| Catrice a întrebat:

Oare cum ar fi fost lumea dacă, dintr-o data, omenirea și-ar pierde memoria și ar uita tot ce cunoaște? Nu ar mai știi sa vorbească, sa construiască, sa facă treburi zilnice etc.

34 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Ar lua o furculița in mana si si-ar baga-o in ochi. Probabil asta. Cred ca ar incepe al treilea razboi mondial sau poate am putea sa ne intelegem toti, ca o haita. Ca doar, vorba aia, am avea creier de gaina(lup in cazul meu). Tu ce crezi?

| Bianca777 a răspuns:

Poate ar fi un nou inceput pentru o lume mai buna, sau mai rea

| gabicoo a răspuns:

Jumătate din locuitorii Românicăi sunt așa cum zici tu. Și nu e nici o problemă.
Totul merge ca pe roate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja se intampla. Uite-te la generatia tanara, la copii care vin din urma, si tot ce fac este sa stea pe calculator, gaming, si pârtzing, si ****-ing, si Youtube-ing.
Nu stiu sa scrie corect, n-au nici un skill, sa stie sa deschida o capota la masina, sa aiba idee ce si cum, sa invete o meserie, pentru ca or sa se uite, si daca nu mai exista meseriasi, (mecanici, sudori, electricieni, tamplari, asistenti, orice) nu se mai invata nimic.
Incet incet devenim o natie de prosti. Adica dupa generatia mileniala, vin din urma prostii, si o sa se aleaga praful happy, O sa se uite si cele mai elementare meserii.

| Sn4k3 a răspuns:

Ne-am intoarce in vremuri primitive, planeta probabil ar deveni nelocuibila si noi am disparea daca nu ne-am prinde rapid iar de ce avem nevoie sa supravietuim. Practic cam ce vezi si in filmele/serialele de genul (The last man on earth de exemplu).

| oz_1736 a răspuns:

Daca ar ramane doar instinctele primordiale in cateva luni moare 90% din populatie

| Catrice explică (pentru FaraNumePls):

Ca am fi din nou ca strămoșii noștri de acum câteva milioane de ani.

| RAY a răspuns:

Asa e, noi suntem ceea ce suntem datorita cunostintelor noastre, in lipsa cunostintelor am fi ca orice animal, asta s-a observat pe copii salbatici, exista si o limita in a invata o limba
https://www.qbebe.ro/......i_din_lume
vad ca uni nu inteleg ce omul este doar un animal educat atat, el nu vine pe lume cu cunostinte

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Si stramosi nostri isi transmiteau cunostintele

Bula
| Bula a răspuns:

Am semana si mai mult cu porcii mistreti, nu numai dupa constructia fizica.

| Ensiferum a răspuns:

Toata lumea ar face sex, macar asta e ceva genetic?

| Dismally a răspuns:

Scenariul acesta este mai realist decat iti imaginezi. Gandeste-te ce s-ar intampla daca intr-o zi nu ne-am mai putea baza pe tehnologie, daca nu ar mai functiona nici un obiect electronic... Si asta se poate intampla si dupa o explozie solara mai puternica. S-ar pierde o buna parte din cunostintele noastre si sansele sa ajungem din nou la nivelul de acum sunt minime. Tehnologia a ajuns atat de avansata incat nu exista nici un om care sa poata face un telefon mobil sau un calculator spre exemplu de la zero iar acest lucru poate fi motivul decaderii noastre.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Tinerii din ziua de azi nu se gândesc decât la ei înşişi. Nu au pic de respect pentru părinţi sau persoane în vârstă. Vorbesc ca şi cum ei înşişi ar şti totul şi ceea ce noi considerăm înţelepciune este lipsit de relevanţă pentru ei. Cat despre fete, sunt directe, lipsite de modestie şi nefeminine în limbaj, comportament şi îmbrăcăminte", afirma Socrate (470 Î.H.-399 Î.H.)

Ps: - "nici un" se scrie, de fapt, "niciun"
- inainte de "si" nu se pune virgula

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Dismally):

1. Cunostintele sunt tinute, in primul rand, in carti.
2. Un singur om trebuie sa faca un calculator? Sau o echipa de oameni?
3. Prin anii '50, calculatoarele erau facute de un singur om? Sau de cate o echipa?
4. Daca s-ar distruge tehnologia, am inventa-o din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Mersi. pentru corectare don` profesor.
Si ziceai de fete. Ai uitat sa spui ca majoritatea vor ajunge mari putori, care nu vor sti nici macar sa gateasca happy copii care stau la calculator de cand vin de la scoala pana la 4 dimineata, si care cand sunt liberi in loc sa iasa, sa mearga undeva, stau in casa la calculator. Fete care se dau pe fete, ca nu mai au cu cine iesi, ca toti **** stau in case pe calculatoare. Sa nu iesi tu afara sa faci un gratar cu prietenii, sa alergi vreo fata. Penibil. Sfarsitul lumii i tell you laughing)))

| Dismally a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

1. Te inseli, multe din cunostintele despre tehnologia moderna le gasesti doar in format electronic.
2. Nici o echipa nu va putea sa il faca de la zero, fara ajutorul robotilor.
3. Nu, diferenta este ca atunci nu ar fi fost chiar asa de grav daca nu mai functiona nici un calculator din lume. Imi ziua de azi, nu vreau sa imi imaginez ce s-ar putea intampla.
4. Poate ca am inventa-o din nou dar ar dura zeci sau sute de ani.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma asteptam sa nu ai asa de mult ADN in comun cu o banana.

Ideea era ca prin 430 i.Hr. generatia adulta comenta la fel de generatia copil. Exact asta faci si tu aici. II bagi in aceeasi oala, desi lumea va evolua la fel de bine si cu ei.
In acelasi mod comentau adultii si de generatia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce sa comenteze mister? Ca eu ma duceam si jucam football, si veneam acasa doar sa iau o sticla cu apa de la robinet, pentru toti, ca ne era sete de la atat alergat, si mai veneam seara acasa. Ce sa comenteze mama si tata. Ce treaba are adn cu banane, cu 530ihr, arca lu noe? Discutia era mult mai simpla.
Vrei sa zici ca n-am dreptate in ce am scris mai sus, sau ce vrei sa insinuezi?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Insinuez ca nu ai dreptate. Doar fiindca niste specimene dintr-o generatie sunt intr-un anumit fel, nu inseamna absolut deloc ca toata generatia e la fel.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Dismally):

Sute de ani cand in cel mult 70 de ani am ajuns unde suntem astazi. Si a trebuit sa avem oameni vizionari pentru a ajunge aici.
Daca dispare tehnologia, ideile raman oricum. Astfel ca, nu ar dura prea mult sa reconstruim. Nu e ca si cum nu mai dispunem de resursele necesare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu zic ca te inseli. Tine minte intrebarea asta, si la vara, in vacanta de vara, sa faci o poza la curtea scolii de la tine de acolo, si sa o pui aici
Sa vedem cati copii joaca mingea la voi acolo, ca la noi? 0.
Vezi decat 2-3 gasti de ciutani, care au venit acolo doar sa fumeze sa nu ii prinda ma-sa cu tasu. atat.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca tu supui inteligenta unor copii doar pe capacitatea de a fugi dupa o minge?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Intr-o oarecare masura da.

| Dismally a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

70 de ani de pace si prosperitate, nu cred ca va mai fi cazul.

| minrest a răspuns (pentru gabicoo):

Ca pe roate patrate; dar de mers, merge.

| Roelly202 a răspuns:

Ne-am intelege toti, prin semne, asta de la 200000 ani de la fenomen.
Se poate ca unii sa ramana totusi cu ceva mai multa minte si sa i invete pe altii.Tot aici o sa ajungem, dar mai greu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Memoria este un instrument cu care ne descurcăm în viață, ea face parte din viață. Este memorie personală și cea din biblioteci. Dacă toate ar dispărea brusc ( bibliotecile distruse toate, memoriile personale de asemenea), unii oameni ar pieri. Alții se vor adapta la noile condiții, își vor reface treptat circuitele de memorie din creier și vor porni de la zero într-o lume nouă.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când citesc chestii d'astea genial îmi vine să trântesc cu "scriitorul" de pământ, nu fde alta da monsieur are impresia că el face parte din generația omega ultima generație, un fel de mesia iar restul: proști și retarzi. Sunt sătul de geniile ca tine care se udă tot când se vorbește de nea Nicu.

| Steregoi a răspuns:

Ar lua-o de la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Ce treaba are nea nicu cu faptul ca tinerii, viitorul tarii, stau inchisi in casa la calculator, cu perdelele trase, de dimineata pana seara? Ce fel de viata e asta? Si dupa aia, pai sunt deprimat, am intrat in depresie. Normal, daca stati ca salbaticii inchisi in casa si nu socializati.