| WhatheWow a întrebat:

Oare cine e mai egoist; cel care face copii sau cel care hotaraste sa nu faca?

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Cel mai altruist e cel care adoptă copii, deși ar putea face. Părerea mea e că cei care fac copii sunt la fel de egoiști ca cei care nu fac.

Eu, spre exemplu, nu vreau să am copii. Motivul e lumea în care trăim, care mi se pare absurdă, nu aș vrea să aduc un copil într-o astfel de lume nebună. În plus, suntem destui oameni pe planetă. Eu nu cred că acestea sunt motive egoiste.

Nu știu dacă oamenii fac copii din motive egoiste în mod conștient, dar cu siguranță "gena egoistă" are un rol în "alegerea" lor.

| mizantropuldinmine a răspuns (pentru i86e2):

De-ar gandi mai multi, daca nu toti, asa ca tine...(scuza-mi interventia)

| WhatheWow explică (pentru mizantropuldinmine):

Se poate sa nu fi inteles ce-ai vrut sa spui, dar ...ma rog!

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde de motiv. Și în primul caz, și în al doilea.

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Sa presupunem ca nu ar exista nici un fel de "motiv" in nici unul dintre cele doua cazuri?

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Cum adică...nici un motiv?
Și "vreau un copil ca să nu fiu singur" sau "nu vreau un copil pentru că este o responsabilitate prea mare" este tot un motiv.

Sunt motive egoiste și mai puțin egoiste, însă mereu există cel puțin unul (de aia e destul de greu să identificăm motivul principal), chiar dacă doar la nivel inconștient.

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Deci, sa presupun ca nu putem generaliza in privinta subiectului?

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Putem, însă nu ar fi tocmai corect.

| Dumnezău a răspuns:

Daca cel ce face copii ii face doar dintr-o datorie civica cu un mare accent idiot,neputand sa-i creasca,sau nefiind apt,dpdv al mentalitatii,clar,nu este doar egoist,ci si inconstient,ca sa nu zic mai rau. Daca X este inteligent,are capacitati mentale si materiale sa zamisleasca prunci,ii poate ingriji,iar timpul ii permite, dar nu ii doreste doar dintr-o comoditate strigatoare la cer, iarasi, il consider egoist, cat si imposibil de inteles.Asta e paradoxul mini-erei noastre, idiotii, care n-au habar de educatie sexuala si cep, toarna plozi de la 3-4 in sus,unul cu studii, cu bani, chiar daca intr-o privinta, este just, fuge ca de dracu si de casatorie si de prunci.Astfel propgandu-se inevitabil prostia, ceea ce e impardonabil, dar nu se poate imputa celor in genere, capabili, ei neputandu-se inmulti la ratia retarzilor care spun ca orice copil e binecuvantare de la barbosu' din cer.Comoditatea celui de-al doilea e incredibila si opinia mea subiectiva zice ca da in nesimtire.Iar obstinatia cu care primul isi doreste prunci aproape ca ajunge la nebunie, de parca societatea l-ar constrange (uneori chiar te face, vezi Decretul 770) sa toarne un plod sau, in cazuri mai dese, prea multi pentru a fi sustenabila si armonioasa cresterea lor pe mai departe.

| Woodenpints91 a răspuns:

Întrebarea asta am pus-o şi eu acum ceva vreme,şi mi-au sărit în cap toţi răgacii loviţi de spiritul ăla matern,de-a şterge sugaci la gură de maioneză.
Eşti egoist atunci când,deşi vezi că peste tot este aglomeraţie, vrei să-şi strecori şi tu princul pe planeta asta suprapopulată, să mai consume şi el nişte resurse şi să facă puţină poluare.
Eu nu vreau să am copii dinsimplul motiv că nu-mi plac grijile, responsabilitătile, şi viaţa de familie este mai plictisitoare şi decât jocurile olimpice la melci.

http://i.imgur.com/VftWP.jpg

| Inferno a răspuns:

Depinde pentru ce ii face, daca-i face pentru a tine locul servitorilor, atunci putem sa vorbim despre egoism.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Eu cred ca aproape fiecare face copiii pentru ca asa doreste dar, din punctul de vedere al resurselor planetei, resurse care nu sint inepuizabile, nu ar putea fi vorba de egoism?

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

E mai rau decat egoism este inconstienta. Ne inmultim incontrolabil asemeni iepurilor. In careva 100 de ani populatia se va dubla, apoi se va tripla si tot asa pana cand vor incepe razboaiele, foametea, bolile.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Ai dreptate!

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Apropo, tu din ce motive i-ai făcut pe ai tăi?
(Sau nu te-a întrebat nimeni?)

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Daca faptul ca mi-am dorit copii e o forma de egoism atunci, da, din egoism.

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu, întrebam din ce motive ți i-ai dorit (dacă i-ai dorit). Deși...acel "ți i-ai" din start miroase a egoism. Însă nici nu văd cum o astfel de decizie poate fi 100% lipsită de egoism. Poate doar în cazuri când mama dă în mod conștient viața ei pentru viața copilului, deși până și atunci este discutabil.

Suntem oameni - în tot ce facem/alegem există o doză de egoism, oricât de mică, fie că ne place s-o recunoaștem sau nu.

| wolder a răspuns:

Daca face copii este bine daca se comporta frumos cu ei si daca isi permite
daca iti permiti doar unul, faci unul si il cresti daca iti permiti mai multi de ce sa nu faci?
Cel care are cum sa-i creasca si nu vrea sa aiba e egoist dar daca nu are posibilitati mai bine nu face decat sal chinuie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă merge pe principiul "mă pregătesc să fac copii că să-mi spele pe jos", da, e egoist pentru că-l face. Este egoist atâta timp cât vrea să-l facă și este conștient că nu e în stare să-i ofere cel puțin un trai decent. În cealaltă situație, în care hotărăște să nu-i facă, este egoist dacă nu-l face pentru că vrea distracție și nu responsabilități.Nu este egoist dacă nu vrea să facă copilul pentru că e conștient că nu este pregătit pentru a face unul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici unul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. O persoana care stie ca in zilele de astazi nu are cu ce sa creasca un copil, cel putin in Romania, este INTELIGENT, daca NU il face! O persoana cu bani, care vrea un copil ca asa ii creste publicitatea, insa va aduce pe lume o fiinta de a carei educatie nu se va ocupa si ii va permite totul, doar pentru ca are bani, e clar EGOISTA! Nu se va gandi cata lume va trebui sa suporte un monstru needucat si plin de vicii, dar mereu scos basma curata deoarece mama sau tata sunt cineva. big grin Da, am fost off topic. Scuzele de rigoare!

| 니코 a răspuns:

Eu cred ca cel egoist ii cel care hotaraste sa nu faca(daca poate sa faca atunci dc nu?)

| EcstasyDubstep a răspuns:

De ce egoist? Narenici o logica thinking

| WhatheWow explică (pentru EcstasyDubstep):

Dar oare faci copii pentru societate sau pentru tine?

| EcstasyDubstep a răspuns (pentru WhatheWow):

Aa la asta te refereai...

| LiveStar a răspuns:

Daca poate sa le ofere o viata fericita e OK, dar sa ii faca doar asa ca sa zica ca are copii mi se pare un gest de mare egoism

| EcstasyDubstep a răspuns (pentru LiveStar):

Perfect de acord happy Bravo LiveStar :bd