| Catrice a întrebat:

Oare celulele umane sunt conștiente de existenta lor? Sau își duc viata fără sa știe ca exista?

75 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns (pentru Catrice):

Pfa..trebuia sa le ceri banii inapoi ca era un film prost laughing

| Catrice explică (pentru StrongHeart):

Dacă ei nu erau homo homo, nici ăștia din prezent n-ar fi fost.
Cum de nu m-am gândit sa le cer banii, mă?!? Mi-am terminat și popcornul aiurea, am băut și sticla de suc ca poate în gerul ala de pe vremea aia se dezbraca vreo gorila. Dar ce sa vezi? Își luau și mai multe piei si blănuri pe el... da' nu pot ca trebuie sa ii sun pe aia i nAmerica și pana mea înțeleg cu ei expira și minutele internaționale și fac și cost suplimentar. Mai bine ma mulțumesc cu niște filme XXX cu halterofili. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Oh da, cicã Terra era un paradis in care totul era posibil, dar am venit noi de pe Marte sa stricãm tot prin foamea de sex si putere.

| Uvox a răspuns:

Da, asta e viata celulară.
Unele mor de bătrânețe, altele se sinucid.
?

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Ce nesimțiți suntem...

| anonymus4106 a răspuns:

Uite altă întrebare: dacă noi, oamenii, am fi decuplați te toate simțurile noastre (tactil, vizual, de echilibru etc.), ar mai exista conștiința?

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Catrice):

Dormi bai omule!

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

Dorm ma! E spiritului meu ala care scrie rolling on the floor

| Catrice explică (pentru anonymus4106):

Conștiința este independenta de cele 5 simțuri.

| Catrice explică (pentru anonymus4106):

Conștiința este independenta de cele 5 simțuri.
Alta întrebare.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Catrice):

Wild and Free.

| Catrice explică (pentru DeathIncarnate):

Young and the restless.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Dar cocoșul și păsărică când se întâlnesc, sunt conștienți de întâlnirea lor? Oare au sentimente unul pentru celălalt?laughing

| Catrice explică (pentru 1231242):

Sa știi ca încă nu m-am întrebat asta...trebuiesc făcute cercetări amănunțite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Neanderthals erau mai scunzi ca Homo Sapeins, dar mult mai robusti.
Erau adaptati climei, dar extinderea speciei Homo Sapiens a corespuns cu schimbarea climatologica (asta a fost motivul pentru care am iesit din Africa)
Iar neandethalsi nu s-au adaptat repede la noua clima.
Dar la finalul zilei: nu a fost vorba ca Sapiens sa fi ucis Neanderthalsi ci practic ne-am imperecheat cu ei: rezultand rasa noastra de azi.
Faza ca ne-am putut imperechea este o dovada clara ca cele 2 specii nu erau atat de diferiti
Deoarece sistemul (vostru)feminin respinge automat "samanta" daca nu corespunde speciei respective. De asta oamenii nu se pot imperechea cu maimute :diferenta e prea mare laughing
Desi teoretic, in laboratoare prin manipularea cromozomilor ar fi posibil, dar este considerat ilegal.

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Cam asta spunea și în documentar doar ca nu-mi mai aminteam prea multe happy
Plus ca... cine s-ar împerechea cu maimuțe? Hmm...cineva care îl găsește pe King Kong poate.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Catrice):

Sounds good to me.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru 1231242):

Absolut,toată acțiunea pornește de la creier.

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Si noi suntem primate, nu le spune maimuțe ca e aiurea, sunt mai multe specii de primate

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat, astia Neanderthals au ajuns primi in europa si sau adaptat apoi au venit cei din specia homo sapiens, mult mai tarziu

https://en.wikipedia.org/wiki/Neanderthal
https://en.wikipedia.org/wiki/Early_human_migrations

foarte putini din specia homo sapiens au avut relati sexuale cu specia Neanderthal
For one, from 1.8% to 2.6% of the DNA in most modern people comes from the Neanderthals. A new study provides another important link - Neanderthals passed on a key genetic adaptation that kept us protected from killer viruses.

plus cum putea sa fie homo sapiens venit de la o clima calda mai bine adaptat decat astia adaptati de mai multi generati, un lucru ciudat e ca pe nici un continent nu a supravetuit Neanderthals, lucru ciudat

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deoarece sistemul (vostru)feminin respinge automat "samanta" daca nu corespunde speciei respective.

nu e vorba de vagin, e vorba ca difera cromozoni, desi ovulul nu poate fi fecundat

| RAY a răspuns:

Http://www.cunoastelumea.ro/......dn-modern/

Noile descoperiri sugerează, de asemenea, că populația neanderthaliană a fost mult mai mare decât cea estimată și cu o diversitate mitocondrială semnificativă.

| Catrice explică (pentru RAY):

Unii homo sapiens sunt mai primate decât alții.

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Cu toti suntem primate si cimpanzei, gorilele

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Cu cat o natiune a plecat mai departe de africa cu atat e mai evoluata, se vede asta la popoarele nordice, din europa din vest

| Catrice explică (pentru RAY):

Mai, unii n-au apucat sa învețe genetica în liceu. Dacă a fost profil uman, de unde sa știe omul? (Asta presupunând ca a ajuns sa facă liceul)

| RoCkKiD a răspuns:

Ca sa fii constient ai nevoie nu doar de un sistem nervos ci si de anumite etaje mai complexe ale acestuia. Celulele sunt niste entitati care exista pe baza mesajului inscris in materialul lor genetic. Cred ca ati invatat la biologeie ca SNul apare abia la hidre, pana acolo sunt doar niste existente amorfe care "traiesc" doar ca sa se hraneasca si sa se reproduca fara a simti ce se intampla in mediu.

Depinde ce intelegi prin constienta dar doar oaemenii au constiinta de sine, limbaj intern si gandire abstracta etc.

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca ar fi constiente ar face greva cand nu le-ar convenii ceva happy

| ForeverAlone97 a răspuns:

Ce ar fi să le întrebi cum se simt? Sigur îți vor relata mai bine decât ceilalți.

| Frank51 a răspuns:

Imagineaza-ti cate celule trebuie sa coexiste ca sa creeze spre exemplu creierul, foarte multe, de ordinul 10^30, sau mai mult. Daca impreuna pot creea ceva atat de complex precum constiinta noastra, atunci fiecare celula este importanta si are rolul ei. Desigur, nu stim exact care este relatia celula constiinta, si nu stim inca multe despre corpul nostru, dar evoluam. Celulele stiu singure ce trebuie sa faca, poarta cu ele pana si adn-ul nostru, asa ca eu cred ca inca nu stim exact de ce sunt ele in stare.