| Flav a întrebat:

Omul a intrat într-o eră a tehnolatriei, nu mai stăpâneşte el tehnica, ci tehnica stăpâneşte pe om. Omul are iluzia că vorbeşte cu lumea întreagă la calculator. El e de fapt singur. [ Octavian Paler ].
Ce parere aveti despre aceasta replica? Cati oare dintre ei se afla in aceasta situatie? Si cati o mai si recunosc?!

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Normal ca tehnologia ne face sa fim mai singuri. In ziua de azi, in special cei sub 18 ani, nu isi si-au vazut niciodata 90% din prieteni.
Pe internet nu vorbesti cu o persoana decat daca o sti bine dinainte, altfel vorbesti cu un "avatar", o masca si-o asuma o persoana. Fata in fata, vorbesti intr-un fel, cand esti pe net, vorbesti in total alt fel. Nu ai nimic de pierdut. Azi esti supermen, maine esti don juan. Toate relatiile astea nu exista. Si asa se ajunge ca fiecare sa zica ca are sute de prieteni, dar nici unul cu adevarat real.

9 răspunsuri:
| Flav explică:

Cati dintre noi, pardon.Acum vreau sa vad cine are tarie de caracterhappy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Eu cred ca ma aflu in situatia asta si inca bine! De aceea am incercat pe cat posibil sa reduc din "beneficiile" tehnologiei, astfel incat la tv nu ma uit de vreo 3 ani.

Telefonul il folosesc numai pentru strictul necesar, no gadget, no nothing: vorbit si mesaje.

Calculatorul insa ma distruge crying

| hândel a răspuns:

Evident vorbeste singur, in timp ce comunica prin internet cu lumea. E o diferenta, zic euhee hee

| Wtf9000 a răspuns:

Tot la fel de singuri suntem, fie ca suntem stapaniti sau nu de tehnologie.

| greg a răspuns:

E adevarata.Toti raspund robotic la intrebari. Daca le pui 2 intrebari la rand, pe aceeasi logica, se blocheaza.Sunt prea robotizati si nu-mi place deloc.Asta e

| Sara a răspuns:

Pff. am cunoscut destui oameni care s-au ascuns in fata calcultarului. sub o alta identitate. In final, cand i am cunoscut live, mi-am dat seama ca facusem cunostinta cu alte genuri de persoane. In cele mai multe cazuri in fata pc ul. si au facut o imagine mai buna fata de real. Dar o sing pers, m a surprins in mod placut, vazand ca in realitate era mult mai diferit, in bine.

| Diav0la a răspuns:

Avand in vedere ca pui aceasta intrebare aici si sub aceasta forma cred ca faci parte dintre cei care vorbesc cu intreaga lume la calculator. Nu mi se pare o forma de singuratate aceasta comunicare via internet/messenger/mIRC... mi se pare insa o forma de a scapa de posibile refulari, o forma de a interactiona, o forma a cunoasterii ...cu o conditie insa, aceea de a nu uita cine esti de fapt si a fi tu insuti indiferent ca e vorba de real life or virtual life. Principiile care iti calauzesc viata nu trebuie lasate langa modem ci luate "la purtator" .Asa incat, iata vorbesc cu tine si cu intreaga lume si nu sunt singura happy

| adi a răspuns:

"Omul are iluzia că vorbeşte cu lumea întreagă la calculator" - nu e adevarat, atunci cand vorbesc cu cineva prin calculator(internet) nu se poate spune ca vorbesc singur, cu mine(nu e un monolog).

| madonica a răspuns:

Toti suntem in situatia asta atunci cand ajungem in fata pc-ului.Traim in Romania si messenger-ul ne ocupa tot timpul