| Meme10Memu a întrebat:

Oamenii se lupta sa aiba copii, sa ii creasca sa isi perpetueze genele insa nu se gandesc ca in universul acesta rece nu e loc de scapare, ca planeta Pamant se va degrada si nu va mai sustine viata iar calatoriile intestelare sunt imposibile pentru migrare si supravietuire si ca nu exista alte planete precum Pamantul. Nu e asta o desertaciune?

42 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai ramas cumva fara oxigen, fara mancare, fara loc de dormit?
Planeta inca are destule locuri, trebuie doar sa respectam natura.

| Meme10Memu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cercetatorii spun ca peste cateva miliarde de ani Pamantul nu va mai sustine viata biologica.

| Anonim5084689 a răspuns (pentru Meme10Memu):

In cateva miliarde de ani se pot întâmpla multe..mai e pana la sfârșitul lumii.dar oricum eu cred ca sfârșitul e mult mai aproape.din cauza poluarii si incalzirii globale posibil sa nu mai fie viata pe pamant in cateva mii de ani.asa am auzit in ceva filmulete de pe Youtube

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Peste cateva miliarde de ani soarele se va "stinge" asa ca nu trebuie sa ne facem griji. Orice ai face, pana la urma oamenii vor disparea... Mai devreme sau mai tarziu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Meme10Memu):

Peste cateva miliarde de ani. Miliarde!
Omenirea are sanse sa dispara in atatea moduri pana atunci... Inclusiv credinciosii au teorii cum ca vine iar Harap-Alb, si cine stie ce mai face pe aici. Si totusi, fac plozi si ei.
Copiii, nepotii si stra-nepotii nostri nu vor prinde acea desertificare, deci e ok pentru ei sa contribuim la aparitia lor. In continuare, va fi doar decizia lor, daca "mai merita" sa faca pui, sau nu.
Crezi ca disparitia oamenilor de pe Terra, ar fi ceva 100% bun?
Planeta a suferit foarte multe transformari pana la aparitia oamenilor, asta e jocul. Candva vom disparea, si ma bucur ca nu prea sunt sanse sa se intample in timpul vietii mele.

| Meme10Memu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mie mila de copii. Noi traim cum traim dar ei vor apuca dogoarea Soarelui. Deja a inceput incalzirea globala, clima o ia razna.

| Meme10Memu explică (pentru Anonim5084689):

Copiii care nu cred ca exista Dumnezeu ca salvator va fi vai de capul lor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Clima" o ia razna daca stai in oras. Fara spatii verzi, cu 80% din suprafata betonata/asfaltata, si plin de masini care degaja caldura, cum sa nu creasca temperatura cu 10-20 de grade, fata de normal?
Muta-te pe un teren cu vegetatie in jur, si vei vedea ca e foarte ok clima, rareori se ajunge la 30 de grade, in zilele insorite.
Suntem in a doua jumatate a lui iunie, iar eu vad doar temperaturi de 22-25 de grade afara; perfect normal pentru vara. Asta pentru ca stau intr-o zona cu multa vegetatie.

| Meme10Memu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iarna nu mai e iarna. Cu 30 ani in urma iernile abundau de zapada. In aceasta iarna zapada a cam lipsit. Fara tunuri de zapada nu ar mai fi zapada pe partii. Apa se evapora accelerat si se condenseaza accelerat determinand aparitia furtunilor tot mai violente si a precipitatiilor abundente. Cand ploua prea putin ( seceta ) cand ploua prea mult ( inundatii ).

| Celcestietot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

,,Muta-te pe un teren cu vegetatie in jur, si vei vedea ca e foarte ok clima, rareori se ajunge la 30 de grade, in zilele insorite.'' -> si pe gazon, cu vegetatie in jur de ce se depasesc aceste 30 de grade?

| Meme10Memu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cu 30 de ani in urma verile nu erau asa calduroase si Soarele nu ardea atat de tare ca acum. Acum daca stai in capul gol vara in Soare incepi sa simti arsita insuportabila. Cu iarba in jurul tau.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Celcestietot):

Gazon... Mare vegetație ai găsit. Sau vorbești de vreun gazon la marginea pădurii?

| Celcestietot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu neaparat un gazon la marginea padurii, ci de unul care sa fie inconjurat pe o raza de 100 m. de verdeata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Calatoriile interstelare sunt imposibile, muhahahaha. Te-ai gindit mult la asta?

| anonimg a răspuns:

Cu fiecare rachetă care pleacă în cosmos, stratul de ozon se distruge; și la plecare, și la întoarcere.
Freonii se ridică la nivelul stratului de ozon unde se supun descompunerii fizice și chimice cu eliminări de iod și clor, distrugând moleculele ozonului ce apără planeta de radiațiile ultraviolete.
Pe lângă freoni mai este și amintită poluarea care ajută și ea la încălzirea globală.
Oricum ar fi, ne distrugem singuri.
Soluția pentru salvarea de autodistrugere este revenirea Domnului Hristos. Dacă acest eveniment nu ar fi avut loc, pământul ar sfârși prin depopulare. Fără hrană nu poți să trăiești mai mult de 1-2 săptămâni, și în timpul acesta zăcând la pat fără putere.

Încălzirea globală este din pricina lipsei de credință în Dumnezeu. Pentru că atunci când Îl eliminăm pe Dumnezeu din viața noastră, eliminăm orice urmă de responsabilitate. Pentru că sunt oameni care nici de Dumnezeu nu se tem, și nici de oameni nu se rușinează. Adică le lipsește până și spiritul civic. Și acești oameni sunt puși chiar în funcții de conducere. Ei au trăit toată viața în corupție și nu știu cum să fie morali. Ei dau legi subtile urmărind-usi scopurile perfide. La fel ca Napoleon Bonaparte, ei spun: "Să fie bine cât trăiesc eu. După mine, potopul!"
Dar Dumnezeu va judeca pe toți cei vii și pe toți cei morți, pe toți aceia care au prăpădit pământul. (Apocalipsa. 11:18)
Istoria Terrei ar fi putut să fie scrisă frumos și la fel și viitorul ei. Dar cum am zis și în alte locuri, aceste urmări reprezintă lipsa de educație în domeniile vitale ale vieții.
Lipsa de credință este și ea lipsa de educație, lipsă de cercetare în acest domeniu.

| Aasdfghj a răspuns (pentru anonimg):

"Încălzirea globală este din pricina lipsei de credință în Dumnezeu."
Asa este. Si din cauza diavolului au aparut si antenele 5G si coronavirusul.

| sabin89 a răspuns (pentru anonimg):

Martorii au credinţă? Au. Cercetează? Cercetează. Să înţeleg că ni-i dai exemplu pe martori? Ai vrea să fim toţi ca ei?

| anonimg a răspuns (pentru sabin89):

Martorii nu au credință. Pentru că ei Îl resping pe Isus Hristos ca Domn și Mântuitor.
Că între ei există și excepții, acest lucru este altceva. Dar doctrina lor subminează puterea și autoritatea Fiului lui Dumnezeu ca Singurul prin care Dumnezeu Tatăl ne poate mântui.

Catolicismul este și el greșit. El este cornul cel mic care a smuls jertfa necurmată (Daniel.8:11) prin faptul că papalitatea se declară vicarul (înlocuitorul, locțiitorul) lui Hristos pe pământ. De aici și numărul numelui fiarei care este un nume de om: literele romane (numărul numelui) sunt și cifre). Vicarius (vicarvis) Filli Dei = 666.
Ortodoxismul Îl îndepărtează și el pe Isus Hristos la fel ca papalitatea, chiar dacă o face într-o măsură mai mică, prin faptul că preoții ortodocși spun că ei au primit puterea de a ierta păcatele. Biblia spune că numai Dumnezeu poate ierta păcatele, și că oamenii își pot ierta doar greșelile unii față de alții. Preoții ortodocși nu fac altceva prin "mijlocirea" lor decât să-L țină pe Dumnezeu departe de oameni. Niciun om nu poate ierta pe alt om care a încălcat legea lui Dumnezeu. Doar Dumnezeu prin Isus Hristos poate ierta omul care a greșit față de această lege.
Deci dacă unii Îi subminează puterea (martorii, musulmanii, evreii, budiștii și alții), alții Îl jefuiesc pe Dumnezeu de puterea Sa mântuitoare (catolicismul, ortodoxismul).
Mai există și o altă categorie de oameni care calcă legea lui Dumnezeu păzind niște porunci omenești; și prin aceasta "bucurându-se" de un alt spirit decât Acela al lui Dumnezeu: protestantismul.
Poruncile lui Dumnezeu și credința lui (nu în) Isus, sunt doar împreună singurele lucruri care îl fac pe om fiu al lui Dumnezeu. Aceste două lucruri împreună formează în om un caracter vrednic de Împărăția lui Dumnezeu.

Deci a rămas dar o singură biserică pe care Dumnezeu o trecere prin încercări ca să rămână în ea doar aur curat.

| anonimg a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu stă în caracterul lui Dumnezeu ca să facă răul. Răul de la cel rău vine.
Tindem să spunem că Dumnezeu îngăduie răul, chiar dacă nu El îl provoacă. Dar este mai mult decât îngăduire; când oamenii resping pe Dumnezeu își resping ocrotirea.
Noi oamenii ne înșelăm dacă spunem că ne putem ocroti singuri. Dumnezeu nu ne obligă să credem acest lucru. Dar nici nu ne mai poate ocroti atunci când Îi îndepărtăm ocrotirea. Ființele și lucrurile spirituale sunt tot atât de reale cum suntem și noi și lucrurile materiale. Dacă nu căutăm să cunoaștem și natura acestora respingând-ule din start, atunci nici că vom pricepe vreodată care este cauza efectelor din mijlocul nostru. Știința este bună dar doar în domeniul ei, al lucrurilor materiale.

| Meme10Memu explică (pentru Aasdfghj):

Din cauza saraciei a aparut tehnologia. Cresterea demografica a impins lumea spre industrializare spre tehnologie ca mijloc de gestiune si control al saraciei.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa e.happy si religia din prostie.

| sabin89 a răspuns (pentru anonimg):

"Deci a rămas dar o singură biserică..."
Care? Baptiştii?

| GeoforceExperience a răspuns (pentru sabin89):

E pocait ma laughing Biblia condamna sectele false ca el. Iei au aparut de la un hemosexual din America si se mandresc

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonimg):

Secta falsa ai curaj sa vorbesti? Voi ati aparut in 1900 din America de la un hemosexual si ne dati voi lectii? Mai intai invatati voi cum s-a creat penticostal ca dupa o sa plangeti cat de ratatitii ati fost.

Hristos a intemeiat o biserică, pe care portile iadului nu o vor birui. Deci in concluzie sectele false care nu au biserica is in partea demonului. O REPET IARA

Sunteti sectă! Orice formatiune religioasă care s-a rupt de biserică, și care a apărut așa, de nicăieri, este o secta. Deci in concluzie tot secte false sunteti nu de aia s-a aparut sute de secte din spatele vostru cand Ortodoxia si Catolismu asa a fost din secole 2-4.

Matei 24 condamna sectele false ziicand Iisus sectele false aparutu noi nu trebuie crezute niciodata ca is mincinosii.

Stii o secta penticostala aparuta in secol 2-4? Ca tot vad ca comentezii de catolicii

Stii ca toate sectele aparute din 1500 pana acum au fost pornit din America? Acolo tara ratatilor

Daca ai curaj sa comentezi iar o sa iti aduc toate sectele false din 1500 pana si acum, o lista plina. Acolo faceti parte si voi cu Martorii lu' Iahova laughing))) SECTE FALSE

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonimg):

Tu nu vorbi de preotii ca voi aveti proorocii care cica e de la duhul sfant si iei va decid viitoru vostru cand va casatorisitii sau mai stiu eu. Mai nou vindeca bolile dar cand de fapt fac bani la greu pe urma ratatilor ca voi. Orice pocait care s-a cunoscut a fost la un proororc.

Citez.
23.Atunci, de vă va zice cineva: Iată, Mesia este aici sau dincolo, să nu-l credeţi.
24. Căci se vor ridica hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor da semne mari şi chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putinţă, şi pe cei aleşi.
Deci in concluzie proorocii si sectele voastre (penticostal-pocait) sunt mincinosii

| GeoforceExperience a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Uite aici explozia penticostala duhul lor sfant de la niste proorocii mincinosii :))))
https://www.youtube.com/watch?v=q0mQeV-TrO0

| anonimg a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Cine ti-a spus tie ca sunt penticostal? Ca nu sunt.
Nu sunt nici baptist, nici martor al lui Iehova, nici evanghelist, nici mormon.

"Orice formatiune religioasă care s-a rupt de biserică, și care a apărut așa, de nicăieri, este o secta."
Uite ce am gasit pe net: "Creștinismul ortodox sau Bisericile ortodoxe, ramura răsăriteană a creștinismului separată de catolicism în urma Marii Schisme din 1054. "
Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Ortodoxism
De altfel si catolicismul este o secta daca ei spun ca se trag din apostoli.
Se pare dupa temperament, ca tu esti din aceia despre care spune Mantuitorul: "Va veni vremea cand oricine va va ucide sa creada ca aduce o slujba lui Dumnezeu." (Ioan.16:2)
Si in alta parte: "Nu stiti de ce duh sunteti insufletiti!" (Luca.9:55)

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonimg):

Tu vorbesti de Ioan nu? Ma pocait fals, pleaca de aici ca mi se face greata de voi. Vorbesti de pocainta dupa te faci ca nu esti penticostal. Atunci ce esti? O secta?
Uite ce zice Ioan
-II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul." Ioan vorbeste despre ortodoxie.

Biblia confirmă ortodoxia și înfierează sectele (Matei 24, I Timotei 4, 1), numindu-i pe sectari hristoși mincinoși care nu trebuie crezuți, căci ei urmează învățăturile demonilor. Unde confirma pocainta ta sau la care secta apartii tu?

Legat ca zici tu de 1054. , Haghia Sofia, a fost construită în anii 500 ortodoxa si sunt multe bisericii inaintea Haghia Sofia. Arata tu secta ta la ce an a aparut sa compar cu ortodoxia.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonimg):

Uite aici faci si tu parte din sectele Americane laughing
DACĂ SUNTEŢI UN LUTERAN, secta a fost întemeiată de către MARTIN LUTHER, un fost călugăr din Biserica Catolică, în anul 1517.
DACĂ APARŢINEŢI BISERICII ANGLICANE, secta a fost întemeiată de către REGELE HENRIC AL VIII ÎN ANUL 1534, deoarece Papa nu i-a acordat dreptul de a divorța și a se recăsători.
DACĂ SUNTEŢI UN PREZBITERIAN, secta a fost înființata de JOHN KNOX în Scoţia, în anul 1560.
DACĂ SUNTEŢI CONGREGAȚIONIST, secta a fost iniţiată de către ROBERT BROWN, în Olanda în anul 1582.
DACĂ SUNTEŢI PROTESTANT EPISCOPAL, secta a fost o ramură a Bisericii Anglicane, înfiinţată de către SAMUEL SENBURY în coloniile americane, în SECOLUL 17.
DACĂ SUNTEŢI BAPTIST, secta a fost înființată de JOHN SMYTH, care a lansat-o la Amsterdam în anul 1606.
DACĂ APARTINETI BISERICII DANEZE REFORMATE, fondator al sectei este MICHELIS JONES, originile fiind din New York, în anul 1628.
DACĂ SUNTEŢI METODIST, secta a fost fondată de către JOHN ŞI CHARLES WESLEY în Anglia, în anul 1774.
DACĂ SUNTEŢI MORMON, bazele sectei au fost puse de catre JOSEPH SMITH în Palmyra, New York, în anul 1829.
DACĂ SUNTETI MEMBRU AL BISERICII ARMATA SALVĂRII, SECTA a fost inițiată de catre WILLIAM BOOTH, în Londra, în anul 1865.
DACĂ SUNTETI MEMBRU AL BISERICII SCIENTOLOGICE, anul în care aceasta SECTA s-a născut este 1879, iar cea care a fondat-o este MARY BAKER EDDY.
Dacă sunteți ADVENTIST SECTA a fost înființată de fermierul WILLIAM MILLER în 1830-America.
Daca sunteți ADVENTIST DE ZIUA A 7-A SECTA a fost înființată în 1863 în America de IOSIF BATES SI SOȚII JAMES SI HELLEN WHITE.
Dacă sunteți ADVENTIST REFORMIST secta a apărut în 1916 in Los Angeles înființată de Margareta Rowen
Dacă sunteți PENTICOSTAL SECTA a apărut în 1901 în America înființată de CHARLES FOX PARHAM.
Nazarinenii-SAMUEL FROHLICH secolele 18-19
EVANGHELISTII-SECTA apare în Elveția-sec 19
Martorii lui Iehova-secta apare în 1872 înființată de CHARLES TAZE RUSSELL.ETC
Dacă sunteți ortodox credinta este de 2000 de ani din HRISTOS si SFINȚII APOSTOLI

| anonimg a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Credinta mea este mai veche de 2000 de ani.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonimg):

Daca esti pocait faci parte din secta Americana aparut in 1901 înființată de CHARLES FOX PARHAM, cunoscut ca homosexual.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonimg):

Cum se numește credința ta? E o credință în care crezi doar tu sau cum?

| anonimg a răspuns (pentru Emma30555):

Eu sunt adventist de ziua a șaptea.
Îi răspund în doi peri tânărului ortodox de mai sus, pentru că pornirea lui învrăjbită împotriva acelora ce nu sunt de aceeași credință ca și el, l-a făcut să își piardă echilibrul mintal și psihic. El cu siguranță că nu are această pornire de ieri sau alaltăieri. Dar când un om urăște de multă vreme alți oameni, mai târziu această ură va face parte din viața lui și va fi obligat să trăiască cu ea toată viața.
O credință care duce la ură împotriva altora, trebuie desființată de stat și considerată ilegală.
Îl consider tare pe omul acela care poate să învețe pe alții să trăiască în armonie cu alți oameni care au altă credință decât el.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonimg):

Nu cred ca o credință duce la ura, oamenii fac alegeri, avem liber arbitru. Fiecare cu credința lui, asta nu e motiv de cearta sau supărare, fiecare credință e buna, religiile sunt multe, Dumnezeu e doar unul. Nu e bine sa fim fanatici sau habotnici indiferent de credința pe care o avem, e doar părerea mea bineînțeles

| Celcestietot a răspuns:

Desertaciune este fara Dumnezeu si fara sansa de evitare a pericolului (in cazul nostru), oamenii pot face copiii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cateva zeci de ani, daca nu se va proteja natura, incalzirea globala va ruina foarte mult.

| GeoforceExperience a răspuns:

Daca sunteți ADVENTIST DE ZIUA A 7-A SECTA a fost înființată în 1863 în America de IOSIF BATES SI SOȚII JAMES SI HELLEN WHITE

Deci aproape toate sectele infintate au aparut in America. Acolo tara ratatilor laughing

| GeoforceExperience a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Nu doar ca toate sectele apar din America dar si manipuleaza tot globu facand conspiratii legat de 5G, COVID-19 e de la chinezii, illuminati, anti-vaccinare etc. Tara America e perfect pentru toti ratatii

| Drkurt01 a răspuns:

De unde stii toate astea? )) Universul e aproape "infinit" pentru noi, exista teorii cu universuri multiple, probabilitatea ca o planeta sa poata sustine viata undeva e destul de mare. Apoi teoriile relativitatii arata ca s-ar putea parcurge distante mari in spatiu daca se merge cu o viteza apropiata de cea a luminii.
Dar ma rog, sunt doar teorii, dar nu e zis ca nu s-ar putea supravietui, desi mda... Nici eu nu cred ca mai rezista omenirea atat de mult incat sa se gaseasca o metoda de a iesi din sistemul solar. Poluare, suprapopulare, defrisare, terminarea resurselor, razboaie nucleare, modificari genetice, nihilism...
Viata in general nu are sens, si e 90% suferinta, dar presupun ca daca tot exista poti foarte bine sa profiti de ea. Mai e pana se va termina tot. Apoi viitorul e destul de incert.

| Drkurt01 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mda... Nu cred in supranatural si in prezicerea viitorului... Dar societatea e intr-adevar corupta. Poti sa il numesti cum vrei: Diavol sau cum vrei. Eu prefer sa dau vina direct pe oameni si pe prostia lor, decat sa introduc elemente intermediare. Da impresia ca nu se putea altfel, dar se putea.
Nu e din cauza "diavolului" daca au inceput razboaie. E in special setea omului pentru putere care e vinovata aici. Poti sa o numesti cum vrei, si eroare a codului genetic )). "Diavolul" e un simbol, nu un omulet cu coadita ascutita si coarne. Eu prefer sa nu vorbesc in dodii, sa le spun lucrurilor pe nume, dar mda... omenirea e in rahat pana in gat, dar nu e mare lucru.
Un lucru care nu-mi place la religie e ca este foarte antropocentrica si ierarhica. Oamenii nu sunt mai speciali ca celelalte animale... Sunt mii de animale care au disparut ca specie pana acum.
Suntem doar niste bucati de carbon umblator - praf pe fata pamantului - nu se schimba nimic in univers daca disparem noi sau nu. In acelasi timp nu o schimbe nimic nici pentru noi...