| blondissima a întrebat:

Oamenii isi traiesc vietile, in conformitate cu ceea ce ei accepta ca fiind corect, gresit si adevarat. Acesta e modul in care ei definesc "realitatea". Dar ce inseamna "corect", "gresit" sau "adevarat"? Doar concepte vagi...

Putem considera ca fiecare dintre ei, pur si simplu traiesc in propria lor lume, modelata dupa propriile lor convingeri?

Propria lor "realitate" poate fi un miraj?

Realitatea e suma tuturor "realitatilor"?

Cand toate "realitatile"noastre sunt la fel reale si ireale, mai exista realitate?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Ca sa depaseasca toate astea omul trebuie sa ramina singur in el insusi pentru ca am mai spus si o repet; omul poarta in el o alta multime de oameni care face ca orice realitate si orice adevar sa devina relativ.Ca sa intelegi mai bine; Intr-o anumita comunitate, se gasesc mai multi, sa rida de unul singur.Toti cei implicati percep asta ca pe o distractie in afara de unul singur care face jocul si in final se decide sa piarda.Care-i realitatea? Care-i adevarul? Sint purtate amindoua de fiecare in parte in limitele lui.

6 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Dar ce inseamna ''realitate(a)'' pentru tine?

| Vizitiul a răspuns:

Prea multe idei, prea multe cuvinte...Asa se pierde timp pretios din viata. Pierzand timp, pierzi realitate, adevar si corectitudine.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Exista o linie foarte fina intre real si ireal.Intreba-l pe unu diagnosticat cu paranoia cronica cum vede el ¨ realitatea ¨ Atunci sa vezi surprize,surprize cand vine vorba de realitatea lui.E logic ca fiecare om isi conduce viata dupa o realitate personala,asa cum a fost invatat, educat sau cum s-a autoeducat.

Totusi, omul in esenta lui este foarte expus influentelor altor realitati.Un pic de ceata aruncata peste realitatea lui si este pierdut.Nimic nu este batut in cuie si mirajul vietii te poate purta in realitati paralele.Viva Matrix!

| MenInShadow a răspuns:

Omul si realitatea lui. Daca se intampla ceva in asa zisa lui lume deja gandeste "oare a fost gresit tot ce am facut pana acum? nu a fost nimic corect? oare aia e realitatea si nu in ce traiam eu pana acum?" astea sunt cuvintele care ies din gura unui om atunci cand se produce ceva in "realitatea lui"
Fiecare om isi are realitatea lui cred, unu gandeste ca este bine sa faci ceva, in timp ce altul gandeste fix opusul, ca ceea ce face primul om este gresit. Fiecare traieste in "lumea lui" si acolo o sa ramana daca nu se intampla nimic.
La ora actuala, cateodata nici nu mai stii ce e corect, ce e bine, ce e gresti si ce e rau, lumea a trecut si inca trece prin atatea schimbari si se gandeste la atatea prostii incat de mic nu stii ce-i bine si ce-i rau, decat ce te invata parintii un pic acolo...
Sunt si unii care profita de acele "realitati" ca un punct slab, se folosesc de ele, pentru profit, sau doar pentru a se distra, razand sau batjocorind, ei nici macar stiind ce inseamna cuvantul realitatestraight face

| AlexC a răspuns:

Pui intrebarile astea ca sa primesti un raspuns sau sa vezi si opiniile celorlalti? Sau poate sa te hranesti cum ca ai dreptate, sau pentru a incerca sa modelezi niste minti ce dau din greseala click pe aceasta sectiune?

| Gabonne1982 a răspuns:

Realitatea fiecaruia este validata de o suma de concepte si convingeri in care crede.Sigur,pot exista si contradictii in aceasta realitate,dar de obicei fiecare isi conserva o "mica realitate" ascunsa in cele mai nabanuite colturi ale psihicului lui(o varianta de back-up). Este evident ca fiecare dintre noi,traim in propria noastra realitate, modelata pe propriile noastre convingeri dar (culmea) si pe convingerile altora, inserate in propria noastra realitate.Intr-o masura mai mica sau mai mare, suntem produsul propriei noastre realitati interioare