| simona24 a întrebat:

Ora Pamantului - Earth Hour 2009 - Arata ca-ti pasa. Stinge si tu lumina!

Răspuns Câştigător
| bunica a răspuns:

Toti spunem da ne pasa dar pe 28, mai mult ca sigur ca jumatate din cei care spun DA NE PASA vor uita ziua de 28.noua ne pasa doar cand se trage semnalul de alarma si cand dam de necaz si atunci doar in clipele de cosmar ca dupa ca trece pericolul uitam cum s-a uitat de cand ne stim.

12 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da. Am stins si anul trecut si, daca am sa fiu acasa, am sa le sting si anul asta. Este un gest simbolic, ar fi bine sa aratam ca ne pasa si in rest (pus gunoaiele pe categorii reciclabile, inchis apa cand nu o folosim, laptopul sau teveul cand nu avem nevoie etc. )

mira
| mira a răspuns:

Nu mi-e greu sa ma conformez. Mira

assiris
| assiris a răspuns:

E o fapta buna dar ma intristeaza pentru ca odata pe an stingem o ora lumina adica 8759 de ore nu ne pasa si o ora ne pasa de pamintul acesta care ne suporta si ne rabda toate prostiile pe care le facem si toate ranile. Ar trebui sa facem asta macar in fiecare zi. Cind vad imensitatea de reclame luminoase care ard permanent peste tot, pentru a ne convinge sa cumparam detergenti, produse care mai de care mai toxice, care fac reclama la prostitutie, la cazinouri si multe altele care numai bine nu fac pamintului, ma gindesc, in fond cit de mare este pentru viata pamnitului aceasta ora? Unii vor spune cu optimism, ca e mai mult decit nimic. Da. Dar e infinit de putin.
Poate gasim un loc la dialogurile noastre sa discutam ce facem pentru sanatatea pamintului, noi astia de pe TPU, caci eu mai am activitate si pe un site dedicat pentru asta.

cristian
| cristian a răspuns:

Am sa ma conformez.
Pa cuvant.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Da, o voi stinge! Imi pasa, este viitorul nostru in joc dar se pare ca guvernelor nu le pasa! Voi stinge lumina... sper sa o faca milioane de oameni!

| zu a răspuns:

Desigur, daca voi fi acasa, le voi stinge. daca nu, cel putin la mine in casa, vor fi stinse :d. dar asa cum spune si assiris cred ca este prea putin, doar o ora, si odata pe an, sa facem gestul acesta, poate ca ar fi bine.nu stiuthinking sa fie, sa zicem, odata pe luna, tot s-ar vedea o diferenta.asta daca ar fi si cuiva caruia sa-i pese, si sa se implice, ca sunt destui carora nu le pasa.

| simona24 explică:

Ora Pamantului este un eveniment global creat pentru a simboliza ca fiecare dintre noi, lucrand impreuna, poate avea un impact pozitiv impotriva poluarii si a schimbarilor climatice.

http://www.ecomagazin.ro/ora-pamantului/

| simona24 explică:

Tie iti pasa?

| simona24 explică:

Milioane de oameni vor stinge luminile pe 28 Martie 2009 intre 20:30-21:30

| Andriux a răspuns:

Dar stati! Nu e vorba doar de lumina. Hai sa scoatem si din priza tot ce avem, sa uitam de baterii si alte chestii (cel mai simplu, dai se sigurante in jos) si poate sa iesim undeva in parc la o plimbare. Am inteles ca in Bucuresti "se exista" un concert unplugged SISTEM. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta fiecare dintre noi poate gasi o activitate placuta pe intuneric, nu-i asa? poate o ora pe an nu face prea multe, dar totusi trebuie sa gandim pozitiv si sa ne bucuram ca totusi primul pas a fost facut.trebuie sa facem mici eforturi pentru a asigura un viitor mai bun, mai sanatos si mai fericit celor ce ne vor urma! fiecare din noi putem sa facem mai mult!

| So.SwEeT a răspuns:

Dar am o singura intrebare thinking se stinge lumina((la bec)) sau electricitatea dn casa?