| anonim_4396 a întrebat:

Orice fenomen se repeta la un interval de timp big bang de ce nu se repeta? daca energia nu se poate crea cum s-a creat?

34 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Damasc a răspuns:

Eu scriu " lasa-te fara cratima" si ei imi editeaza "lasa-te", cand s-au gandit sa puna pluginul 'destept' n-au realizat ca poate avea mai multe sensuri.

| NuDauFunda a răspuns:

Cum dracu' sa se repete ma? Big Bang inseamna explozia primordiala care a dat nastere universului astuia, atunci cand nu exista nimeni si nimic. Ti se pare ca acum totul e antimaterie, ca sa se poata repeta?

| anonim_4396 explică (pentru NuDauFunda):

Pai la inceput a fost antimaterie nu stiam? eu stiam ca a fost in parti egale

| NuDauFunda a răspuns (pentru anonim_4396):

La inceput n-a fost nimic. Dar din moment ce intre timp a devenit ceva, ar insemna ca toata materia sa fie transformata in materie. Sau sa o egaleze cantitativ si sa se anuleze reciproc, nu sunt specialist in asa ceva. Oricum, e cert ca nu se mai pot reproduce conditiile din momentul Big Bang-ului, deci nu are cum sa aiba loc un nou Big Bang.

| anonim_4396 explică (pentru NuDauFunda):

Da cum s-a creat energia? din nimic nu suna a sf

| Damasc a răspuns (pentru NuDauFunda):

Sunt un sustinator al acestei teorii laughing, dar daca nu exista nimeni si nimic, cum s-a format explozia? Cum spune catalinalina " big bengul este o ingramadire de stele, de meteoriti si de praf cosmic care la un moment dat explodeaza"aprob.dar de unde toate acestea daca se presupune ca nu exista nimic inainte de big bang? Este cumva o intrebare lipsita de logica? Corecteaza-ma daca e asa.

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

Ai dreptate de unde materia aia din nimic

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca o luam pe ideea ca lumea a fost creata de un asa presupus Dumnezeu, imagineaza-ti o imagine de ansamblu numa' laughing. Dumnezeu a aparut de nicaieri asa intr-un mare intuneric, intr-un mare nimic si a inceput sa creeze una cate una.De fapt stai, e gresit, daca nu exista nimic inseamna ca nu exista nici macar "acel mare intuneric "wtf?laughing

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

Nu prea ai ce alege pe mine nici una nu ma convinge

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici pe mine, nu stiu ce sa cred, sunt nedumerit.Probabil exista vreo explicatie logica pentru treaba asta si inca nu am dat de omul potrivit de la care sa o aud; o, poate posteaza vreun 'zeu' pe aici sa ne lamureasca...

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

Cum te de declari recensamant?

| NuDauFunda a răspuns (pentru Damasc):

E o intrebare foarte logica...si de fapt e rezultatul absolut oricarei discutii pe tema asta. Mereu cand ajungem la problematica nimicului care produce ceva, ne impotmolim. Spune bine Catalina, dar ajungem tot acolo...chiar daca exista ceva inainte de Big Bang, cum a aparut acel ceva? Ar fi interesant sa vin eu cu o explicatie, din moment ce nimeni n-a gasit vreodata vreo teorie verosimila tongue Dar e bine ca ne punem intrebari. Versiunea religioasa cere crestinilor sa creada ca Dumnezeu s-a autocreat, iar ei nu se intreaba cum s-ar fi putut intampla asta.

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Reformuleaza te rog, n-am inteles intrebarea prea bine.

| MadnessCaffe a răspuns (pentru NuDauFunda):

Trebuie sa fi prost sa nu intelegi. Universul se extinde pana la un moment dat. Nu se va extinde la infinit. Dupa ce isi opreste extinderea va incepe opusul, retragerea de unde a venit si toata materia se va afla din acelasi punct din care a pornit. Atunci se va crea alt big bang si tot asa, intelegi?

Daca tu arunci o bila in sus, la un moment dat va cadea, nu-i asa?

| NuDauFunda a răspuns (pentru MadnessCaffe):

Sigur, exact asta am spus si eu mai sus happy Probabil mi-ai citit doar primul post. Omul intrebase de ce nu se repeta acum, nu de ce nu se va repeta candva...sau asa am inteles eu intrebarea lui. De-aia i-am raspuns asa.
Si totusi e doar o teorie, nu vom afla niciodata ce se intampla cu adevarat. Dar pare plauzibil ca viata universului sa fie un multiplu clopot al lui Gauss.

| anonim_4396 explică (pentru MadnessCaffe):

Va pica acea bila daca este gravitatie in vid nu va pica in jos

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

La RECENSĂMÂNT de ce religie te declari ca esti?

Răspuns utilizator avertizat
| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Prinsesem ideea cu recensamantul dar nu si restul laughing, crestin ortodox ma declar, nu le pot spune ca-s un fel de ateu laughing desigur.

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

De ce crestin ortodox daca nu crezi in dumnezeu declarate agnostic sau poti si ateu

| NuDauFunda a răspuns (pentru lolosaurus):

Foarte tare, merci mult.

| MadnessCaffe a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu vorbesc de Pamant. Universul nu e tinut pe ceva de gravitatie, asa ca e inutil ce ai spus.

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Cateodata unele lucruri trebuie lasa-te asa cum sunt.Si cum am mai precizat undeva,nu sunt ateu nu sunt nimic,un ateu isi cunoaste foarte bine religia,si multe altele in acest domeniu si le neaga cu desavarsire, eu nu am prea multe cunostinte de genul acesta, ci imi trag propriile concluzii din ceea ce vad in jurul meu.

| 이벨 a răspuns:

Si fenomenul de Big Bang se repeta (Documenteaza-te!). Bineinteles ca pe perioade foarte mari de timp. Acum universul se extinde dar...pana la un punct cand va incepe sa se "stranga" iar; in final va rezulta un alt Big Bang. Astea le-am auzit de pe National Geografic din emisiunea "Planeta la control" happy

| anonim_4396 explică (pentru 이벨):

Ala e big crash e altceva

| NuDauFunda a răspuns (pentru 이벨):

Ai dreptate. Si eu am citit mai demult despre o teorie de genul. Cum ca totul ar fi un mare ciclu, Universul s-ar naste, s-ar dezvolta, apoi s-ar retracta pana ar deveni totul neant. Dupa care un nou Big Bang, urmat de acelasi ciclu infinit.
Dar intrebarea e aceeasi...cum de a avut loc primul Big Bang...

Răspuns utilizator avertizat
| catalinalina a răspuns:

Un fenomen poate sa fie unic, sau poate sa se repede la miliarde de ani(big bengul este o ingramadire de stele, de meteoriti si de praf cosmic care la omendat explodeaza)...si energia se poate creea, dar oamenii nau observat asta de la inceput si multi spun ca nu se poate...dar este doar o teorie care nu este verificata inca.

Răspuns utilizator avertizat