| anonim_4396 a întrebat:

Oare omul contemporan are într-adevar tot ce își dorește? Eu cred ca viața omului modern cere prea mult! Trebuie sa fi cel mai bun în tot ceea ce faci, școală, munca, familie absolut tot! Iar dacă nu ești văzut ca un nimeni și un nerealizat! Pe vremuri oamenii aveau un acoperiș deasupra capului, doua sau trei mese pe zi și nu era atâta presiune pe ei! Voi ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Omul modern pe care il plangeti voi aici, este mai sanatos, mai curat, mai bine hranit, mai educat, mai informat, si are posibilitati de distractie mai multe decat avea un rege de acum 300 de ani.
Cand mai simti nevoia sa te plangi de viata grea si de "presiunile" societatii actuale, fa o incursiune prin istorie...

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Da, omul contemporan are tot ce-și dorește: fast-food-uri din abundență, alimente/băuturi îndopate cu E-uri, fructe și legume modificate genetic...ce altceva să-și mai dorească!
Era un banc. Învățătoarea îi întreabă la școală pe copii ce știu, de la părinți, că le lipsește pe acasă. Unul spune că le lipsește un televizor, altul - un frigider, altul - o mașină de spălat...Se ridică și Ionel și spune că lor nu le mai lipsește nimic. Învățătoarea: Ei, măi Ionel, cum nu vă mai lipsește nimic? Ionel: Da, doamnă, l-am auzit eu pe tata aseară, când a venit soră-mea gravidă acasă, spunând: "Asta ne mai lipsea!" happy

| sabin89 a răspuns:

Scuze pentru gluma de mai sus, care poate nu a fost tocmai potrivită. Sunt și eu de acord că apasă pe "umerii noștri" presiuni mari. La noi, însă, e încă bine. Gândește-te ce trebuie să fie în China, de exemplu, unde guvernul controlează orice mișcare a individului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Care erau vremurile alea in care oamenii erau asa linistiti si cu 3 mese pe zi fara efort?

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu consider ca ni se baga pe gat mentalitatea toxica de a fi productivi zilnic (afli mai multe cautand despre hustle culture), altfel nu suntem valorosi pentru societate.Din pacate, omul nu asa este contruit, ca un robotel eficient 24/24.

| LordCristobal a răspuns:

Sunt de aceeasi parere cu tine si presiunea care se pune pe fiecare om in parte nu e deloc buna ba mai mult are efecte nocive asupra psihicului uman, de asta si exista mult burn-out in zilele noastre.Societatea noastra promoveaza un soi de concurenta nesanatoasa.Ar fi mai bine ca societatea sa descopere potentialul fiecarui individ si sa nu sa-l supuna la chestii neimportante.