| zahy a întrebat:

Omul a ajuns pe luna? Exista ceva concret ceva real? Cu ceva timp in urma am vazut cateva documentare in care demonstra ca omul nu a ajuns pe luna si toate pozele si clipurile sunt facaturi. pana acum in 2012 a ajus careva?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Au fost multe tentative inainte de apollo 11. Iar dupa A 11 au fost inca 5 aselenizari, ultima fiind in 1972. Am o intrebare...care era facatura? oare si celalalte misiuni au fost filmate intr-un studio... dar primele cateva misiuni in care americanii au orbitat luna fara sa aterizeze? Deoarece au fost, pana la urma, 10 misiuni inainte de prima aselenizare, si inca 5 dupa, din care au adus zeci de ore de film, sute de fotografii, cateva kg de roca luna. daca doar prima aselenizare era fake, si restul au fost reale, cum au avut tehnologia pentru celalalte aselenizari? doar spun ca dovezi exista, chiar multe. au lasat acolo primul lander, urmele roverului, care btw au fost recent fotografiate de LRO ale agentiilor ESA si NASA ). E foarte complicata problema, de ex rusii de ce nu au zis nimic dupa 1969? nu erau pe dinafara, doar au trimis un rover in 1970 pe luna (pun pariu ca n-ati stiut :D!). nu e incredibil cum rusii au avut acess la filmarile facute de americani, au avut cunostintele necesare, expertizele tehnice etc dar nu au ridicat nici un semn de intrebare vizavi de prima (sau oricare alta) aselenizare facuta de americani? era in interesul lor sa demascheze asa o frauda, insa nimeni nimic. dar mai bine inchei si iti dau niste linkuri. iti recomand sa intri pe clavius moon base, e un site interesant. am gasit si un link. plus fotografiile

http://www.clavius.org/

http://blogs.discovermagazine.com/......ed-by-lro/

http://www.gizmag.com/nasa-finds-lost-soviet-lunar-rover/15382/

| zahy explică (pentru Andrei7520152):

Cred ca au ajuns pe luna pana la urma intr-adevar sunt multe dovezi, Si hai a credem ca sunt reale sa apreciem si munca altora.

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru toti Toma necredinciosi, daca americanii nu au fost pe luna si ce am vazut noi a fost facatura, pai nu dezvaluia rusii asta cu care era in competitie? Dar cititi tot felul de snoave si va place sa va indopati cu fabulatii a la mama Omida.

| Lightning1997 a răspuns:

Da,Neil Armstrong a fost primul care a ajuns pe luna.Cand a pus piciorul pe luna, a spus:''Un pas mic pentru om, un pas urias pentru omenire''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dupa calculele mele savante laborioase de bun simt ar fi trebuit sa mearga repezit daca gravitatia se considera mai mica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu exista tehnologie pentru asa ceva, mers pe luna sau altundeva...
trebuie calcule concrete, ca de exemplu distanta, diametrul lunii, valoarea gravitatiei, etc. si cele cateva formule ``rebegite de frig``ale lui newton nu ajung...
daca stie cineva altele este rugat sa iasa pe `coperta`si sa le spuna...

| zahy explică:

Parea mea este ca se duc prea multi bani pentru spatiu sa ajunga omu cat mai departe. mai bine toti bani aceia in care nu am cifre la laptop sa scriu si cred ca oboseste si mana, ar fi bine sa ii folosim in ingrijirea pamantului. cand vom avea un pamant asa cum a fost inaintea la toate inventile care au daunat si distrus pamantul atuncia se merita sa vedem si ce este pe alte sfere. Marea problema este ca pamantul nu mai este intr-o stare asa de buna. si tot investim bani in lucruri nefolositoare si eu tot cred ca nu sa ajuns pe luna iat toate incercarile au fost esuate si pierderea a niste bani.

| TychoB a răspuns (pentru zahy):

Au fost aduse inapoi sute de kg de roci de pe luna, exista oglinzi amplasate acolo (ca sa reflecte undele laser pentru masuratori), rusii si japonezii au trimis sateliti care au pozat luna si au gasit urmele roverului.
Programul spatial tine de cercetare. Sunt sute de descoperiri in mai multe domenii care vin de la NASA. Daca pe tine nu te intereseaza stiinta, macar recunoaste ca este un lucru vital (in nici un caz nefolositor) si nu fi absurd. Daca tu vrei sa traiesti inainte de "toate inventile care au daunat si distrus pamantul" poti incerca sa te muti in padure si sa traiesti acolo bine mersi, nimeni nu te opreste, dar nu denigra cea mai mare realizare a omenirii, si stiinta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Third-party_evidence_for_Apollo_Moon_landings

| zahy explică (pentru TychoB):

Cea mai mare realizare este atunci cand facem ceva pentru pamant. si am postat aceasta intrebare sperand ca va veni careva cu niste link'uri in care sa-mi schimbe mentalitatea fata de acest subiect. de acord cu tine daca cunosti stinta si esti interesat inseamna ca ai putea sa-mi explici ce benifici avem daca stim ce este pe luna si ce distanta este? oare asta este atat de important in cat sa facem astfel de cercetari? Parerea mea momentan este ca mai bine facem cercetari pentru stratu de ozon sa se investeasca bani in alte scopuri. Daca imi dai raspuns ca este folositor sa cercetam luna jos palaria te felicit ca mi-ai inbogatit cunostinta generala. Deci astept un raspuns la c foloseste cercetare pe luna cu ce ne ajuta sa studiem luna. acum am putina treaba revin peste 2 ore asa ca nu voi fi aicia sa raspund imediat incazul ca am ce.

| zahy explică (pentru zahy):

P.S. uite in Italia in ultimele 7 zile au avut 2 cutremure. asta cred eu ca este mai inportat sa aflam mai intai pamantul si dupa aia luna. schimbami ideile daca poti

| TychoB a răspuns (pentru zahy):

Este simplu. Nu intelegi magnitudinea realizarii. Probabil ca nu ai invatat destula fizica sau nu ai fost interesat de 'profilul real'. Nu zic acest lucru ca sa te jignesc, lumea are nevoie de ecologisti, artisti, oameni care nu se ocupa cu stiintele reale si toata lumea isi poate gasi un loc si un scop in viata. NASA si ESA (si RO este membru) sunt germenii inovatiei si cercetarii. Programul spatial este interdisciplinar (biologie -micro/macro, inginerie -aero-electrica-mecanica, fizica -astronomie-particule-simulari-geologie) si ne aduce mai multe beneficii decat ti-ai imagina. Cand esti copil ce vrei sa devii? Astronaut! Multi copii reusesc sa isi urmeze visele si sa devina specialisti pentru ca au fost inspirati de un scop maret.
Nu stiu daca iti dai seama cat de important este sa ai ceva la care sa visezi, ceva ce sa te impinga de la spate sa faci ceva maret. Romania este cel mai bun exemplu: mii de studenti merg la facultate la economie/management si termina, dar daca ii intrebi de ce merg acolo si ce vor face dupa, nu stiu cati vor putea sa iti raspunda.
Cat despre pamant, sunt de accord ca toti ar trebui sa fim cat mai egologisti dar NASA are 0.5% din PIB. Anii trecuti, americanii au cumparat produse pentru animalele de companie de mai multi bani decat a primit NASA in aceiasi ani. Chiar crezi ca cu cercetarea si cu exploratul spatiului e problema? Eu cred ca tu nu vezi padurea de copaci.

Răspuns utilizator avertizat
| akaleesh20 a răspuns:

Nu a ajus nimeni pe luna! totul este doar o facatura. gandeste-te daca au ajuns odata puteau sa faca asta de 1miliard de ori pana acum la banii pe care ii detin cei de la NASA. nu este logic? sunt locuri in lume o gramada care seamana cu descoperirea lor"luna". nu crede toate prostiile ce le spun astia...Omul nu a ajuns pe luna! daca ajungea isi relua activitatea de nenumarate oriwinking

| zahy explică (pentru akaleesh20):

Scopu aceste intrebari este sa studieze lumea sa ajunga sa citeasca ca toti care au zis ca au ajuns pe luna au murit imediat dupa aterizarea pe pamant prin acidente de masina incendi etc. Acest motiv este cauza sa nu poata dezvalui adevarul, nici unu nu mai traieste din cunostintele mele pe care le am pana in prezent. dar vreau sa ma pot documenta mai bine sa vad daca a mai ajuns careva si sa vad daca sa intanplat ceva cu acea persoana, daca mai traieste.

| akaleesh20 a răspuns (pentru zahy):

Eu aveam o profesoara de germana care mi-a spus ca la prima aterizare pe luna a fost dat totul la televizor stradal in (asta in Germania). si ea uitandu-se atent a vazut in marginea ecranului parte a decorului care era facut pentru a parea ca luna. si ceea ce iti spun e adevarat. profa cred ca acum are vreo 80 de anihappy

| Wehrmacht a răspuns (pentru akaleesh20):

Si tu crezi ca aia s-ar plimba Luna-Pamant asa de nebuni? Fara nici un scop? I-ar trimite acolo degeaba doar ca sa cheltuiasca bani? Exista riscul sa nu ajungi acolo, au murit oameni pentru ca a explodat naveta.

Trebuie sa fi un tampit sa risti viata cuiva, sa cheltui o gramada de bani ca sa te duci pe Luna fara un scop.

| akaleesh20 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Tocmai aste e treaba! nu au fost pe luna! e greu de priceput?

| Wehrmacht a răspuns (pentru akaleesh20):

Ajung la concluzia ca tu nu pricepi ce spune omul.Ai fost odata undeva, ai facut ce vroiai, ai aflat ce vroiai sa afli, poti sa trimiti roboti ca sa nu mai pui in pericol viata omului, de ce naiba sa mai trimiti oameni acolo?!?!? E excursie Pamant Luna>?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Wehrmacht):

Trebuie sa fi un tampit sa risti viata cuiva?

Tot timpul se sacrifica oameni pentru cercetari.

-Soldati trimisi in tabere cica, in realitate deveneau "sobolani"

-Oameni de stiinta omorati dupa terminarea proiectelor pentru stergerea informatilor si mentinerea puterii

- Sa nu mai vorbesc de Germania nazista care facea
experimente pe oameni in loc de gandaci.

Rezultate fara sacrifici nu se pot face.

Pe luna au avut loc expeditii, daca totul era regizat puterile adverse veneau cu dovezi convingatoare. Reuseau sa ii pacaleasca o data, dar nu de atatea ori.

In 69 aceasta intrebare era cu adevarat controversata, acum e penibila.

| zahy explică (pentru Wehrmacht):

Man nu vreau sa comentez eu vreau sa ma documentez prin ajutoru vostru. Dar ziceai ca trimite degeaba oameni pe luna, Nu trimite degeaba trimite dar nu ajung nu au succes misiune nendeplinita. Asa ca din cauza ca au cheltuit multi bani si omu sa creada ca au avut succes au facut poze filme documentare in studiouri. asta cred eu, Daia vreau sa vad parerea voastra si link unde scrie concret ca sa ajuns pe luna cu niste dovezi clare, a dat u raspuns foarte bun atheist, dar na sti cum este oameni de multe ori refuza sa creada

| Babylonul a răspuns:

Eu sustin ca da, din cauza disputele dintre cele 2 tabere rivale au inceput sa conteste aterizarea pe luna din pur egoism, sunt multe arhive concrete pe saitul nasa bafta

| zahy explică (pentru Babylonul):

Cea ce zici tu inseama ca la fel este si despre navele extraterestre si dezinsexctia lor. Daca era cu adevarat si asta pana acum eram morti la tehnologia lor de au ajuns pe tera. si la fel ca nasa are extraterestri... la fel o mare tanpenie!

| IoanaXd a răspuns:

Dumitru Prunariu a fost primul roman care a ajuns pe luna. A fost la mine la scoala si ne-a spus foarte multe lucruri despre spatiu si luna, cat si despre antrenamentul care trebuie facut inainte de decolare.

| zahy explică (pentru IoanaXd):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumitru_Prunariu

nu prea vad cand a ajuns pe luna fa un copy paste daca am sarit eu vreun fragment :D

| dovleacu a răspuns:

Stai linistit, nu a ajuns nimeni pe luna.ce se zvoneste e doar facatura happy

| Ciobanu_Liviu_1991 a răspuns:

Nu, omul nu a ajuns pe luna, vin si cu argumente dar deja nu are rost happy