| Meme10Memu a întrebat:

Oamenii se lupta sa aiba copii, sa ii creasca sa isi perpetueze genele insa nu se gandesc ca in universul acesta rece nu e loc de scapare, ca planeta Pamant se va degrada si nu va mai sustine viata iar calatoriile intestelare sunt imposibile pentru migrare si supravietuire si ca nu exista alte planete precum Pamantul. Nu e asta o desertaciune?

42 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Calatoriile interstelare sunt imposibile, muhahahaha. Te-ai gindit mult la asta?

| anonimg a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Cine ti-a spus tie ca sunt penticostal? Ca nu sunt.
Nu sunt nici baptist, nici martor al lui Iehova, nici evanghelist, nici mormon.

"Orice formatiune religioasă care s-a rupt de biserică, și care a apărut așa, de nicăieri, este o secta."
Uite ce am gasit pe net: "Creștinismul ortodox sau Bisericile ortodoxe, ramura răsăriteană a creștinismului separată de catolicism în urma Marii Schisme din 1054. "
Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Ortodoxism
De altfel si catolicismul este o secta daca ei spun ca se trag din apostoli.
Se pare dupa temperament, ca tu esti din aceia despre care spune Mantuitorul: "Va veni vremea cand oricine va va ucide sa creada ca aduce o slujba lui Dumnezeu." (Ioan.16:2)
Si in alta parte: "Nu stiti de ce duh sunteti insufletiti!" (Luca.9:55)

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonimg):

Tu vorbesti de Ioan nu? Ma pocait fals, pleaca de aici ca mi se face greata de voi. Vorbesti de pocainta dupa te faci ca nu esti penticostal. Atunci ce esti? O secta?
Uite ce zice Ioan
-II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul." Ioan vorbeste despre ortodoxie.

Biblia confirmă ortodoxia și înfierează sectele (Matei 24, I Timotei 4, 1), numindu-i pe sectari hristoși mincinoși care nu trebuie crezuți, căci ei urmează învățăturile demonilor. Unde confirma pocainta ta sau la care secta apartii tu?

Legat ca zici tu de 1054. , Haghia Sofia, a fost construită în anii 500 ortodoxa si sunt multe bisericii inaintea Haghia Sofia. Arata tu secta ta la ce an a aparut sa compar cu ortodoxia.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonimg):

Uite aici faci si tu parte din sectele Americane laughing
DACĂ SUNTEŢI UN LUTERAN, secta a fost întemeiată de către MARTIN LUTHER, un fost călugăr din Biserica Catolică, în anul 1517.
DACĂ APARŢINEŢI BISERICII ANGLICANE, secta a fost întemeiată de către REGELE HENRIC AL VIII ÎN ANUL 1534, deoarece Papa nu i-a acordat dreptul de a divorța și a se recăsători.
DACĂ SUNTEŢI UN PREZBITERIAN, secta a fost înființata de JOHN KNOX în Scoţia, în anul 1560.
DACĂ SUNTEŢI CONGREGAȚIONIST, secta a fost iniţiată de către ROBERT BROWN, în Olanda în anul 1582.
DACĂ SUNTEŢI PROTESTANT EPISCOPAL, secta a fost o ramură a Bisericii Anglicane, înfiinţată de către SAMUEL SENBURY în coloniile americane, în SECOLUL 17.
DACĂ SUNTEŢI BAPTIST, secta a fost înființată de JOHN SMYTH, care a lansat-o la Amsterdam în anul 1606.
DACĂ APARTINETI BISERICII DANEZE REFORMATE, fondator al sectei este MICHELIS JONES, originile fiind din New York, în anul 1628.
DACĂ SUNTEŢI METODIST, secta a fost fondată de către JOHN ŞI CHARLES WESLEY în Anglia, în anul 1774.
DACĂ SUNTEŢI MORMON, bazele sectei au fost puse de catre JOSEPH SMITH în Palmyra, New York, în anul 1829.
DACĂ SUNTETI MEMBRU AL BISERICII ARMATA SALVĂRII, SECTA a fost inițiată de catre WILLIAM BOOTH, în Londra, în anul 1865.
DACĂ SUNTETI MEMBRU AL BISERICII SCIENTOLOGICE, anul în care aceasta SECTA s-a născut este 1879, iar cea care a fondat-o este MARY BAKER EDDY.
Dacă sunteți ADVENTIST SECTA a fost înființată de fermierul WILLIAM MILLER în 1830-America.
Daca sunteți ADVENTIST DE ZIUA A 7-A SECTA a fost înființată în 1863 în America de IOSIF BATES SI SOȚII JAMES SI HELLEN WHITE.
Dacă sunteți ADVENTIST REFORMIST secta a apărut în 1916 in Los Angeles înființată de Margareta Rowen
Dacă sunteți PENTICOSTAL SECTA a apărut în 1901 în America înființată de CHARLES FOX PARHAM.
Nazarinenii-SAMUEL FROHLICH secolele 18-19
EVANGHELISTII-SECTA apare în Elveția-sec 19
Martorii lui Iehova-secta apare în 1872 înființată de CHARLES TAZE RUSSELL.ETC
Dacă sunteți ortodox credinta este de 2000 de ani din HRISTOS si SFINȚII APOSTOLI

| anonimg a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Credinta mea este mai veche de 2000 de ani.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonimg):

Daca esti pocait faci parte din secta Americana aparut in 1901 înființată de CHARLES FOX PARHAM, cunoscut ca homosexual.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonimg):

Cum se numește credința ta? E o credință în care crezi doar tu sau cum?

| anonimg a răspuns (pentru Emma30555):

Eu sunt adventist de ziua a șaptea.
Îi răspund în doi peri tânărului ortodox de mai sus, pentru că pornirea lui învrăjbită împotriva acelora ce nu sunt de aceeași credință ca și el, l-a făcut să își piardă echilibrul mintal și psihic. El cu siguranță că nu are această pornire de ieri sau alaltăieri. Dar când un om urăște de multă vreme alți oameni, mai târziu această ură va face parte din viața lui și va fi obligat să trăiască cu ea toată viața.
O credință care duce la ură împotriva altora, trebuie desființată de stat și considerată ilegală.
Îl consider tare pe omul acela care poate să învețe pe alții să trăiască în armonie cu alți oameni care au altă credință decât el.

| GeoforceExperience a răspuns:

Daca sunteți ADVENTIST DE ZIUA A 7-A SECTA a fost înființată în 1863 în America de IOSIF BATES SI SOȚII JAMES SI HELLEN WHITE

Deci aproape toate sectele infintate au aparut in America. Acolo tara ratatilor laughing

| GeoforceExperience a răspuns (pentru GeoforceExperience):

Nu doar ca toate sectele apar din America dar si manipuleaza tot globu facand conspiratii legat de 5G, COVID-19 e de la chinezii, illuminati, anti-vaccinare etc. Tara America e perfect pentru toti ratatii

| Emma30555 a răspuns (pentru anonimg):

Nu cred ca o credință duce la ura, oamenii fac alegeri, avem liber arbitru. Fiecare cu credința lui, asta nu e motiv de cearta sau supărare, fiecare credință e buna, religiile sunt multe, Dumnezeu e doar unul. Nu e bine sa fim fanatici sau habotnici indiferent de credința pe care o avem, e doar părerea mea bineînțeles