| gabrielutzu a întrebat:

Ce parere aveti despre ipocrizie?
Adica despre oamenii care se dau a fi ceva si in fapt sunt cu totul altceva...
Este oare ipocrizia principala "boala" morala a omului modern?
Cati se recunosc a fi ipocriti si cat vad acest defect la cei din jurul lor?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Nu, principala boala e nesiguranta de sine. Frustrarile pe care le avem si care ne fac sa ne pese atat de mult de parerea altora, ca preferam sa ne afisam altfel decat suntem in realitate: mai generosi, mai toleranti, mai calzi etc. Doar-doar om primi acceptare si recunoastere de la cei din jur.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In fiecare om exista o doza de ipocrizie. Mira

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vad frecvent oameni ipocriti, boala accentuata si de internet. Am intalnit destule persoane care pe net se prefac ca sunt cu totul altceva, pana ajung la dedublari ale personalitatii care frizeaza boala psihica.
Din pacate, nu vad un tratament al acestei boli moderne, asa incat cred ca trebuie sa ne obisnuim cu ea.

| psiholoaga a răspuns:

Cu totii suntem frustrati la un moment dat. Recunoscute si gestionate corect, nesiguranta de sine si frustrarea nu duc la ipocrizie. Pentru ca omul gaseste alte metode de a si le rezolva, fara sa apeleze la masti sociale. Daca nu stii sa le gestionezi, frustrarile pot deveni o cauza pentru ipocrizie. Una dintre cauze, oricum. Ipocrizia in religie (nu sunt sigura ca stiu la ce te referi cu asta) este la fel ca in orice domeniu. Oameni care cred ca e mai important sa pari credincios, chiar si fata de tine insuti, decat sa ai o relatie veritabila cu tine insuti si cu divinitatea.

| gabrielutzu explică:

Si nesiguranta de sine, frustrarea, nu duce automat la starea de ipocrizie?
Atunci cand omul se da ceea ce nu este tocmai pentru a impresiona pe cei din jur?
Oare cele doua concepte nu se intrepatrund?
Oricum ce parere ai despre conceptul de ipocrizie in credinta(religie)...este adevarat sau nu?

pupimik
| pupimik a răspuns:

Lumea este plina de ipocriti carora le e frica de gura lumii.Afirma niste chestii doar pentru ca "asa ar trebui sa fie"...nu neaparat ca ar crede chestia asta.
Era mai demult o intrebare pe site... ce ai alege dintre bani si dragoste? Sunt sigura ca 50% din persoanele care au raspuns au fost ipocrite.Hai sa fim seriosi...in ziua de azi poti trai fara dragoste... dar fara bani nu prea. Daca ai oferi oricarei persoane care a ales dragostea o suma frumoasa de bani nu cred ca ar refuza`o si ar spune "nu...merci...imi caut dragostea"!

| cos a răspuns:

Mda asta e o problema... dar din cele mai vechi timpuri asta a fost o problema. daca stai sa te gandesti biserica catolica cu gand bun a inceput sa combata erezia apoi cu totii stim in ce a degenerat, inchizitie etc... ipocrizia e o boala generala a umanitatii din toate timpurile. Dar odata abolit sistemul monetar si serviciile de informatii si securitate gen CIA dar si ale noastre cred ca oameni vor trai in mai mare lumina si libertate si vor simti cu adevarat ca fac parte din societate, ca sunt o veriga valoroasa pentru societate si se vor simti mult mai atasati si in putere sa schimbe ceva atunci cand nu merge bine, sa repare lipsurile societatii...si vor ramane doar ipocriziile mici, gen eu rad desi imi vine sa plang,. falsii crestini care se lauda ca tin post cand ei se inbuibeaza in grasime...si alte lucruri marunte...nu se va mai ajunge la minciuni general acceptate, la conspiratii criminale pe plan mondial ca acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint de aceeasi parere cu brigaela darmai completez ca mintea e osabie cu 2 taisuri