| anonim_4396 a întrebat:

Observ cum majoritatea oamenilor se ghideaza dupa sfaturile si proverbele motivationale ale marilor filosofi,scriitori,oameni de afaceri,etc. Insa,am auzit parerea cuiva cum ca cei ce au lansat acele vorbe marete(unii/unele) ar fi fost niste crescuti in puf, cocolositi si dintr-odata s-au dat mari si tari.Vad cum multi oameni imi spun drept sfaturi citate de la diversi indivizi intelectuali dar devin tot mai sceptica. Unele sfaturi de viata sunt anonime dar rostite de o gramada de persoane. Cine sunt cei din spatele sfaturilor filosofice? Ce se cred ei, zei si zeite? Ce parere aveti? Sunteti pro sau contra lor?

Răspuns Câştigător
| Dantone a răspuns:

Nu gasesc nimic gresit in a intelege cum privesc realitatea cei care au castigat lozul circumstantelor si cum au profitat de ele. Cum sunt cativa autentici exista mai multi falsi, falsi in sensul ca si-au schimbat in mod superficial telul in viata, devenind "speakeri".
Pe de alta parte populatia are nevoie sa creada in ceva: "cu cat muncesti mai mult vei ajunge unde iti doresti" in principiu e echivalent cu cresterea economica, o crestere care e proportionala pentru cei din varful piramidei, disproportionala pentru cei de la baza.

31 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca esti imatura.