| GoddessMaui a întrebat:

1. Voi credeti ca toate citatele scoase de la filosofi, sunt adevarate si valabile aproape pentru oricine? Care sunt cele mai cretine citate?
2. Crede cineva ca este vreun om, care chiar aplica motto-urile sale care pretinde ca dupa ele se ghideaza?

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Sint valabile si adevarate doar daca te prinde intr-o stare de spirit adecvata la ceea ce a simtit autorul lor in momentul debitarii.

| shadovv a răspuns:

1. Nu are cum sa fie toate adevarate caci majoritatea se contrazic.

Citate cretine? Stiu ca Russell a spus destule porcarii... sa nu mai vorbim de Aristotel care e chiar penibil in unele locuri. Despre chestii false: Cu Marx si Nietzsche nu sunt de acord.

Schopenhauer avea boala pe Hegel.

| Woodenpints91 a răspuns:

Da, sunt foarte multe citate care mi se par de-a dreptul cretine. Şi e trist oricum, că opera unora s-a redus doar la câteva citate mai cunoscute.
Sunt o mulţime de citate care ori nu-şi au rostul, ori se aplică pentru foarte puţini oameni, ori nu sunt general valabile, aşa cu mse vor ele.

Nişte exemple de citate cretine:

„Poate că pentru lume ești o singură personă, dar pentru o anumită persoană, ești întreaga lume."

„Dacă vrei să fii fericit o clipă, razbună-te, dacă vrei să fii fericit o viață, iartă!"

"Fa ceea ce-ti porunceste inima si Dumnezeu va fi multumit."

"A iubi înseamnă a fi în comunicare cu celălalt şi a descoperi în el scânteia lui Dumnezeu."

"Bunatatea infrumuseteaza viata, impacand toate neintelegerile; ea limpezeste ceea ce e incurcat, usureaza ceea ce e greu, inveseleste ceea ce e trist."

„Orice simplitate este o complexitate rezolvată."

„Cel mai bun mod de a te înveseli este să incerci să înveselești pe altcineva."

Şi pot continua la nesfârşit cu astfel de exemple.

| morningstar a răspuns:

Nu cred ca toate sunt adevarate si valabile pentru oricine. Pentru ca vremurile se schimba si daca atunci un citat era considerat valid, acum se poate sa fie considerat 'expirat'. Unul din citatele care imi suna fals este ceva de genul: "Niciodata nu este prea tarziu" Probabil asta a fost spus de cineva care si-a dat seama la timp ce trebuie sa faca, dar in momentul in care nu mai ai nimic de facut intr-o situatie si e prea tarziu, atunci iti dai seama ca nu este valabil pentru toti, pentru orice situatie. Probabil ca autorul a vrut sa incurajeze oamenii sa actioneze chiar si atunci cand li se pare doar ca e prea tarziu.
2. Se poate, dar ar fi prea putini, totusi. Ne poate influenta, cel mult, dar sa fac din ele un ghid, nu.

| aleCsandrra a răspuns:

Pai eu cred ca unele citate chiar au meritul lor si chiar te poti ghida dupa el, adica iti schimba parerea dar da, sunt unele care nu au nici o logica si carete duc in eroare. Pai cred ca sunt, mai rar, dar sunt.

| reihiuke a răspuns:

Cele care se bazeaza pe observarea unor legi obiective, sunt adevarate. Sunt niste legi dupa care e guvernata lumea asta. Spre exemplu: "cine se aseamana, se aduna" este valabil si o sa fie valabil si peste 200 000 de ani, pentru ca este bazat pe o lege psihologica.

Cel mai cretin citat si pe care lumea il adora, este "Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci cand sunt cu tine."

2) De regula unele motto-uri sunt niste observatii, deci pentru cei care le-au scris, astea sunt deja concluzii. Ei le aplica deja. Problema este ca noi nu intelegem ceea ce citim. Daca am intelege toata informatia pe care o avem in cap, am fi departe acum. Din pacate, in capul nostru se afla doar un copy paste de informatie care nu ajuta practic la nimic. Spre exemplu, stim ca trebuie sa fim buni, dar suntem rai. Chiar daca ne-am dori sa fim buni, tot nu reusim. Asta inseamna ca nu am inteles intr-adevar de ce trebuie sa nu mai fim rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Nu. Nu stiu. Invata Google: http://lmgtfy.com/? q=The+most+idiotic+quotes

2.Da, cineva sigur crede, eu nu.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi zgarie ochii asta de la Confucius:
„Nu cauta raspunsuri imposibile. Mai bine schimba intrebarile." Stai linistit, nu-i cu dedicatie.
Eu le iau ca pe niste citate ale unor filosofi, nu transform orice replica scoasa strafundurile mintii, intr-un motto demn de urmat.
Eu cred ca sunt oameni destui, chiar scriam acum cativa ani pe TPU, batand apropouri/capul lasat intr-o parte si citatul fara sens, ce se isi face loc printre bale. yak

| GoddessMaui explică (pentru anonim_4396):

Linistita ai vrut sa spui.
Uite, iti dedic o melodie draguta ca si fata de asemenea.
http://www.youtube.com/watch?v=yOD5mcMnfmI
Eu cred ca majoritatea oamenilor care si-au ales motto-urile, doar s-au regasit in ele si nimic mai mult.
Se spune yuck!

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoddessMaui):

Am vazut ca scrie "Talent" in spatele scenei, pana sa deschida fata gura si am crezut ca mi te lauzi cu fizicul si participarea ta la acel concurs.
Frumoasa piesa, daca o canta Irina Logout sau Login, atunci poate avea alt efect.
Dupa cum stii, eu sunt misogin, nu ofer nimic la schimb si nici nu ma simt obligat, vinovat, remuscat...remuscari, in fine/ ma gandeam acum ca un om cu remuscari e un om muscat de caini in reluare.Hai ca sar de la subiect si tu ai de dat fundite, pa, bye, adio!

| GoddessMaui explică (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ca ti-am dat clipul la misto, nu da bine la imagine limbarnita, ai grija de puricii tai. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Captoresque a răspuns:

1. Nu cred. Marea majoritate a citatelor se aplicau pentru vremea contemporana filozofilor respectivi, desi prin pura coincidenta unele din ele sunt in concordanta cu ce traim noi in viata de zi cu zi.

Cel mai cretin citat? Sincer, nu mi-l mai aduc aminte, daca nu ma insel era unul in Biblie, dar l-am uitat. In schimb, pot sa spun cel mai bun citat dupa parerea mea: "Nu exista un inteles universal la care sa ajungem cu totii, nu exista decat intelesul pe care il dam noi vietii noastre, un inteles propriu, un scenariu propriu, un roman propriu, o carte a vietii fiecaruia". (Anais Nin) Nu este un citat de un filozof, dar mi-a placut enorm de mult.

2. Nu stiu, s-ar putea sa fie. Eu personal nu ma ghidez dupa motto-uri, prefer sa fac lucrurile spontan, fara un anumit sablon sau model sau ceva de genul, si tind sa cred ca asta "condimenteaza" putin viata.