| anonim_4396 a întrebat:

Observ cum majoritatea oamenilor se ghideaza dupa sfaturile si proverbele motivationale ale marilor filosofi,scriitori,oameni de afaceri,etc. Insa,am auzit parerea cuiva cum ca cei ce au lansat acele vorbe marete(unii/unele) ar fi fost niste crescuti in puf, cocolositi si dintr-odata s-au dat mari si tari.Vad cum multi oameni imi spun drept sfaturi citate de la diversi indivizi intelectuali dar devin tot mai sceptica. Unele sfaturi de viata sunt anonime dar rostite de o gramada de persoane. Cine sunt cei din spatele sfaturilor filosofice? Ce se cred ei, zei si zeite? Ce parere aveti? Sunteti pro sau contra lor?

Răspuns Câştigător
| Dantone a răspuns:

Nu gasesc nimic gresit in a intelege cum privesc realitatea cei care au castigat lozul circumstantelor si cum au profitat de ele. Cum sunt cativa autentici exista mai multi falsi, falsi in sensul ca si-au schimbat in mod superficial telul in viata, devenind "speakeri".
Pe de alta parte populatia are nevoie sa creada in ceva: "cu cat muncesti mai mult vei ajunge unde iti doresti" in principiu e echivalent cu cresterea economica, o crestere care e proportionala pentru cei din varful piramidei, disproportionala pentru cei de la baza.

31 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine își trăiește viața după lozinci?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu nu. Dar in general citatele astea vin de la oameni care au facut din nimic ceva. Nu vad de ce as fi pro sau contra. Mai rau fac citatele din Biblie decat niste chestii generale menite sa ridice putin moralul cuiva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea oamenilor nici nu au auzit de marii filosofi de care zici tu dapi sa isi ghideze viata dupa ei.
majoritatea oamenilor isi ghideaza viata dupa foame.

In rest ignor atat de tare pe cei care sharuiesc sau pretuiesc mesajele astea de 2 lei incat chiar nu am o parere.

| Thyself a răspuns:

Experienţa de viaţă a altora ne este utilă, pentru că astfel nu trebuie să facem anumite greșeli și să suferim repercusiunile. Deși de multe ori e nevoie să plătești preţul pentru a înţelege viaţa. Cei mai mari oameni nu au vorbit pentru a crea citate ci pentru a lua naștere o schimbare a percepţiei.

| Demetrov a răspuns:

Tu nu valorezi nici cat negru de sub unghia lor.

| Thecurious a răspuns:

Este un subiect amplu.
Filosofii isi desfasoara activitatea in lumea ideilor, fiecare promoveaza ceva care poate intra in contradictie cu alte scrieri filosofiece, de pilda : filosofia liberala si cea socialista.
Poti fi sau nu de acord cu anumite filosofii.
Majoritatea filosofilor erau bogati, nascandu-se in familii avute.
"Ce se cred ei, zei si zeite" - "ei " au scris ce au crezut de cuviinta, semenii lor ii cred "zei" si "zeite".
In cartea "Republica", de Platon, se ilustreaza idei, care au devenit credinte, in care omul moder (cel de azi ) crede.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Modern*

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Cu asta denoti ca esti ateu. Punct.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ca nu sunt?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Demetrov):

Nu s-a pus problema despre valoarea mea aici. Nu are logica raspunsul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Demetrov):

Hm.Cine vorbea.Tu ce esti ma rog pentru ei? La fel.Asa ca las-o moarta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Thyself):

Oare asa o fi? Daca se ascunde ceva si mai mizerabil in spatele acelor perceptii?

| Thyself a răspuns:

Șosete nespălate? Probabil. Marilor genii nu prea le păsa de aspectul social. Decât să spele chiloţi și ciorapi mai preferau sâ conceapă idei revoluţionare

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Thyself):

N-ai inteles nimic. Am vorbit la bec. Ma refer moral, intelectual, emotional.S-o ascunde vreo conspiratie sau manipulare...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

A fost de ajuns sa critici prost Biblia si asta ce altceva poate insemna? Gandeste logic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mor cu tine tu fata, unde am zis eu ca nu sunt atee? laughing))))))

| Thyself a răspuns (pentru anonim_4396):

Glumeam. Nu cred. Dacă e să fie citate care să manipuleze sunt alea din Biblie. Altfel e exact invers, vorbele de duh care au ramas peste ani sunt ale unor oameni care au vazut dincolo de epoca lor, nu au acceptat sa ramana simple oi manipulate de religie si puterea politica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Thyself):

Duhovnicii si patriarhii, plus alti apropati de-ai lui Dumnezeu, nu se pun la indoiala. Vorbeam de "rataciti". In fine, subiect incheiat. S-a lamurit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*apropiati(!)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu se pun la indoiala?

| Uvox a răspuns:

Poate nu le înțelegi tu cu adevărat. De cele mai multe ori par si la momentul respectiv chiar sunt clișee. Asta pana viata te pune intr-o situatie in care ajungi sa evalueze altfel "clișeele" astea.
Nu te obliga nimeni sa te ghidezi după ele dar e superficial sa te gândești că au trăit în puf si doar "se dau inteligenti".
Pana la urma nu conteaza cine spune, contează ce spune. Bogat sau sărac, nu conteaza.

| RAY a răspuns:

Pro,invat ca nu traiesc o mie de ani incat sa invat din greselile mele personale

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Cand spun "subiect incheiat" e subiect incheiat, da? Gata! Pune punct!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai de capu tau, tu chiar ai o problema laughing))))))). Apoi te miri ca nu te vrea nici dracu.

| EcceHomo a răspuns (pentru suntserios):

Majoritatea nu a auzit, eliminând pluralitatea de elemente, dar postează pe site-urile de socializare citate celebre, doar aşa...de sanchi.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Nu sunt asa tot timpul, da? Dar daca nu intelegi de vorba buna, asta patesti. Lamurit?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca in realitate esti mai rea laughing. Scoate-ti morcovul din koor si bea un ceai de tei. Nu inteleg ce cauti aici si de ce deschizi subiecte daca nu esti in stare sa participi la o discutie. Ti-am pus o intrebare, nu ti-am dat in cap.

| Mădă0611 a răspuns:

Iau la puricat toate citatele pe care le gasesc, si prea putine mai raman de vreun folos, de obicei raman cele care au ceva stiintific in ele, cele mai recente. Nu cred ca le-au spus anume sa fie luate ca vreun mare adevar dupa care sa se ghideze omenirea, dar imi place sa le citesc, sa inteleg cum gandeau oamenii in trecut si sa inteleg prezentul, pentru ca cei care nu gandesc urmeaza ce aud. devil

| Sn4k3 a răspuns:

Probabil ca unii au fost, altii nu, faptul ca citatele astea au fost auzite inseamna ca au facut ceva important, deci bogati sau nu si-au pus amprenta cumva in ceva. Si pana la urma, conteaza daca pe tine te ajuta si ti se pare bun. Nu inseamna ca toate trebuie sa fie bune doar pentru ca sunt spuse de oameni importanti si nu inseamna ca toate conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Ai intrecut masura mai mult decat trebuie. De ce toti aveti obiceiul cretin sa-mi dati indicatii ca niste parinti? Ce pana mea, vezi-ti de treaba ta, da? Esti in stare sa ajuti cu un sfat mai politicos sau nu stii cum sa ingropi mai bine de nervi persoana? Tu esti problema, nu eu!