de ceea ce au vazut vreodata. Daca sunt orbi din nastere ei au vise doar auditive. Visele se bazeaza asadar pe informatiile vizuale pastrate, sunt complexe si deseori in culori vii.,,,,,,,,,,,,,,,, astept fundita

| Mauve a răspuns:

Pai... da, oamenii care nu vad viseaza cand dorm.Visele nu sunt neaparat rezultatul a ceea ce vezi, e suficient sa te gandesti la ceva pentru a visa.

| Anonim69 a răspuns:

Wow, eu mereu mi-am pus intrebarea asta. Avand in vedere ca bunicul meu e orb, stiu sigur, viseaza si ei!

| Mihnea2010 a răspuns:

laughing La asta nu m-am gandit... nu stiu despre cei orbi din nastere dar cei care au orbit mai incolo sunt sigur ca da